Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY KV-E 2911D - problemy z napięciami na kineskopie

krzysztofh 11 Lis 2009 14:54 1331 3
  • #1 11 Lis 2009 14:54
    krzysztofh
    Poziom 29  

TV jest stary, wiadomo, ale chciałabym aby doczekał jeszcze wiosny (budżet).
    Ostatnie objawy wskazywały na zimne luty, ewentualnie wyschnięte kondensatory, choć te wymieniałem w ubiegłym roku.
    Po włączeniu zanim pojawiał się obraz, górna połowa kranu świeciła dość jasno w formie fal jasno-ciemnych. Obraz było OK bez zniekształceń i z właściwymi kolorami. Jak pojawiły się poziome zakłócenia i tak jakby jedna ze składowych koloru osłabła (obraz w kierunku czerwonego) zabrałem się za poszukiwania.
    Dodam też, że od kilku dni TV objawiał się samoczynnym wyłączeniem po ok 30minutach pracy z efektem 4-krotnego mignięcia ledem. Wyłączanie i załączanie nic nie dawało. Jak TV postał bez napięcia ok 20 minut dawał się włączyć pracował na ogół cały wieczór.

Zrobiłem dokładne czyszczenie TV z przeglądem wszystkich pcb. Płyta główna została przelutowana i wymieniłem kondensatory wokół przetwornicy po pierwotnej i wtórnej, chociaż napięcia były poprawne.
    Po reaktywacji obraz powrócił do normy i na razie nie widać tych fal. Tak naprawdę to te fale były także widoczne podczas odbioru programu tylko mało widoczne. Ujawniały się bardziej na ciemnych fragmentach obrazu i tylko w górnej części ekranu.

Jest tylko pewien problem z napięciami na tranzystorach na płytce C.
    Na Q703, 706, 709 na B i E napięcia są w normie, ale na kolektorze Q703 jest ok 100V, zamiast 145, na Q 706 też 100V, zamiast 162V oraz Q709 105 zamiast 171V.
    Różnice podaje odczytując dane ze schematu.
    Jak dla mnie to za duże różnice. Z kolei na emiterze Q 704 jest 185V, zamiast 141, na Q 707 200V zamiast 157V oraz na Q 710 203V zamiast 161V.
    Czy można te napięcia czymś wyregulować czy to wskazuje na zużycie kineskopu?
    Napięcie podane na płytkę zamiast 200V ma 204,3V, a mierzone napięcia zmieniają się wraz ze zmianami obrazu, ale to raczej normalne.
    Dodam, tylko, że od pewnego czasu obserwuję lekko fioletową poświatę całego ekranu, ale tylko wtedy kiedy TV nie odbiera stacji, tzn jest ustawiony, na kanał, który nie jest dostrojony. Ta poświatę widać jak jest ciemno, przy dobrym oświetleniu nie.
    Jak jest nadawany powiedzmy film w formacie, który powoduje pojawienie się czarnych pasów u góry i dołu ekranu, to te pasy są czarne.
    Moja ostatnia reaktywacja tego zjawiska nie zmieniła i fioletową poświatę dalej widać bez sygnału.

0 3
  • Pomocny post
    #2 11 Lis 2009 19:41
    bogred
    Moderator TV

Pomiarami się nie przejmuj. Nie jest łatwo zmierzyć te napięcia zwykłym multimetrem. Ważne jest ustawienie napięcia UG2 tak, żeby nie było widocznych powrotów i żeby kineskop dość szybko zaczynał świecić. Fioletowa poswiata jest spowodowana zapewne zużyciem kineskopu. Jeśli są widoczne wszystkie trzy kolory, to jest OK. Procesor wizyjny sam sobie dobierze wysterowanie katod tak, żeby było jak najlepiej.

0
  • #3 11 Lis 2009 20:11
    krzysztofh
    Poziom 29  

Czyli, takie rozbieżności mogą być?
    Jeżeli chodzi o G2 to jak sądzę reguluje się RV701, tylko na schemacie nie ma podanego tego napięcia.
    Jak mam je ustawić aby tych powrotów nie było widać, lub jak je zaobserwować?
    Wydaje się, że obraz jest OK.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Lis 2009 20:21
    bogred
    Moderator TV

Rozbieżności wynikają z nierównych emisji katod. Wartości UG2 nigdzie nie znajdziesz, gdyż reguluje się ją dla konkretnego kineskopu, zależnie od jego emisji. Linie powrotów są to poziome, cienkie paski. Jak zwiększysz UG2, na pewno je zobaczysz. Potem trzeba to napięcie zmniejszyc tak, żeby znikły. I nie mierzyć tego napięcia, bo to nic Ci nie da. A jeśli obraz jest dla Ciebie OK, to może lepiej nic nie robić, tylko oglądać.
    Miłego oglądania!

0