Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii z prezentacją danych na PC

slavo666 10 Lis 2009 16:02 7035 3
  • Licznik energii z prezentacją danych na PC
    Autorzy projektu stworzyli licznik energii elektrycznej, który pozwala na podstawie wysłanych danych na prezentację: mocy, prądu, napięcia w sieci, częstotliwości, pobranej energii i współczynnika mocy. Dodatkowo miernik posiada funkcję wyłącznika z poziomu aplikacji na PC, co pozwala np. na limitowanie zużycia energii przez podłączone do gniazdka urządzenie.
    Pomiar wartości napięcia następuje przy wykorzystaniu dzielnika 1MΩ-1kΩ poprzez liniowy optoizolator HCPL-7520. Natomiast pomiar wartości prądu realizowany jest pośrednio przez zmierzenie spadku napięcia na rezystorze 0,2Ω, następnie analogicznie. Próbkowanie układu wynosi 1kHz, co daje około 16 próbek dla przebiegu o częstotliwości 60Hz, wszystkie wartości RMS. Funkcja wyłącznika realizowana jest na optotriaku S216S02. Ciekawym dodatkiem jest z pewnością napisane oprogramowanie, które pozwala na prezentację w postaci wykresu zużycia energii poprzez RS232, a także daje możliwość wyłączania urządzenia po przekroczeniu określonego progu zużycia. Program napisany jest w C#, kody źródłowe dostępne są na stronie.
    Licznik energii z prezentacją danych na PC Licznik energii z prezentacją danych na PC
    Licznik energii z prezentacją danych na PC
    Strona autorów: http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee47...Projects/s2008/cj72_xg37/cj72_xg37/index.html
    Podobny, ciekawy projekt: http://enerjar.net/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 11 Lis 2009 01:04
    And41x1
    Poziom 26  

Ciekawy projekt. Ten układ jest przyjemnie prosty.
    Od jakiegoś czasu szukam czegoś podobnego. Myślę o założeniu nowego tematu. Chcę zrobić coś takiego z obrazowaniem na wykresach, kilku, może kilkunastu odbiorników (obwody w tablicy) - w celu kontroli zużycia i szukania oszczędności. Oczywiście pomiar prądu bezstykowy (przekładniki). Dodałbym też liczniki złotówek dla każdego obwodu.

• #3 13 Lis 2009 09:05
    llleszek
    Poziom 10  

And41x1 napisał:
    Ciekawy projekt. Ten układ jest przyjemnie prosty.
    Od jakiegoś czasu szukam czegoś podobnego. Myślę o założeniu nowego tematu. Chcę zrobić coś takiego z obrazowaniem na wykresach, kilku, może kilkunastu odbiorników (obwody w tablicy) - w celu kontroli zużycia i szukania oszczędności. Oczywiście pomiar prądu bezstykowy (przekładniki). Dodałbym też liczniki złotówek dla każdego obwodu.

http://www.pozyton.com.pl/polskiepdf/twojaenergia.pdf

• #4 13 Lis 2009 11:33
    And41x1
    Poziom 26  

Dziękuję za link do programu "Kowalski"
    Interesujący i może skorzystam. Mam taki licznik od niedawna, ale poczytałem o nim i nasuwają mi się wątpliwości.. strach nawet :) Wszak licznik ten, rejestruje każdą komunikację, jaka zachodzi przez podczerwień.. Oczywiście mam nadzieję, że korzystanie z legalnego programu "Kowalski" oddali podejrzenia o .. manipulacje.
    Jak wyżej napisałem, chciałbym obrazować i liczyć koszty, w każdym obwodzie osobno (około 10 wyłączników instalacyjnych) To by dało jasną wskazówkę, jakie koszty generują poszczególne sprzęty. Mam na myśli poważne odbiorniki, na osobnych obwodach - AGD, grzejne i strefy domu. Znam mierniki kosztów wtykane w gniazda, ale to nie to..

Szukaj w 5mln produktów