Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak naprawić Discotech Santos DMX?

jonyy 09 Lis 2009 20:08 3105 11
  • #1 09 Lis 2009 20:08
    jonyy
    Poziom 9  

Witam
    Jakiś czas temu dostałem Santosa DMX ale niestety uszkodzonego, widać po obudowie że już ma perę lat, wiele o nim nie wiem ale znam objawy "choroby". Po podpięciu zasilania żarówka zapala się na 1sec a tarcza kolorów się obraca (nie jestem pewien czy ów tarcza nie była przerabiana lub wymieniona)w pewnym momencie zatrzymuje się na ograniczniku i nie wraca w drugą stronę tylko słychać delikatne pykanie.
    Moje zapytanie co go "boli", co mu pomoże?
    Proszę o pomoc.
    Z góry dziękuję.
    Jonyy

0 11
  • #2 10 Lis 2009 00:04
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Tarcza ma się obracać do oporu i ma być w końcu słychać tylko takie pykanie.
    W ten sposób urządzenie się resetuje.

Nie rozumiem natomiast co oznacza że żarówka zapala się na 1s?
    Może po prostu tarcza resetuje się tak jak powinna i przechodzi w tryb BLACKOUT dla tego wydaje Ci się że żarówka nie świeci?

Tarcza ma 7 kolorów DICHRO + przesłona, więc...

Tyle że Santos DMX resetuje się znacznie dłużej niż 1s.
    No i trzeba go odpowiednio zaadresować (nie tylko w DMX), nawet do pracy w trybie AUDIO
    Poza tym Santos DMX ma jeszcze wyjścia na dwa dodatkowe silniczki DC więc można z niego zrobić świetny efekt do dyskoteki :)

0
  • #3 10 Lis 2009 14:40
    l3sz3k
    Poziom 18  

Aby coś naprawiać trzeba mieć pewność, że urządzenie jest uszkodzone.
    W tym efekcie napięcie na żarówkę załączane jest przekaźnikiem - zbadaj ten przekaźnik.
    Zdejmij obudowę i sprawdź co się dzieje w środku.

0
  • #4 10 Lis 2009 16:00
    LuckyDj

l3sz3k napisał:
    W tym efekcie napięcie na żarówkę załączane jest przekaźnikiem

Nie spotkałem nigdy w żadnym z tych urządzeń przekaźnika sterującego pracą żarówki, a miałem ich kilka.

0
  • #5 10 Lis 2009 17:58
    jonyy
    Poziom 9  

rzeczywiście jest coś w stylu przekaźnika, teraz tylko pytanie czy jest uszkodzony czy po prostu źle ustawiłem micro swiche i nie pracuje w trybie audio tylko szuka sygnału dmx, żarówka po prostu wykonuje błysk i gaśnie tarcza kolorów obraca się aż się zatrzyma na ograniczniku przez kilka sec "pyka" po czym staje w bezruchu a krokowiec cicho piszczy, dokładniejsze objawy. Jak powinno być ustawiona poprawnie audio i czy to błąd adresowania?

Co do modyfikacji tego zmieniacza już trochę czytałem na elektrodzie że na tej samej elektronice pracowały bodajże gobo fx. Znalazłem na płytce jedno wolne złącze 4-pin (krokowiec czy jednak 2x dc?)

0
  • #6 10 Lis 2009 18:19
    LuckyDj

Jak możesz to wrzuć fotkę bebechów.
    Nigdy nie spotkałem sie z przekaźnikiem w Santosie.
    Jak zobacze płytkę to Ci powiem, ale na pewno 2xDC

Co do ustawień, nie masz naklejki przy DIP'ach?
    Może uda mi się odnaleźć gdzieś panel przedni, to pokażę ustawienia.
    Jeśli rzeczywiście jest przekaźnik, to ten błysk też jest pewnie formą resetu.
    Urządzenie zapewne czeka na konfigurację DIP'a.

0
  • #7 10 Lis 2009 19:05
    jonyy
    Poziom 9  

Jak tylko odbiorę tel z naprawy to wrzucę
    Jest sukces najgorszy kryzys zażegnany, okazało się że zgodnie z tym co mówiłeś on się resetował, udało mi się ustawić go na audio i wyszedł banał uszkodzenie mikrofonu.
    Więc teraz nic więcej nie zostało jak wymiana mikrofonu i wprowadzenie kilku modyfikacji.
    Dziękuję za dotychczasową i mam nadzieję na dalszą pomoc.

0
  • #8 10 Lis 2009 23:57
    l3sz3k
    Poziom 18  

LuckyDj napisał:
    l3sz3k napisał:
    W tym efekcie napięcie na żarówkę załączane jest przekaźnikiem

Nie spotkałem nigdy w żadnym z tych urządzeń przekaźnika sterującego pracą żarówki, a miałem ich kilka.

Kolego widocznie miałeś doczynienia z innymi santosami - zapewne z dwoma tarczami.
    Ja pisałem o Santosie, który jest identyczny jak ColorTech. I wiem co piszę, bo akurat posiadam taki efekt.

Błysk nie jest formą restartu.
    Programiści sterownika tego efektu "nie wiedzieli", że jest coś takiego jak przekaźnik ze stykami normalnie rozwartymi i użyli normalnie zwartego. Co objawia się tym, że po włączeniu zasilania żarówka rozpala się, po czym ukontroler wysterowuje przekaźnik i on rozłącza obwód żarówki.

0
  • #9 11 Lis 2009 00:20
    LuckyDj

Byłem w stanie zrozumieć że powstała jakaś wersja z przekaźnikiem w obwodzie żarówki (nawet sterowanym osobnym kanałem DMX), ale że SANTOS ma dwie tarcze to nijak nie mogę strawić... To zwykły zmieniacz kolorów i czy w wersji zwykłej (sterowany sygnałem AUDIO) ma tylko tarczę z 7 kolorami + OPEN i sterowany jest silnikiem AC (+ 1 wyjście do sterowania silniczka DC), czy też w wersji DMX z podobną (funkcjonalnie) tarczą 7 kolorów + OPEN, ale w wersji DMX ma jeszcze przesłonę BO i napędzany jest (w pełni sterowanym) silnikiem krokowym.
    Jakby na to nie patrzeć jest to nadal TYLKO zmieniacz kolorów, który posiada jedną tarczę.
    Jeśli chodzi o różnicę między Santos, a ColorTech to różni je nawet zastosowana żarówka. Santos ma EFP100/12, a ColorTech posiada EFR150/15 i całkiem inny układ optyczny...

0
  • #11 12 Lis 2009 22:12
    LuckyDj

Kolego Leszku, był jeden jedyny SANTOS DMX, wszystko inne był sterowane muzyką...
    Było tak... SANTOS (zmieniacz kolorów) SANTOS DMX (zmieniacz kolorów ze sterowaniem DMX512) SANTOS 2 - 4, czy 5 (zmieniacz kolorów z dodatkowym lustrem skanującym), ale nic prócz SANTOS DMX nie miało zewnętrznego sterowania!
    Kolega pyta o SANTOS DMX, a on niema nic prócz tarczy kolorów z BO.
    A to z aukcji to w ogóle wersja eksportowa, bo srebrne... Na rynek Polski DT produkował czarne ;)

0
  • #12 13 Lis 2009 11:12
    l3sz3k
    Poziom 18  

No to temat Santosów firmy Discotech mamy przerobiony :)

0