Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na STX Soundstation GDN-27-450-8-SC (bass-reflex)

mihauuu 11 Lis 2009 01:03 6447 18
  • #1 11 Lis 2009 01:03
    mihauuu
    Poziom 10  

Na początku witam wszystkich forumowiczów.

Chciałem samodzielnie zrobić subwoofer DIY do kina domowego. Przez kilka dni naczytałem się tyle postów i obejrzałem tyle projektów, że boli mnie głowa...
    I doszedłem do wniosku, że policzenie parametrów obudowy WinISD lub inną aplikacją wcale nie jest takie proste, ze względu na złożoność zagadnień związanych z akustyką. Chyba bardziej opłaci mi się odpalić komuś doświadczonemu niewielką kwotę / "na piwo" za policzenie obudowy, niż kilka razy kupować materiały (niestety nie mam możliwości pozyskania płyt np. ze starych mebli). Albo może ktoś będzie miał czas i policzy / udostępni stary projekt za dobre słowo, zobaczymy.
    Robiłem już kiedyś suba, ale było to dawno temu i była to wierna kopia bandpass Tonsil 200A... nic nie musiałem sam liczyć.

Parametry środowiskowe:

Pomieszczenie prostokątne ok. 25m2, bez ciężkich firan, kotar itd, meble niskie (do 1400 wys.). Ściany i narożniki idealnie równe (płyta g-k).
    Podłoga drewniana (deski sosnowe)
    Miejsce ustawienia: w narożniku pomieszczenia, za stolikiem RTV (stolik po przekątnej pomieszczenia), czyli dość blisko ścian
    Przeznaczenie: kino domowe (czyli do filmów)
    Założenia: taniej i lepiej niż masówka z marketu; elementy "DIY" powszechnie dostępne (typowy BR, dostępny głośnik)

Dodatkowe informacje:
    Mam już panel (8Ohm, 200W RMS, regulacja głośności i zwrotnicy w zakresie 50-150Hz, automatyczne załączanie, sumator kanałów, wejście "high"). Niestety panel jest made in CHRL, zatem szacuję, że będzie miał z 50-100 Watt rzeczywistej mocy. Panel ma się schować w obudowie, jego wymiary to: 165*185*65 (bez blaszki mocującej, z blaszką: 195*215*65, dłuższa krawędź w pionie).
    Wyciszenie watoliną lub podobną tkaniną jakieś 30-50, zamocuję ją w środku przy pomocy zszywek ("tacker"). Terminal głośnikowy mam, pojedynczy, okrągły, fi 50. Uszczelnienie i klejenie całej obudowy klejem poliuretanowym (specjalny klej do wełny mineralnej, mam tego wystarczającą ilość), przy dużej obudowie dam wzmocnienia (szprosy/zastrzały lub "ażur"). Płytę dotnie Castorama/Leroy Merlin, otwory okrągłe pomęczę wyrzynarką (chyba że znajdę inną możliwość, albo zrobię sobie przyrząd). Frezowanie kołnierza pod kosz głośnika jeszcze nie wiem jak zrobię (albo pominę- głośnik będzie od spodu).

Wstępnie wytypowałem następujące głośniki:

- TONSIL GDN 30/100/11
    - STX GDN 22-140-8 SCX
    - STX GDN-27-450-8-SC [OSTATECZNIE TEN WYBRAŁEM DO PROJEKTU]
    - STX GDN-32-450-8-SC

Ale jestem otwarty na wszelkie propozycje, byle głośnik był dostępny w sprzedaży. Myślę, że obudowa może mieć maks. 80-90l, chociaż wolałbym dużo mniejszą (nawet połowę tej pojemności).

Pierwotnie z moich prób w WinISD wychodziło, że obudowa powinna być zamknięta, ale nie spotkałem jeszcze projektu suba typowo do kina domowego bez BR... zatem ten temat też pozostaje otwarty...

Wykończenie kocem lub fornirem, zdecyduję jak już będę na 100% pewny ustawienia suba w pomieszczeniu i jego kształtu/wielkości.

0 18
  • ambtechnic
  • #2 11 Lis 2009 10:59
    Tomq
    Poziom 38  

22-140-8 scx możesz sobie darować, bo do kina potrzeba większego zejścia niż ten głośnik jest w stanie wytworzyć. Ten Tonsil jest ogólnie chwalony, a jak masz nieco więcej kasy to zainteresuj sie peerlesem sls 12 - oferuje bas który jest idealny do KD. Co do Stxów - ten panel może mieć ciut za mało mocy do nich. Podobno dobre są jeszcze głośniki Mivoc, ale ciężko je dostać.

Co do liczenia obudowy w winisd - warto zajrzeć do działu gotowych konstrukcji i skopiować wymiary oraz strojenie, jeżeli autor napisał, że jest OK.

0
  • ambtechnic
  • #3 12 Lis 2009 09:01
    mihauuu
    Poziom 10  

Witam kolegę.
    Panel jak najbardziej napędzi 12" głośnik (bo z takiego subwoofera został wyjęty).
    Pytanie zasadnicze- czy jesteś w stanie zaprojektować obudowę?
    Ja pasuję! Wykonać- wykonam, ale na pewno dobrze nie policzę.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Lis 2009 14:01
    mczeslaw
    Poziom 36  

1. GDN 27-450-8 SC STX
    Vb - 55dm3 (netto)
    Fb - 40 Hz (φ - 8,5cm, l - 12,8 cm)
    F3 - 47 Hz, F6 - 40 Hz, F10 - 35 Hz
    2. GDN 30/100/11 8Ω Tonsil
    Vb - 75dm3 (netto)
    Fb - 35 Hz (φ - 10cm, l - 18 cm)
    F3 - 46 Hz, F6 - 38 Hz, F10 - 33Hz
    3. GDN 32-450-8 SC STX
    Vb - 80 dm3 (netto)
    Fb - 32 Hz (φ - 10cm, l-21,3cm)
    F3 - 42 Hz, F6 - 36 Hz, F10 - około 30Hz
    Do tego ostatniego to wzmacniacz co najmniej 150 wat mile widziany, ja bym oscylował przy Tonsilu, ale jego cena to 160-170PLN.

A tak na marginesie, to starszy Tonsil i z krótszym skokiem, mówię o GDN 30/80/2, potrzebuje tylko 66 litrów aby właściwie zagrać tak jak jego młodszy brat GDN 30/100/11, i do tego ma sporo wyższy SPL. Zadowoli sie mniejsza mocą czyli.

0
  • #5 13 Lis 2009 09:56
    mihauuu
    Poziom 10  

mczeslaw napisał:
    1. GDN 27-450-8 SC STX
    Vb - 55dm3 (netto)
    Fb - 40 Hz (φ - 8,5cm, l - 12,8 cm)
    F3 - 47 Hz, F6 - 40 Hz, F10 - 35 Hz

A tak na marginesie, to starszy Tonsil i z krótszym skokiem, mówię o GDN 30/80/2, potrzebuje tylko 66 litrów aby właściwie zagrać tak jak jego młodszy brat GDN 30/100/11, i do tego ma sporo wyższy SPL. Zadowoli się mniejsza mocą czyli.

Punkt pierwszy oraz ten Tonsil GDN30/80/2 mi odpowiadają (ze względu na trochę mniejszą obudowę). Jeśli mogę jeszcze prosić o średnicę i długość wpustu dla tego Tonsila GDN 30/80/2. Jeśli uda mi się kupić 30/80/2 8Ohm to chyba się na niego zdecyduję, ale nie widzę go nigdzie w sieci. Miałem do czynienia z 20/80/2 4Ohm i to był diabeł.

W pierwszym poście zapomniałem napisać, że głośnik będzie na krótkich nóżkach, odwrócony membraną do podłogi. Wpust dam na bocznej ściance, chyba symetrycznie po środku?

Na panel, wpust i płyty sobie doliczę pojemność bez problemu. Pytanie ile mam doliczyć na wygłuszenie (i czy w ogóle). Chcę wygłuszyć watoliną.

Napisz kolego, czy oprócz punktów mogę się tobie jakoś odwdzięczyć.

P.S. Z jaką dokładnością muszę zachować wartość pojemności netto?

0
  • Pomocny post
    #6 13 Lis 2009 10:44
    mczeslaw
    Poziom 36  

BR dla GDN30/80/2 w 66 dm3
    φ-10cm l-16,5cm co na m stroi Fb-38Hz
    Dla całego systemu F3-46Hz, F6-39, F10-35Hz

10 cm miękko zbitej gąbki za głośnikiem na przeciwległej ściance Ci wystarczy.
    A podczas obliczania dodaj około 3,5 litra do 66 dm3, te 3,5 litra zabiorą z obudowy tył głośnika, oraz tunel BR. Warto jeszcze zadbać o listwy poprzeczne usztywniające obudowę. ( ich objętość też warto uwzględnić )

mihauu napisał:
    Napisz kolego, czy oprócz punktów mogę się tobie jakoś odwdzięczyć.

No już kolego nie przesadzaj :D

A o tandemie dwóch głośników nie myślałeś?

0
  • #7 13 Lis 2009 11:10
    mihauuu
    Poziom 10  

mczeslaw napisał:
    BR dla GDN30/80/2 w 66 dm3
    φ-10cm l-16,5cm co na m stroi Fb-38Hz
    Dla całego systemu F3-46Hz, F6-39, F10-35Hz

10 cm miękko zbitej gąbki za głośnikiem na przeciwległej ściance Ci wystarczy.
    A podczas obliczania dodaj około 3,5 litra do 66 dm3, te 3,5 litra zabiorą z obudowy tył głośnika, oraz tunel BR. Warto jeszcze zadbać o listwy poprzeczne usztywniające obudowę. ( ich objętość też warto uwzględnić )

A o tandemie dwóch głośników nie myślałeś?

Miękko zbita gąbka to jaka? =)

O tandemie myślałem, ale nie wiem ile Hz na tym zyskam. Dodatkowo problem jest tego typu, że mam dzieciaki i jedyne słuszne położenie głośnika to spód obudowy. Musiałbym ten tandem jakoś dookoła "ochronić", nie wiem- jakąś kratą albo czymś... no i tu estetykę szlag trafi.

Wiem, że zadaję głupie pytanie, ale co to są F3 F6 i F10? Chodzi o poziom głośności w dB dla danej częstotliwości? A Fb?

Widzę, że te GDN 30/80/2 są nie do dostania, zatem przechodzimy na STXy. Możesz mi przeliczyć inną średnicę BR? Rurki fi 85mm (wewn.) nie ma na Allegro. Do sklepu nie pójdę, bo są otwarte krócej niż ja pracuję. Mogę kupić fi 74/75/80/90/100mm

Dzięki.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Lis 2009 11:24
    mczeslaw
    Poziom 36  

Dla 27-450-8 BRφ-90cm , l-14,8 cm
    Rzadka gąbka to taka ,która jest jak najbardziej się da przeciwieństwem pianki poliuretynowej. Czyli taka która zajmuje dużą objętość i daje się jak najbardziej zcisnąć. Ciężko to wyrazić.

F3, F6, F10 - częstotliwości przetwarzane przy spadkach -3dB, -6dB, -10dB. Patrz na ch-ki przetwarzania głośników.

0
  • #9 13 Lis 2009 11:34
    mihauuu
    Poziom 10  

mczeslaw napisał:
    Dla 27-450-8 BRφ-90cm , l-14,8 cm
    Rzadka gąbka to taka ,która jest jak najbardziej się da przeciwieństwem pianki poliuretanowej. Czyli taka która zajmuje dużą objętość i daje się jak najbardziej ścisnąć. Ciężko to wyrazić.

Dziękuję, rozumiem, że fi wpustu to 90mm. Dać symetrycznie na środku ściany, czy gdzieś bliżej narożnika?

Teraz czas na pierwszy szkic obudowy (wrzucę w ten temat). Później kupię głośnik i materiały. Jak czas pozwoli, zabiorę się za robotę i założę DIY topic, tak żeby inni też skorzystali.

0
  • Pomocny post
    #10 13 Lis 2009 12:01
    mczeslaw
    Poziom 36  

φ-średnica otworu 90mm - 9 cm , pomyliłem się wcześniej napisałem 90cm(prawie metr)
    l-długość otworu (tunelu) 14,8cm

mihauuu napisał:
    Dziękuję, rozumiem, że fi wpustu to 90mm. Dać symetrycznie na środku ściany, czy gdzieś bliżej narożnika?

Nie ma znaczenia, jak ci wygodniej i jak dla ciebie ładniej :idea:

0
  • #11 13 Lis 2009 15:01
    mihauuu
    Poziom 10  

Talentem graficznym to ja nie jestem:

Wstępne założenia dla projektu:
    Prostopadłościan.
    Płyta 22mm.
    Ściana z głośnikiem podwójna.
    Zastrzał poziomy i pionowy z kantówki 30x30mm.
    Głośnik plus BR ok.3,5L.
    Kantówki razem ok. 0,7L.
    Dostęp do głośnika po odkręceniu góry ("wieko").
    Obliczona przez kolegę pojemność=55L, daje nam brutto (z głośnikiem, BR i zastrzałami) 59,2L.
    Głośnik od spodu, wygłuszenie gąbką na materace, o grubości 100mm (wymiary: 385x400mm).
    Wymiary (zewn.) obudowy: 429x429x466mm (długa krawędź w pionie).
    Otwór na głośnik fi 230-240mm, tnę wyrzynarką za 30zł).
    Głośnik przykręcony od zewnątrz obudowy (jeszcze nie wiem, czy uda mi się wyfrezować płytki kołnierz pod kosz głośnika).
    Wpust zrobię z dwóch szt. HD-20 (numer aukcji 803260800, utnę z drugiej sztuki i przedłużę, rurki skleję razem na klej polimerowy "Dragon" i dodatkowo usztywnię dwoma listewkami na długość). Położenie BR: gdzieś w narożniku obudowy.
    Kolce aukcja nr 803260792. Zostaną zamontowane na samym końcu, chyba że dam nóżki z klocka drewnianego 50x50x50mm (lite drewno) lub coś z gumy (jakieś odboje). Jeszcze nie myślałem, ile od podłogi musi być głośnik.
    Płyty na styku klejone (klej poliuretanowy, ładnie spuchnie i uszczelni- nie potrzeba używać silikonu) i skręcane na wkręty do drewna (co kilka cm). Spodnia ściana klejona i skręcana (klej polimerowy "Dragon" lub klej na ciepło, cienka warstwa). Wieko obudowy na potrzeby projektu tylko skręcane, na końcu użyję niewielkiej ilości silikonu lub akrylu dla uszczelnienia (następne otwarcie tylko przy pomocy nożyka :) ).
    Wykończenie, jakie będzie- jeszcze nie wiem. Kocyk (mam czarny z ostatniego projektu półka audio do Polo 86C2F Kombi), "okleina" samoprzylepna lub fornir + bejca/lakier/wosk.
    Czy coś przeoczyłem? :)

Wycinka powinna wyglądać mniej więcej tak (Castorama/Leroi):

0
  • #13 14 Lis 2009 00:31
    mihauuu
    Poziom 10  

mczeslaw napisał:
    Jeśli cię jeszcze mniejsza obudowa, to proponuje pomyśleć nad tandemem.
    W Vb poniżej 50 litrów można uzyskać F3-38Hz przy bomba impulsie.

W sumie to mnie nie interesuje, ale F3-46 a F3-38 to spora różnica... rzekłbym nawet nie tylko dla mojego pęcherza, ale również dla szklanek w kuchni...

0
  • Pomocny post
    #14 14 Lis 2009 10:14
    mczeslaw
    Poziom 36  

To jest projekt dla tandemu na 2×GDN30/80/2 lub 2×GDN30/100/11 Tonsila. Vb-(netto) 49dm3.

Tunel BR dla obu przypadków φ-10cm i l-32cm, zejście dla F3-około39Hz w przypadki zastosowania GDN30/80/2, oraz F3-poniżej41Hz w przypadku zastosoawnia GDN30/100/11

SPL w pierwszym przypadku około 88-89dB, w drugim 86-87dB, no i impuls oraz wytrzymałość mocowa duża.

0
  • #15 14 Lis 2009 16:13
    mihauuu
    Poziom 10  

Zostanę przy pierwszym projekcie, STX już zamówiony. Z resztą nie mam panela na tandem. Chociaż obudowa ze względu na konstrukcję umożliwi późniejszy "upgrade" drugiego głośnika:

1. Przedłużyć nogi od spodu- zmieści się głośnik
    2. Odkręcić górę (dekiel) i ściąć ściany + zastrzały o pożądaną wielkość, dołożyć u góry drugi panel.
    3. Przewiercić mały otwór w dnie i przeciągnąć kabel do drugiego głośnika
    3. Gotowe

0
  • #16 19 Lis 2009 11:46
    mihauuu
    Poziom 10  

Głośnik już mam. Trochę się zawiodłem, bo to właściwie jest głośnik 250mm plus dwucentymetrowy rant ("oszukali" trochę), ale na pomieszczenie 25m2 powinno wystarczyć. Nie mogłem się doczekać i rozpakowałem głośnik na ławie, tuż pod telewizorem... "Dr. House" oglądaliśmy we wszystkich kolorach tęczy... małżonka chciała mnie zabić! ;)

Po kilku niekonstruktywnych rozmowach z tapicerami w Poznaniu (odnośnie "rzadkiej" gąbki ;) ), zamówiłem gąbkę akustyczną (90mm grubości) o wymiarach 500*500 we firmie Apama Acoustic Project. Reszta gratów też już dotarła (wpusty, kolce).

Zrobiłem sobie arkusz Excela do liczenia wymiarów obudowy (podajesz potrzebną pojemność netto, wymiary głośnika, panela (lub terminala) i portu BR; arkusz liczy pojemność brutto i możesz pod to dobrać wymiary obudowy, poza tym dostajesz gotowe wymiary płyt do wycięcia).
    Tego arkusza można użyć do wyliczenia wymiarów dowolnej podobnej obudowy BR, jeśli płyta z głośnikiem ma być pojedyncza (w moim projekcie jest podwójna), wystarczy podać do arkusza połowę grubości. Jeśli zamiast panela (głośnik aktywny) ma być terminal do kabli (głośnik pasywny), podać wymiary terminala zamiast panela (założyłem prostokątny otwór, jeśli ma być okrągły trzeba przerobić wzory pojemności z prostopadłościanu na walec). Jeśli ma być jakiś inny głośnik, wystarczy podać jego wymiary. Jeśli ma być inny BR, podać jego wymiary (moje założenia: rurka, pojedyncza, prosta). Wszystkie wymiary w mm, pojemności w litrach!

Tutaj dane wejściowe (INPUT):

Grubość płyty- obudowa 22
    Grubość płyty głośnikowej (MDF) 22
    Wymiary głośnika (stożek ścięty):
    D 233
    d 160
    h 142
    Panel wzmacniacza (prostopadłościan):
    szer 165
    gl 65
    wys 185
    Wpust (port BR, walec):
    Otwór montażowy 97
    Średnica zewn. rurki 90
    Długość 148

Objętości (OUTPUT):
    Potrzebna dla głośnika- teoretyczna (wyliczona programem typu WinISD): 55 (przez kolegę "mczeslaw")
    objętość BR 0,801553725 (części wewnątrz obudowy)
    Objętość głośnika 1,002013015 (części wewnątrz obudowy)
    Objętość panela 1,312575 (części wewnątrz obudowy)
    Objętość zastrzałów 3,25952 (będzie tego sporo, rysunki dodam po zeskanowaniu, całość w środku obudowy)
    pianka-wygłuszenie 0 (całość w środku obudowy)
    razem dodajemy do potrzebnej wartości teoretycznej 5,456266239
    Zatem potrzebna objętość netto (w środku obudowy) 60,45626624
    Wymiary bryły o zbliżonej pojemności (prostopadłościan): 390*390*400
    Objętość netto wyliczona z powyższych wymiarów: 60,84
    Wymiary zewn. Obudowy (kubatura całkowita, wymiary bez nóżek!): 434*434*422 (79,486232 litra)

Zrzut ekranu z mojego arkusza (input na żółto, output na szaro):

Gotowe wymiary płyt do wycięcia (pojedyncze arkusze, liczy również płyty na wzmocnienia):

Szkice wzmocnień i zastrzałów zeskanuję i wrzucę w tego posta. Pomysł podpatrzony tutaj: Link
    Zastanawiam się jeszcze, czy nie dać dwóch takich prętów do trzymania magnesu głośnika, ja tutaj: Link
    Zapraszam do dyskusji!![img]

0
  • #17 20 Lis 2009 22:28
    mihauuu
    Poziom 10  

Właśnie podłączyłem panel "na sucho" do głośnika.
    "Pierdzi" jak tylko trochę zwiększę głośność. :(

I tu pojawia się pewien problem- czy chodzi o to, że wzmacniacz jest za słaby?
    (1xTDA7294)

0
  • #19 25 Sie 2011 23:36
    mihauuu
    Poziom 10  

Witam wszystkich zainteresowanych serdecznie.
    Niestety z braków "czasowych" (dzieci rok po roku jedno za drugim :) ) projekt nie doczekał się realizacji. Na razie! Tymczasem przeprowadziłem się na nowe, większe lokum, zakupiłem "nówkę cewkę" subwoofer Ferguson RB-1150 i tym bardziej jestem przekonany o wyższości własnej konstrukcji nad "kupną". Głośnik, moduł wzmacniacza i inne i inne części czekają w piwnicy na to aż znajdę czas i zrobię coś porządnego.

0