Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS A3H - identyfikacja elementu na płycie głównej

09 Lis 2009 17:06 4369 12
  • Poziom 12  
    ASUS A3H - identyfikacja elementu na płycie głównej

Koledzy co to jest za element ten wypalony (czerwona ramka)? Wyglądał jak te zaznaczone w niebieskiej ramce. Jest do tego jakiś zamiennik? U mnie w laptopie chyba doszło do jakiegoś zwarcia, ten element był właśnie zwęglony. Czy możliwe że to przez niego laptop nie chciał się uruchomić? Proszę o pomoc i ewentualnie namiary gdzie takie coś można dostać.

Laptop to Asus A3H

Pozdrawiam serdecznie!
  • Testo
  • Użytkownik obserwowany
    Możliwe że przez tą cewke nie chciał się uruchomić....
    Jest to cewka w obudowie SMD.
  • Testo
  • Poziom 12  
    Rozumiem, dziękuję za info. Wie ktoś może co to za cewka? Jaka indukcyjność? gdzie kupić? Jaki numer? :)
    Warto jeszcze zaznaczyć, że jest on pomiędzy (-) (od góry) i (+) od dołu. Przepraszam za takie określenia ale ze mnie raczej softwear'owiec niz hard.... :)

Pozdrawiam!
  • Poziom 29  
    Wypalony element to nie jest żadna cewka, a dioda SS0540 zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją zasilania. Proszę sprawdzić zasilacz.
  • Poziom 12  
    Ślicznie dziękuję! Już sprawdzam gdzie można taką diodę kupić... na cewkę też mi w sumie to nie wyglądało, nie w tym miejscu pomiędzy + i -. Zasilacz oczywiście sprawdzę również, ale przyczynę tego mam raczej pewną: laptop pracował w magazynie gdzie było dużo opiłków metali, w sumie to wyleciało z niego cała tona tego dziadostwa, także raczej zwarcie. Musze wszystko dobrze przeczyścić, wlutuję brakujący element i będę pisał co i jak.
    Bardzo dziękuję za podpowiedzi!
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Bez tej diody na sprawnym zasilaczu przy założeniu, że nie padło coś jeszcze dalej laptop powinien się uruchamiać.
  • Poziom 12  
    Sprawdziłem to - działa. Jutro jadę do sklepu po diodę o której mi napisałeś. Takie pytanko: bez tej diody (tak jak teraz) jeśli podepnę baterię co sie stanie? Czytałem już inne wątki, ponoć komputer się nie uruchomi, i bateria nie będzie ładowana. Drugie pytanko : skoro komputer się uruchomił to czy musze wymieniać elementy : TPC8107 ?
    Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za dotychczasowe informacje :)
  • Poziom 29  
    Dioda jest zabezpieczeniem w przypadku podpięcia zasilacza z odwrotną polaryzacja, zwiera wtedy zasilacz i zabezpiecza pozostałe układy przed uszkodzeniem. Jednak czasami się zdarza, że zanim ona zadziała następują już uszkodzenia w dalszej części układu. W Twoim przypadku jeśli nie był podłączany zasilacz z odwrotną polaryzacją, to są szanse, że nic więcej nie padło i będzie działać ładowanie i praca na baterii - trzeba to sprawdzić.
  • Poziom 12  
    sprawdziłem - działa :) Nie wiem tylko czy to bateria juz padła do końca (zmierzyłem na niej napięcie bez obciążenia - 15,8 ) ale jak ją wsadziłem do laptopa to na początku było 11 % (ładowanie), za chwilkę 24%, za dosłownie 2 minuty 68%. Odłączyłem zasilanie... pokazał się wskaźnik naładowania (połowa baterii). Za chwilkę windows pokazał ostrzezenie ze battery is critical low (wiadome o co....:) ) Bylo napisane : 48% - 3 minuty. I pytanko : czy winic tutaj te tranzystory TPC8107 ? Jeśli nie to w porządku... bo to tylko bateria... Ale się obawiam ze to nie bateria a układ nie potrafi jej doładować.
    Proszę powiedz, jak to interpretować?

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Zainstaluj program BatteryMon i podaj informacje o pojemności baterii.
  • Poziom 12  
    Rozładowywałem przez noc baterię przy użyciu silnika od wycieraczek samochodowych. Teraz podpiąłem ją do laptopa i się chyba ładuje. BatteryMon daje takie info:
    DesingCapacity 32250 mWh 2015 mAh
    Full Charge Capacity 982290 mWh 61393 mAh
    Current Capacity 1548 mWh 96mAh (z tym że ta wartość wzrasta, juz jest 147 mAh)

dobre wartości podałem? czy to nie to? :)

Hmmm... ładowałem baterię w laptopie i obserwowalem co sie dzieje... bardzo dlugo ladowalo co 0.1 %... tak nabilo po 2 h do okolo 1.4% i nagle 100%.... :) Także chyba jednak bateria...:)
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc! Kupiłem diody SR540 (takie mi w sklepie doradzili) i będę lutował. Rozumiem że pasek ma być od strony + tak?

Pozdrawiam:)
  • Poziom 29  
    Bateria błędnie podaje parametry, wartość Full Charge Capacity nie może być większa niż DesingCapacity, a w tym przypadku jest 30 razy większa. Dlatego zafałszowane są wskazania procentowe - odnoszone są nie do prawidłowej wartości, a do wartości 30 razy większej, stąd mały przyrost procentowy. Natomiast skok na 100% następuje, gdy bateria zmienia swój status z Normal na Full. Można przetestować jeszcze baterię bez zwracania uwagi na procenty, a na wartości w mAh, pełny cykl rozładowania i ładowania. Teoretycznie możliwe, że wystarczyłoby przeprogramowanie elektroniki baterii, jest duży dział na ten temat na Elektrodzie.
    Dioda może być, jedynie chyba SR nie jest SMD, ale to szczegół montażowy.
  • Poziom 12  
    Ok, dziękuję! Laptop naprawiony, póki co to tylko jeszcze ta bateria pozostaje do rozgryzienia. Dziękuję jeszcze raz bardzo serdecznie za pomoc!