Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można podłączyć więcej niż jeden silnik pod falownik??

09 Lis 2009 21:18 8665 11
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy można podłączyć więcej niż jeden silnik pod falownik?? Za pomoc z góry dziękuję.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    Owszem ale nie będzie się dało prawidłowo korzystać z wszystkich oferowanych funkcji zwłaszcza jak to będą różne silniki bądź rożnie obciążone. Jeśli chodziło by o samą regulację częstotliwości to nie ma problemu, byle nie przeciążyć falownika.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Producent zabrania stawiania po stronie wtórnej falownika styczników. Czy starczą same zabezpieczenia termiczne silników?? Falownik ma 130kW mocy a obciążony był by 2 silnikami o mocy 37,5kW.
  • Spec od Falowników
    Witam,
    przy zachowaniu odpowiedniego diagramu łączeń, można stosować styczniki... ale w taki sposób aby otwieranie i zamykanie styczników następowało tylko przy "postoju" samego falownika...
    Co do zabezpieczeń to proponuję wyłączniki silnikowe, mają lepszą charakterystykę...
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Dodano po 32 [minuty]:

Jeszcze jedno. Czy podłączenie dwóch silników o mocy 37,5kW jest możliwe pod falownik o mocy 130kW??
  • Poziom 17  
    falowniki.com napisał:

Co do zabezpieczeń to proponuję wyłączniki silnikowe, mają lepszą charakterystykę...
    pozdrawiam

Piszesz tak kolego, żeby zwiększyć sprzedaż falowników??
    Każdy producent falowników zabrania montowania między wyjściem a silnikiem jakichkolwiek styczników, wyłączników, przełączników etc. z jednej prostej przyczyny - rozłączenie podczas pracy potrafi wygenerować takie przepięcie, że tranzystory w stopniu końcowym lecą. Dlatego też zastosowanie zwykłego termika będzie jak najbardziej w tym przypadku słuszne - w odróżnieniu od wyłącznika silnikowego termik w przypadku zadziałania przełącza tylko styki pomocnicze (można więc przełączenie wykorzystać do zatrzymania falownika), a nie rozłącza torów głównych.
    Co do obciążenia falownika 130kW silnikami po 37,5kW - można z powodzeniem.
  • Spec od Falowników
    Nie zajmuje się handlem... :)
    Nie każdy producent zabrania montowania elementów łączeniowych za falownikiem... mogę podesłać manuale gdzie są tego przykłady...
    Oczywiście jeżeli samo sterowanie łączników zostało przemyślane...
    A co do stosowania wyłączników silnikowych zamiast przekaźników termicznych, opieram się na 20-letnim doświadczeniu oraz testach jakie przeprowadzałem...
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dziękuję jeszcze raz za pomoc:D
  • Poziom 17  
    falowniki.com napisał:

Oczywiście jeżeli samo sterowanie łączników zostało przemyślane...

Zgadzam się w 100%. Więc po jaki grzyb do tej konkretnie aplikacji kolega tak uparcie poleca wyłącznik silnikowy?? Przecież nim nijak sterować się nie da.
    Owszem, osobiście sam też uważam, że wyłącznik silnikowy jest lepszy od termika, ale przy zasilaniu bezpośrednio z sieci. Po podłączeniu za falownikiem jest nie bezużyteczny, a nawet szkodliwy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Widzę, że dużo tutaj handlarzy ale tak z mojego doświadczenia to:
    można podłączyć do falownika więcej niz jeden silnik ale wtedy falownik dobiera się nie na łaczną moc silników tylko na sumę prądów znamionowych, czyli jeżeli chcesz podłączyć dwa silniki o mocy 37kW i prądzie powiedzmy 75A każdy to falownik dobierz nie do mocy ale do sumy prądów czyli na prąd 150A +10% zapasu. Czyli wybierz falownik na prąd 160A, czyli pewnie będzie to 75kW a nie 130kW!

Więcej na temat falowników znajdziesz tutaj Link

www.abctechniki.pl
  • Spec od Falowników
    kaltron napisał:

Zgadzam się w 100%. Więc po jaki grzyb do tej konkretnie aplikacji kolega tak uparcie poleca wyłącznik silnikowy?? ...
    Pozdrawiam.

oj da się sterować, i to we wszystkie strony... zależy jakiej firmy i od osprzętu...
    o łącznikach pisałem zgodnie z ich definicją np. styczniki
    czasami jest potrzeba sterowania kaskadowego z możliwością rozruchu przez jeden przemiennik i dalej układy stycznikowe, stycznikowy bypass przemiennika... można jeszcze kilka rozwiązań znaleźć...
    i o tym pisałem

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam
    jak kolega wyżej wspomniał da się sterować silnikami równolegle czy w kaskadzie.
    Trzeba zaglądnąć do DTR-ki falownika (przetwornicy częstotliwości).
    Niektórzy producenci zalecają dławiki na wyjściu falownika przy pracy na kilku silnikach. Ja w swojej pracy tak mam, są 2 silniki 11kW i jeden falownik 30kW + dławiki na wejściu i wyjściu.
    Pozdrawiam.