Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiowy tuner sat

Piter K. 27 Jun 2004 13:21 2112 6
    Piter K.
    Level 23  
    potrzebuję informacji na temat takich tunerów,mam jeden taki do kupienia(cyfrowy,i tu problem-słyszalem że są różne standardy).jeszcze jedno pytane:czy taki tuner podłącza sie do konwertera(widzalem kiedyś tunery przenośne,nie wymagające konwerterów-stąd moje pytane).
    za pomoc serdecznie dziękuję
    Preskaler
    Level 38  
    Przez pewien czas, wprowadzany był system cyfrowego radia ale nie zdało to próby czasu i "Niemcy" wycofali się z tego. Obecnie (podobno) jest tylko kilka stacji nadającym w tym systemie (zapomniałem nawet jak on się nazywał). Tunery satelitarne muszą współpracować z anteną satelitarną wyposażoną w konwerter. Mogą to być np. płaskie anteny ale być muszą.
    Piter K.
    Level 23  
    dzieki za pomoc,ten tuner jest wlaśnie z niemiec.interesuje mnie tylko pod względem technicznym-częstotliwość pośrednia itp.(radio sat można odbierać zapomocą normalnego tunera)
    erneest
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Swego czasu było coś takiego o nazwie DSR i było nadawane cyfrowo na podnośnych fonii analogowej. Wersja kodowana nazywała sie DMX. Spora część tunerów do DRS miała miejsce na kartę kodową systemu DMX. Niestety w chwili obecnej z tych tunerów można sobie zrobić elegancką podstawkę z zegarem pod kwiatki :) (wyświetlacze w nich były VDF i wyświetlały całkiem spora ilość wiadomości:tytuł, wykonawcę i wiele inych danych). Czasami można je spotkać na allegro za psie pieniądze, oto przykład http://onet.allegro.pl/show_item.php?item=27457178
    Piter K.
    Level 23  
    Dzięki! włanie to taki tuner...i wlaśnie go kupiłem...(nie na allegro tylko w pewnym komisie)to dokładnie ten typ!ma dwie czstotliwoci głowicy(?)950-1750/118MHz,czy ktoś może mi powiedzie do czego sluży ta częstotliwość"118"-jestem radioamatorem i interesują mnie podobne"ciekawostki"techniki,czy( moze to nie to forum)taki tuner nadaje sie do przeróbki na odpowiedni sprzęt nasłuchowy?
    jakie są możliwości takiego odbiornika?
    -Dziękuje za zainteresowanie!
    Pozdro!
    Piter.
    erneest
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ten tuner ma zwykłą, wąską głowicę; taką samą jak stare tunerki analogowe. Co do tych 118 MHz to podejrzewam że była to kolejna wydumka w stylu gniazda opisanego jako 480MHz w niektórych Amstradach - do teraz nie wiadomo do czego tak naprawdę miało ono być. O ile mnie pamięć nie myli były w Niemczech jakies plany odbioru przy pomocy tych tunerów z sieci kablowych. Tu http://www.unbunte.de/15/hifi_ii.htm na samym dole jest tabelka opisująca podstawowe funkcje tego i kilku innych tunerów.
    Pozdrawiam
    Piter K.
    Level 23  
    Dziękuję!
    ten link mi wiele wyjaśnił,tak się domyślam że te"118"(jest przeącznik)to "suche" wejście w pośrednią.no cóż jeśli radio nie jest do użycia(w całości)to może jego podzespoły :) -myślałem o użyciu dekodera fonii cyfrowej(ale teraz pytanie:do czego...),może faktycznie,użyję tylko zasilacza a resztę pozostawię"na lepsze czasy".
    jeszcze raz dzięki za pomoc.
    Piter