Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Apple planuje ukrócić piractwo na iPhone

pseven 10 Nov 2009 21:56 3367 13
 • Apple planuje ukrócić piractwo na iPhone
  Apple wraz z kolejnymi wersjami oprogramowania dla aparatów iPhone będzie dążyło do uniemożliwienia procesu odblokowania telefonu i tym samym uwolnienia się od konieczności korzystania z App Store. Jak dużym zagrożeniem dla firmy i jej partnerów jest rynek nieautoryzowanego i nielegalnego oprogramowania? Jak duży odsetek użytkowników iPhone decyduje się odblokować swój aparat?

  Według danych opublikowanych w raporcie portalu myapple.pl na rynku znajduje się ponad cztery miliony egzemplarzy iPhone odblokowanych przy pomocy metody „jailbreak”. Samo odblokowanie telefonu nie jest czynnością nielegalną. Nielegalne jest już natomiast użytkowanie po odblokowaniu pirackiego oprogramowania. Według sondy ponad 1/3 posiadaczy odblokowanych telefonów Apple uruchamia na nich nielegalnie pobrane, komercyjne programy. Współczynnik ten jest różny dla poszczególnych państw ,bowiem w Stanach wynosi ledwie 5%, a w Chinach aż 40. W tworzeniu oprogramowania pozwalającego na odblokowanie telefonu i tym samym umożliwienie uruchomienia nieautoryzowanego przez producenta kodu jest niejaki George Hotz, znany jako „Geohot”. „Blacksn0w”, program jego autorstwa umożliwia odblokowanie najnowszej wersji systemu, pod kontrolą którego pracuje iPhone. W taki sposób zmodyfikowane telefony są sprzedawane w niektórych sklepach i na aukcjach internetowych. Apple w celu przeciwdziałania temu stanowi rzeczy, w zeszłym tygodniu rozpoczęło nabór kandydatów, min. na stanowisko menadżera do spraw bezpieczeństwa, który miałby zająć się prowadzeniem oddziału firmy skupionego na odpowiednim zabezpieczeniu systemu. Nie wiadomo czy jest to nowe stanowisko, czy też nowa osoba miałaby zastąpić dotychczasowego pracownika. Użytkownicy wielu portali odpowiedzieli na te informacje ze sporym oburzeniem, twierdząc, że producent nie może ograniczać swobody korzystania ze sprzętu, który nabyli na własność. Pytanie do obecnych bądź przyszłych użytkowników iPhone brzmi – czy będąc uzależniony wyłącznie od „App Store” nadal zachowasz już posiadany bądź zdecydujesz się na zakup iPhone?

  Źródło:
  http://www.pcworld.com/businesscenter/article/181668/apple_plans_clampdown_on_jailbreaking.html

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  pseven
  Translator, editor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
  Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
  pseven wrote 8710 posts with rating 1800, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
 • #2
  marik_te
  Level 22  
  Ja bym nie zdecydował się na zakup iphona. I nie dlatego, że popieram piractwo, ale uważam takie ograniczenie za głupotę. Podobnie było z nokią. Ale czy tam ktoś teraz próbuje uniemożliwić odblokowanie telefonu?
 • #3
  Trebuh
  Level 18  
  Rynek powoli nasyca się i-śmieciami wobec czego po okresie gwarancyjnym ludzie chcą odblokować telefon - co w tym złego?
  Apple traci część zysków z aplikacji, nie chce myśleć o procentach które zabiera firma przez wprowadzenie do sklepu. Dawniej drukarki (za grosze) miały tonery i cartridge startowe, teraz Apple sprzedaje niedoróbkę za niezłe pieniądze i dorabia na boku.
 • #4
  jamtex
  Level 23  
  Super - najpierw nabili w butelke kilka mln klientów niedorobionym telefonem, a teraz chcą uzależnić klienta od jedynej słusznej firmy. Ciekawe gdy tam zrobił to Microsoft. Ale posypałyby się komentarze i procesy sądowe o monopol.
  Apple w XXI wieku, chce uzależnić nabywce swojego produktu od siebie samego. Jak widać firma ta pomomo wieloletniej nauki, nie potrafi wyciągnąć wniosków z historri rozwoju PC.
  Sam używam HTC Diamond i gdy porównuje do niego "jajfona" dochodzę do wniosku, że nie ma to jak sprytny marketing i niewiedza użyszkodników, którym wciśnięto Jedyny Słuszny i Najbardziej Kultowy Telefon Wszechczasów.
 • #5
  EBC41
  Level 28  
  Kiedy do sklepów wchodziła pierwsza wersja IPhone'a naprawdę nie wiedziałem co w nim takiego jest, co motywuję ludzi do wydania sporej sumy pieniędzy na telefon który tak naprawdę nic nie ma i nic nie potrafi. Jak można było żądać tak wielkiej sumy za coś co nie pracuje w sieciach 3G, nie ma Javy, nie daje możliwości wysyłania MMS a jedynym źródłem aplikacji jest AppStore, gdzie pojawia się tylko to co zaakceptuje Apple. W dodatku design jest co najmniej kiepski, naprawdę ten telefon nie ma w swoim wyglądzie nic pociągającego. No i oczywiście dotyk który jest kolejnym elementem który może się zepsuć. A teraz żeby jeszcze bardziej oszukać swoją klientelę, Apple szykuję coraz lepsze zabezpieczenia przed ingerencjami w oprogramowanie. Tak samo jest z konsolami. Klient kupuje urządzenie i staje się jego właścicielem. Co on z nim zrobi to już nie sprawa producenta. Tak samo jest z dużymi PCtami. Kupuje komputer i instaluje taki system operacyjny i programy jakie mi odpowiadają a nie to co narzuca mi producent. Ale w zasadzie to nic w porównaniu do szopy którą robi Sony ze swoimi konsolami, strasząc sądem użytkowników którzy ośmielą się zmodyfikować system operacyjny konsoli
 • #6
  grzesiek_re
  Level 14  
  A ja uważam że producent może robić z swoimi produktami co zechce!! Jeśli apple chce wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia niech wprowadza!! Jego sprawa. A ludzie którzy zdecydują się na kupno jego produktu niech będą świadomi że nie mogą nic zrobić z softem bo będą kary, procesy itp. Skoro pomimo tego się zdecyduja to niech przestrzegają zasad producenta. A jak nie pasują im te zasady to niech kupia sobie cos innego. Tylko niech producent nie wymaga od osób które kupili produkty przed zmianami żeby i oni stosowali się do nich.
  pozdro
 • #7
  skaktus
  Level 37  
  Apple wprowadzi zabezpieczenie, po miesiącu je złamią i tyle z tego będzie. Gonić królika, mieć królika...Zabawa ;)

  Sam iP nie posiadam i nie zamierzam kupić, ale ten kto bierze iP wie co będzie miał więc...
 • #8
  Jarosx9
  Level 35  
  grzesiek_re wrote:
  A ja uważam że producent może robić z swoimi produktami co zechce!! Jeśli apple chce wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia niech wprowadza!! Jego sprawa. A ludzie którzy zdecydują się na kupno jego produktu niech będą świadomi że nie mogą nic zrobić z softem bo będą kary, procesy itp. Skoro pomimo tego się zdecyduja to niech przestrzegają zasad producenta. A jak nie pasują im te zasady to niech kupia sobie cos innego. Tylko niech producent nie wymaga od osób które kupili produkty przed zmianami żeby i oni stosowali się do nich.
  pozdro

  Ja uważam że jak coś kupujesz na własność to jest twoje, możesz sobie to wkładać w odbyt, rozbijać młotkiem lub wymieniać oprogramowanie.
 • #9
  XAX
  Level 21  
  Największa paranoja jest taka ze wydają miliony na ieskuteczne zabezpieczenia i ściganie piratów zamiast obniżać ceny produktów.

  Przypomina mi się jak jeden z większych koncernów fonograficznych w czasach gdy zaczynały się nagrywarki CD, chwalił się ze wydał xxx tysięcy dolarów i znalazł sposób na uniemożliwienie przegrywania muzyki na komputery. Na pierwszej ścieżce były dane które ogłupiały komputer. Na drugi dzień zabezpieczenie było złamane przy pomocy flamastra którym zamalowywało się środek płyty.

  Moje zdanie jest takie że producent może i ma prawo narzucać użytkownikom co chce przez okres gwarancji a potem niech się odwali do tego co moje.
 • #10
  grzesiek_re
  Level 14  
  Ale kupując coś to zawierasz umowe. Jesli warunki umowy ci nie pasują to nie kupujesz proste!
 • #11
  mdm150
  Level 26  
  To co robi Apple to już zakrawa na paranoję. Okres gwarancyjny-ok, ale uzależniać potencjalnych i obecnych użytkowników od jedynego źródła softu (jak ktoś wcześniej o tym wspomniał) jakim są oni to już nie halo... :( Po gwarancji chyba mam prawo se wybrać alternatywny soft czyż nie? Zresztą stosunek funkcjonalności iphona do ceny wypada też kiepsko. Telefony konkurencji jak widać ciekawiej wypadają w stosunku do ipka.
 • #12
  jamtex
  Level 23  
  grzesiek_re wrote:
  Ale kupując coś to zawierasz umowe. Jesli warunki umowy ci nie pasują to nie kupujesz proste!


  Bzdura niesamowita !

  Kupując coś kupujesz to na własność, za wikipedią: Sprzedaż – umowa cywilna, w której: ...sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. (art.535 kc)

  To mniej więcej tak jakbyś kupił auto i producent zobowiązał Cię, że możesz go tankowac raz w miesiącu pod warunkiem że jest to pierwszy czwartek i wypada w 3 dniu miesiąca, a stacja jest tylko jedna i mieści się na Alasce. Jeżlie to złamiesz, zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej, i dostaniesz podwójne dożywocie.

  Panom z Apple pomyliła się umowa dzierżawy / leasingu z umową kupna-sprzedaży, pewnie to byli dobrzy (czytaj: tani) prawnicy, po wieczorowym kursie korespondencyjnym prawa.

  Apple już nie raz ośmieszyło się - jak choćby pozywając Microsoft o rzekomą "kradzież" kubła na smieci - a jednocześnie sami "pozyczyli" pomysł od Xeroxa.

  O wspaniałych posunięciach zabraniających klonowania Mac'ów nie wspomnę (kto pamieta jeszcze Polski klon Mac'a?)

  A jajafon to szpanerska zabawka i nic więcej, SE, HTC, i inni sa znacznie lepsi od tego kawałka wybuchowego plastiku.
 • #13
  EBC41
  Level 28  
  grzesiek_re wrote:
  Ale kupując coś to zawierasz umowe. Jesli warunki umowy ci nie pasują to nie kupujesz proste!

  A to mi jeszcze powiedz jakim prawem ktoś mi ma mówić co mam robić z kupioną rzeczą? Skoro wydaję sporą sumę pieniędzy (srajfon jednak trochę kosztuje) na ten telefon to ja staje się jego właścicielem i mam pełne prawo do decydowania co z nim zrobię. Włącznie z wymianą softu na inny jeżeli ten oryginalny mi w czymś przeszkadza..... Koniec kropka. Tak samo jak byś kupił laptop z Vistą i producent powiedział by że jak zainstalujesz tam coś innego (już nie mam na myśli XP, dajmy jakiegoś Linuksa) to wytoczy ci proces... Żałosne.
 • #14
  skaktus
  Level 37  
  EBC41 wrote:
  grzesiek_re wrote:
  Ale kupując coś to zawierasz umowe. Jesli warunki umowy ci nie pasują to nie kupujesz proste!

  A to mi jeszcze powiedz jakim prawem ktoś mi ma mówić co mam robić z kupioną rzeczą? Skoro wydaję sporą sumę pieniędzy (srajfon jednak trochę kosztuje) na ten telefon to ja staje się jego właścicielem i mam pełne prawo do decydowania co z nim zrobię.


  Równie dobrze można by biadolić dlaczego kupując Mercedesa za 150 000 autor nie przewidział ze zrobi się z niego ciągnik.

  Kupujesz produkt, wiesz co i jak, więc o co biega ? Wiadomo od dawna że Apple bardzo ingeruje w swobody użytkownika, więc o co tyle darcia szmat ?