Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy - zasilanie Li-Ion

pubus 08 Lis 2009 16:36 2217 2
  • #1 08 Lis 2009 16:36
    pubus
    Poziom 30  

Wzmacniacz słuchawkowy - zasilanie Li-Ion

Witam...

Jak w temacie zbudowałem wzmacniacz słuchawkowy oparty o OPA2134 (widoczny na dole schematu) ze strony headwize (która nie wiedzieć czemu jest niedostępna jak na razie)...
    Chciałbym go zasilać z dwóch akumulatorów Li-Ion, 2200mAh każdy...
    W związku z tym konieczne jest zabezpieczenie aku przed rozładowaniem poniżej 3-3,2V...
    Do tego narysowałem (środkowa część schematu) układ który jest wariacją kit'u AVT 2102...
    A żeby było to kompletne rozwiązanie postanowiłem wpakować do tego jeszcze ładowarkę (całkiem z lewej)...
    Jest to z kolei znany układ z SHDesigns autorstwa Scotta Henion'a oparty o LM317T...

No i w związku z tym mixem mam parę pytań do bardziej doświadczonych kolegów...
    1. Według mnie po podłączeniu aku tranzystory Q1 i Q2 są zatkane i zasilanie jest odłączone. Zwarcie na chwilę SW1 i SW2 powoduje włączenie zasilania (Q1 i Q2 przewodzą) do momentu kiedy napięcie nie spadnie poniżej nastawionego progu...
    W tej sytuacji zwarcie na chwilę SW3 i SW4 spowoduje zatkanie Q1 i Q2 i wyłączenie zasilania...
    A pytanie brzmi czy to tylko moje pobożne życzenie czy faktycznie będzie to tak działać.?.?.?
    2. Zastanawiam się jak się układ będzie zachowywał w różnych sytuacjach.
    - zewnętrzne zasilanie odłączone, wzmacniacz jest włączony i pracuje na aku...
    W takiej sytuacji czy i jaki wpływ na pracę wzmacniacz będzie mieć układ odcięcia i ładowania.?.?.?
    - zewnętrzne zasilanie odłączone, wzmacniacz wyłączony...
    Czy układ ładowania będzie stanowił na tyle duże obciążenie dla aku, że może je szybko rozładowywać i/lub wykończyć.?.?.?
    - w zasadzie nie planuje używać go z włączonym zewnętrznym zasilaniem jednak jestem ciekaw czy było by to możliwe w tym układzie bez uszczerbku dla aku.?.?.?

Będę wdzięczny za odpowiedź na te dręczące mnie pytania... :)
    Pomysły i sugestie w kwestii ulepszenia również mile widziane...

Pozdrawiam Rafał...

1 2
  • #2 08 Lis 2009 17:15
    mkpl
    Poziom 37  

Ja proponuję zrobić ładowarkę na MAX712/713 następnie akumlatorek i prosta przetwornica podnosząca napięcie z detekcją rozładowania baterii/akumlatorka. Przetwornica może być symetryczna lub pojedyńcza z sztuczną masą jak proponują na headwize.

Dlaczego nie I-jon ? akumlatory mają dosyć skomplikowany proces ładowania.
    Dlaczego MAX712/713 bo ma tryb szybkiego ładowania akumlatorków NiCd, NiMH dzięki czemu naładujesz je dosyć szybko koło 2 godzin a nawet i mniej.
    Dlaczego przetwornica a dlatego, że możesz użyć kilku (3,4) akumlatorków AA i uzyskać dogodne i zalecane napięcie bez względu na stan naładowania, oraz będzie dbała o to aby ich za bardzo nie rozładować.

Dlaczego nie szeregowe łączenie ogniw dla symetryzacji napięcia? proste. Jeśli akumlatory się nierównomiernie zestarzeją to jeden będzie miał wieksza pojemność drugi mniejszą przez co jedn będzie przy rozładowaniu miał mniejsze napięcie a drugi większe. Co spowoduje rozsymetryzowanie się napięcia które odbiją się na słuchawkach w postaci napięcia stałego na wyjściu wzmacniacza o wartości różnicy napięć ogniw

0
  • #3 08 Lis 2009 17:42
    pubus
    Poziom 30  

Dziękuję za odpowiedz jednak pomysł został jednogłośnie odrzucony... :)
    Dlaczego Li-Ion - bo mam kilka w pełni sprawnych dobrej jakości pochodzących z laptopa... bateria w nowym laptopie była "zepsuta" i wymieniona na nową, jak się potem okazało to nie bateria była zepsuta... ale trafiła już w mojej ręce... muahahahaa... ;)
    NiCd i NiMH owszem może i się łatwiej ładuje ale mają duży prąd samorozładowania i szybko tracą na pojemności...
    Przetwornica do zasilania wzmacniacza audio... ogólnie możliwe ale jakoś tutaj tego nie widzę...
    Jak bym się nie bał zakłóceń to zabezpieczenie i przełączanie zasilania zrobiłbym na uC i bym się tak nie cackał...
    -------------------------------------------------------------------------------
    No i jak powiedział tak zrobił...
    Zasilanie 2x LiIon
    Ładowanie zrobione na najprostszej ładowarce na LM317 + przekaźnik rozłączający...
    Przełączanie zasilania EXT/BAT automatyczne przez przekaźnik...
    Oba przekaźniki to malutkie omron'y...
    Czuwanie nad napięciem ogniw + sterowanie on/off uC ATtiny45...
    Podtrzymanie zasilania (z BAT) dla uC jak i włączanie dwóch gałęzi zasilania symetrycznego (+ i sztuczna GND) dla wzmacniacza na IRF4905...
    Dorzuciłem na ważniejszych liniach koraliki ferrytowe...
    Wszystko działa bardzo ładnie... no problemo...

0