Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatycznie uruchamianie komputera

09 Lis 2009 20:10 2111 10
  • Poziom 2  
    witam mam pytanie czy da się jakoś przerobić układ wewnątrz komputera aby komputer się automatycznie włączał jak tylko do zasilacza trafi prąd, od razu chcę zauważyć iż w biosie jest włączona opcja power-wake up i zaznaczona aby się uruchamiał jak zobaczy tylko prąd, ale nie robi tego więc chciałbym jakieś obejście wypracować, zwarcie włącznika wydaje mi się że nic nie da (chyba) ale nie jestem pewien więc pytam
    czy ma ktoś może pomysł co należny zrobić. Pozdrawiam
    jakiś przekaźnik wstawić czy coś no nie wiem pomocy
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przede wszystkim podaj model swojej płyty głównej oraz model zasilacza.
  • Poziom 25  
    A nie masz w BIOSie opcji:

AC BACK FUNCTION lub AC POWER ON FAIL - poszukaj dobrze...

Swoją droga jak juz wspomniał mój przedmówca... Wskazane było by podanie modelu płyty...każda jest inna, a my nie wróżki ;)
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    Wake up jak nazwa wskazuje dotyczy wybudzania a nie uruchamiania.
    Zwarcie włącznika nic nie da, bo komputer może i się włączy, ale chwilę później się wyłączy*. Musiałbyś dołączyć układ powodujący chwilowe zwarcie włącznika po wykryciu napięcia +5VSB z zasilacza (albo lepiej jeszcze PWR_OK). Wszystko to przy założeniu, że nie uda Ci się użyć funkcji Power On after Power Back.

*) zasilacz ATX jest w pełni włączony, gdy pin PWR_ON jest zwarty do masy, ale włącznikiem nie włączasz bezpośrednio zasilacza, realizuje to płyta główna. Dlatego musiałbyś zrobić symulację wciśnięcia włącznika, bo wpinać się między zasilacz a płytę główną nie polecam.
  • Poziom 31  
    Rozwiązanie jest banalnie proste, sam stosowałem przy starym routerze na linuxie, wystarczy do pinów włącznika na płycie głównej dolutować (lub wsunąć we wtyczkę włącznika przy płycie głównej) kondensator elektrolityczny (kondensator 10uF lub nieznacznie większej pojemności). Przed montażem sprawdzić polaryzację! Tym samym po pojawieniu się napięcia, komputer wystartuje, będzie oczywiście działał też wyłącznik na obudowie.
  • Poziom 38  
    Niech kolega poda model płyty głównej, jak jest dość wiekowa to może nie mieć funkcji Power On After Fail...
  • Poziom 31  
    Jeśli nie ma takiej opcji, rozwiązanie podałem wyżej. Jak zachowuje się elektrolit chyba nie muszę opisywać na forum elektronicznym.
  • Poziom 21  
    Wystarczy kupić router np. wifii podłaczyć do niego komputer wgrać do routera oprogramowanie alternatywne np. Tomato 1.25 zamiast firmowego i w routerze ustawić że komputer włacza się w dni robocze o takiej i takiej porze a w dni świąteczne w takiej a takiej .W ten sposób router włącza komputer kiedy tylko chcemy.

Na stronie Tomato (napewno ma wakeonlan bo używam na codzień) lub dd-wrt (powiniene mieć wakeonlan) można znaleść najtańsze routery które są obsługiwane przez to firmware, wtedy trzeba sprawdzić cenę na allegro i kupić. W ten sposób bez elektroniki szybko i sprawnie będziemy programowali kiedy ma się właczyć router. Karta sieciowa w komputerze musi obsługiwać wakeonlan - i zazwyczaj zawsze obsługuje.

Przypuszczam jednak że w biosie żle coś ustawiłeś bo napewno twój komputer da się właczyć zbiosa. Musisz sprawdzić czy masz zaznaczoną opcję w stylu:
    [X] wake on ring
    a pod spodem gdzieś miejsce gdzie podajesz godzinę z minutami do właczenia. Poza tym jeśli się nie włącza to zobacz czy masz właczone ACPI lub coś podobnego co zarządza prądem w komputerze. Jeśli windows to prawidłowo obsłuży to ładnie zamknie system i bios go włączy. Jeśli nie masz tego ustawionego to windows źle zamknie komputer tak, że bios go nie właczy mimo że ma ustawione.

Ja miałem ustawione APM czy ACPI w biosie czy coś innego co nie było standardem wyłączania komputerów i windows tego nei obsłużył, komputer nie wstawał. Wystarczyło to przestawić i wtedy komputer był tak zamykany, że w każdej chwili mógł być właczany z biosa przez zaprogramowanie codziennego wstawnia np. rano.

Istnieje też genialny bezpłatny program wakeonstandby który umożliwia właczanie każdego komputera o dowolnej porze samoczynnie . Nic do tego nie musisz mieć, żadnych narzędzi, nawet nie musisz mieć karty sieciowej czy wakeonlan. Jego sekret polega na tym, że zamiast normalnie wyłączasz komputer, windows się hibernuje. I ten program potrafi go wybudzić z tej hibernacji mimo że komputer jest wyłączony przez kilka dni i jest to niezależne od biosa. Bios nie macza w tym palców. To działa bo sprawdzałem.
  • Poziom 31  
    Kolego 8850 Umiesz czytać? Co pisał autor tematu?
    Cytat:
    czy da się jakoś przerobić układ wewnątrz komputera aby komputer się automatycznie włączał jak tylko do zasilacza trafi prąd

Ciekawe czy następne pomysły będą równie twórcze i kosztowne, jak zakup routera żeby wybudzić komputer. A jeśli polecasz jakieś alternatywne firmware do routera to chociaż podaj z jakim routerem będzie współpracowało. Tak samo co ma Windows do uruchamiania komputera po podpięciu zasilania. Ehh..
  • Poziom 21  
    Po co przerabiać elektronikę i kable prądowe do komputera skoro nic można robić tylko zainstalować coś w komputerze lub inaczej ustawić w biosie lub wykorzystać jakiś router który może udostępniać nam internet i tak musimy posiadać i tak
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Dopóki autor tematu nie poda modelu swojej płyty głónej i zasilacza wszelkie porady są biciem piany. Proszę o zaprzestanie pisania kolejnych postów do chwili uzyskania informacji od autora wątku.