Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie lampy błyskowej

maria35 08 Lis 2009 12:48 3951 8
  • #1 08 Lis 2009 12:48
    maria35
    Poziom 9  

Witam wszystkich. Potrzebuję pomocy. Posiadam aparat cyfrowy Olympus SP-570UZ i starą, ale bardzo dobrą lampę błyskową SUNPAK auto 4205G THYRISTOR. Wszystko narazie jest OK. Jest tylko mały problem, jak tą lampę podłączyć do cyfrówki. Lampa ta ma typowy, jak to kiedyś, przewód synchronizacyjny. Bezpośrednie podłączenie odpada bo przede wszystkim nie ma jak. Olympus ma tylko gorącą stopkę. A poza tym podobno te stare lampy są wysokonapięciowe i mogą uszkodzić aparat. Może ktoś ma jakiś pomysł jak to zrobić. Lampa jest fajna i dobra. Można by było ją wykorzystać.

0 8
  • #2 08 Lis 2009 15:41
    kw48
    Poziom 25  

Zmierz napięcie na stykach kabelka lampy po naładowaniu. Jak będzie kilkadziesiąt lub więcej woltów, to trzeba dorobić układ dopasowujący (jest kilka opisów na forum). A jak jest kilka woltów, to postaraj się o taką stopkę przejściową jak tu:
    i można używać. Stopka ma styki od spodu i gniazdko na kabelek. Twoja lampa ma automatykę, więc prawdopodobnie ma niskie napięcie na stykach i można ją używać z cyfrówkami. Ja mam też dość starą Minoltę Auto 132X i ma na stykach 2-3 V. Gdybyś nie mógł zdobyć stopki, to mogę Ci wysłać.

0
  • #3 10 Lis 2009 22:14
    maria35
    Poziom 9  

Na przewodzie synchronizacyjnym po naładowaniu lampy mam 3,62V jak mieżę miernikiem napięcie stałe i 4,8V jak przełączę na porzemienne. Nie wiem jakie tam jest napięcie.
    I co dalej robić ?

0
  • #4 10 Lis 2009 23:37
    kw48
    Poziom 25  

Myślę, że można spokojnie używać lampy z cyfrówką. Nieważne, ile dokładnie jest woltów, tylko rząd napięcia - kilka czy kilkadziesiąt (lub więcej, jak w dawnych lampach radzieckich).

0
  • #5 11 Lis 2009 22:24
    maria35
    Poziom 9  

Proponowałeś mi taką stopkę. Czy ona będzie pasować do Olympusa i jezeli tak to ile byś za nią chciał.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 11 Lis 2009 23:05
    kw48
    Poziom 25  

Myślę, że nie zmieniono wymiarów stopek do lamp. Moja Minolta wchodzi do tej stopki bez problemu. Na zdjęciu są wymiary szyny. Zmierz sobie w aparacie i porównaj. Podaj swój adres na maila lub pw.
    Sprawdź jeszcze średnicę wewnętrzną wtyczki (rurki) na końcu kabelka synchronizacji. Powinna wynosić ok. 3 mm.

0
  • #7 12 Lis 2009 08:45
    maria35
    Poziom 9  

Witam. Nie chodzi mi o wymiar szyny, tylko o rozstawienie styków. Nie wiem czy jest to jakiś standard. Zrobię zdjęcie telefonem i prześlę później.

0
  • Pomocny post
    #8 12 Lis 2009 11:21
    kw48
    Poziom 25  

W stopce są 3 styki: jeden w środku pod spodem i 2 boczne w szczelinach, połączone ze sobą. Widać je na zdjęciach.
    Podłączenie lampy błyskowej Podłączenie lampy błyskowej

0
  • #9 12 Lis 2009 14:54
    maria35
    Poziom 9  

ms7777(malpa)onet.eu
    Pozdrawiam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo