Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blokada elektroniczna, przed rozłączeniem gniazda z wtykiem

09 Lis 2009 05:28 1541 12
  • Poziom 10  
    Czy ktoś kiedyś gdzieś widział lub słyszał o wtyczce i gnieździe które można zamykać i otwierać elektronicznie uniemożliwiając usunięcie wtyczki z gniazda, np. żeby urządzenie podłączyć do zasilania ale żeby można było rozłączyć dopiero gdy zewnętrzny sterownik na to pozwoli (żeby nie uszkodzić urządzenia). Przewody sterowania byłyby tu niezależne od przewodów zasilających. Szukam od 4 dni i nic :|. Bardzo mi to jest potrzebne do projektu. Z góry dziękuję za pomoc
  • Poziom 39  
    Elektronicznie nie mechanicznia tak,poza tym ilu pinowa ta wtyczka i jakie obciążenia?
  • Spec od Falowników
    alfaam napisał:
    poszukaj w wykonaniu Ex

W wykonaniu Ex jest styk - pilot, wyłączający stycznik w oddalonej rozdzielni przy próbie wyjęcia wtyku z gniazda. Nie stosuje się chyba mechanicznych rygli.
  • Poziom 19  
    bonanza napisał:

W wykonaniu Ex jest styk - pilot, wyłączający stycznik w oddalonej rozdzielni przy próbie wyjęcia wtyku z gniazda. Nie stosuje się chyba mechanicznych rygli.

Zgadza się.
    Ktoś mi wyjaśni jak działa to z PCE znalezione przez kolegę HeSz
  • Poziom 10  
    manta napisał:
    Elektronicznie nie mechanicznia tak,poza tym ilu pinowa ta wtyczka i jakie obciążenia?

20A. chodzi o to żeby obecność kabla zasilała maszynę i otwierała elektrozawór w urządzeniu. Z tym drugim sobie już poradziłem. Wydaje mi się że chyba 4 piny: 2 do maszyny i 2 sterujące wtyczką?
  • Spec od Falowników
    alfaam napisał:

Ktoś mi wyjaśni jak działa to z PCE znalezione przez kolegę HeSz

"Gniazdo z wyłącznikiem i blokadą mechaniczną" - ano taka dziurka na kłódeczkę w pokrętle wyłącznika :D:D - chyba każdy to widział (tzn. dziurkę, bo kłódki nikt normalny raczej w niej nie widział - dobre do domu wariatów, a nie do przemysłu).
  • Poziom 19  
    No ale dziurka tylko w pozycji wyłączone. No i wtyczkę można wyjąć.
  • Poziom 10  
    Wydaje mi się, że skończę na modyfikacji normalnej wtyczki, poprzez wsadzenie do niej małego siłownika - rygla. Ma ktoś może jakiś lepszy pomysł?

Zanim napiszesz swój kolejny post- popraw swoje wcześniejsze w tym temacie (ten poprawiłem).
    [Akrzy]
  • Specjalista elektryk
    Przejrzyj katalog którego link podałem. jest tam jeszcze inne rozwiązanie (pierwsze strony).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    HeSz, no rewelka te gniazdo. Dobrze wiedzieć że coś takiego istnieje.