Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o temperature tranzystorów

26 Cze 2004 23:58 1134 13
  • Poziom 13  
    Spaliłem w amplitunerze Tosca 303 obydwa kanały wymieniłem standardowe tranzystory końcowe na BD911 ale o ile pamiętam temperaturya tych starych w porównaniu z tymi była o wiele mniejsza podczas pracy. Nie wiem czy to normalne, niby w aplikacji producenta temperatura pracy jest do 150 stopni Celsjusza, no one mi sie niby grzeją tak do 60 stopni. Czy tak powinno być??? Prąd spoczynkowy ustawiłem w taki sposó jak ktos tu polecił mianowicie- pomiar spadku napięcia na rezystorach 0,5 ohma/5 W, i podobno to napięcie ma być rzędu 10mV, nie więcej niż 20mV. Czy to prawda??? To jest włąsciwa metoda??? Jak to jest?? Z góry dziekuje za porady i odpowiedzi. Pozdrawiam!!!

PS. Acha dodam jeszcze ze w stanie spoczynku tranzystory nie grzeją sie praktycznie wcale.
  • Testo
  • Poziom 20  
    Nic wielkiego sie nie stanie, jesli prad spoczynkowy ustawisz na minimum, tj. potencjometr od regulacji na maksimum. Nowe tranzystory nie potrzebuja duzego pradu, takze roznicy nie uslyszysz. Z tego co pamietam, bo mialem kiedys tosce u siebie, to cholernie sie grzala, mozna powiedziec, ze parzyla.
  • Testo
  • Poziom 13  
    Tak więc krzywda się temu ustrojstwu nie stanie??? :)
  • Poziom 20  
    Jasne, ze nie.. a jeszcze pytanie, grzeje sie tak nawet na "biegu jalowym" ? Czy dopiero jak troche pogra?
  • Poziom 13  
    No własnie jak nie podaje zadnego sygnału to tranzystorki są hmmm.... letnie... bardzo minimalnie sie grzeją ale to naprawde bardzo minimalnie. Jak dostałęm tą Tosce to jeden kanał padł zaraz po włączeniu teraz juz chyba wiem dlaczego tak na radiatorze na 1 kanał przypadają 3 tranzystory BD911,BD912 i BD140, no i ten ostatni był na odwrót podłączony, ktos naprawiał ten kanał i wlutował go "metalizowaną" częscią przyłozonego do radiatora niewiele myśląc o wyprowadzeniach, tymczasem nalezy to zrobic odwrotnie. Potem sam doprawiłem 2 kanał, mierząc ten spadek na rezystorach coś mi sie rece trzesły;) i jakos zwarłęm te resystory z czyms i jak ja to mówie "zmieniły kolor" ;) Wymieniłem prawie wszystkie elementy tego kanału i jest ok oprócz tej temperatury no ale skoro to w niczym nie przeszkadza to tez ok.
  • Poziom 20  
    Jesli sa letnie, to w porzadku. A jakiej impedancji masz glosnik? Jesli 4ohm, to nie dziw sie, ze mocniej sie grzeje. Jesli 8ohm, to wszystko gra i grac powinno, chyba ze faktycznie cos przeoczyles podczas naprawy... Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Nie no głosniki mam 8ohm zdaje sobie sprawe ze przy 4 grzałby sie piekielnie:) Jeszcze jest problem taki ze czasem troche trzeszczy ale to lezy raczej w przedwzmacniaczu bo przed naprawą miałem to samo. Co to moze byc??? Podobno jakis tranzystor niskoszumowy??? Bo elektrolity wymieniłem wszystkie i nie pomogło.
  • Poziom 20  
    Raczej potencjometry, glownie ten od wzmocnienia oraz balansu. Mozesz sprobowac przeczyscic, a jak to nic nie da to trzeba wymienic.
  • Poziom 13  
    No tez o tym myślałem ale on trzeszczy nawet jak pot. wzmocnienia jest całkowicie wyciszony. Tak ogólnie to nawet fajna rzecz ta tosca:) taki "kombajn" robi i za wzmacniacz i radio i grzejnik :) No i nie ukrywam ze mam satysfakcje ze zadziałała po mojej naprawie:) Jeszcze sie ucze w technikum elektronicznym teraz bedzie 5 klasa:) Ale wczesniej nie miałem okazji do takich "poważniejszych" napraw:) Pozdrawiam!!!
  • Poziom 13  
    Jezeli trzeszczy czasm to wymien tranzystory zrodla pradowego 2X BC307 - nie warto ich nawet mierzyc.
  • Poziom 20  
    Trzeszczenie moze byc tez efektem zestarzenia sie tranzystorow w parze roznicowej (T403,T405). Mozesz to mniej wiecej sprawdzic pukajac w nie srubokretem i sluchajac co sie dzieje, ale najlepiej odrazu je wymienic, bo to groszowa sprawa.
  • Poziom 26  
    150'C to jest dopuszczalna temperatura zlacza. watpie zebys ja zmierzyl bo do tego potrzebna jest kamera termowizyjna:)
    60' na radiatorze jest ok. Najczesciej konstrukcje sa optymalne przy maksymalnej temp radiatora 70-90'C
  • Poziom 13  
    Hehe :) No tak:) A tak wogóle to obniżyłem ten prąd spoczynkowy do minimum (czyli PR na maximum) i teraz jest o niebo chłodniej niz było na oryginalnych tranzystorach a róznicy w brzmieniu nie ma żadnej! Na razie mam tylko jeden kanał zrobiony bo wolałem na próbe zrobic ten jeden a jak działą to moge teraz kupic czesci do drugiego, no a potem sie zajme tymi trzaskami:) Dzieki za odpowiedzi. Pozdrawiam!!!
  • Poziom 13  
    To jeszcze raz ja wiem ze niby sie nie pisze postu pod postem więc z góry przepraszam jesli kogos tym urażę, ale mam jeszcze pytanko bo te trzaski to faktycznie wina BC307, i teraz pytanie moje brzmi- czy to muszą byc koniecznie BC307 A ????? Czy ta grupa ma jakies znaczenie???