Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mostek OPA549

27 Cze 2004 17:31 1329 5
  • Poziom 29  
    Witam! poskładałem w pająku wzmacniacz mostkowy na opa549 napędza on subwoofer 4R , zasila go toroid 300W 2x24V, +-33V po odfiltrowaniu, wszystko jest ładnie pięknie ale jak podkręce głośniej to w głośniku słychać trzaski??? Dodam jeszcze że nie robiłem ograniczenia prądowego, mostkowanie wykonałem na DRV134. Może max prąd wyjściowy jest przekraczany i możliwości układu się kończą????

pozdrawiam!
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 31  
    Witka miałem u siebie podobną sytuacje. Po zmontowaniu układu mostka z dwóch OPA549 i DRV134 wszsytko chodzilo fajnie ale jak grało to cicho bo przy podkręcaniu potka z glosniika odchodzily rózne trzaski i stuki. Okazało sie ze uszkodzeniu uległ DRV134 bo po jego wymienie wzmak mógł juz grac pelną parą bez zadnych zniekształcen. Przypadkowo zwarłem wyj DRV-a do zasilania bo równiez miałem to w pająku. Moze i u Ciebie uszkodził sie DRV. Bardzo wazna jest tez dokładna filtracja napięcia dla DRV. POZDRAWIAM :)
  • Poziom 29  
    Całkiem możliwe, z przypadkowym zwarciem mialem podobną sytuację :) dotknelem DRV134 którymś kablem do radiatora i zaiskrzyło trochę :D wymienię układ i sprawdze jaki będzie efekt.

pozdrawiam!
  • Poziom 42  
    Koledzy jeśli można, to powiedzcie mi ile te OPA549 mają mocy i gabarytowo czy to jest takie jak STK, bo przy tym zasilaniu w układzie mostkowym to będzie ponad 200W jak drut i jakie maksymalne napięcie to wytrzymuje.
    Janek.
  • Poziom 43  
    STK to hybrydy OPA 549 to monolity w stylu 7294, raczej bym ich nie katował w mostku 4R , co najmniej 6Ohm. Sprawdź luty przy masie i zasilaniu może przestanie strzelać.

Co do napiecia OPA - 30V+/- wiecej szczegółów -> patrz nota katalogowa TEXAS INSR. Ja zasilam podobną mocą i napięciem w przeliczeniu na jeden kanał - rozłacz DRV134 - i zasil kazdy kanal osobno wtedy może dowiesz się w którym coś jest nie tak . Wtedy bedą bardzo dorbze chodziły przy 4 Ohm. Jesli oba Ok to wszystko wina DRV.
  • Poziom 29  
    Kanały wczesniej sprawdzałem z osobna, po prostu myslalem ze układ mostkowy nie wyrabia przy tym napięciu, tym bardziej że przy +-16V nic się nie kasztaniło :) Wymieniłem DRV134 i wszystko jest ok, niewiem co sądzą inni ale wg mnie OPA549 lepiej kontroluje głośnik niż TDA7294 bas jest twardszy ogólnie lepszy ale to chyba kwestia gustu :) Z tego co wyczytałem to OPA549 w mostku przy 4R wyciąga 180W nie wiem ile w tym prawdy nie mam jak sprawdzic, ale i tak nie ma tego wykopu co STK4048II jeżeli jednak ktos szuka napędu do suba to OPA nadaje się do tego celu wyśmienicie.

p.s. ciekawe jak poradzi sobie mostek LM3886 w subie :lol:

pozdrawiam!