Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optymalny elektromagnes do lewitronu.

11 Lis 2009 15:43 2205 2
 • Poziom 11  
  Witam. Chciałbym wykonać lewitron w ramach konkursu PŁ "Wielkie Lewitowanie". Podejmując temat, jak mówi regulamin "budowy aparatu demonstrującego efekt lewitacji magnetycznej" nie miałem zielonego pojęcia o magnetyźmie i elementach indukcyjnych. Po przeczytaniu wielu postów i stron na ten temat troszkę mi sie rozjaśniło, ale nadal jest parę zagadnień z którymi nie potrafię sobie poradzić.
  Regulaminowymi założeniami projektu jest wykonanie aparatu lewitacji magnetycznej zasilanego napięciem nie większym niż 15V i prądem nie przekraczającym 2A. Lewitron będzie podłączony do regulowanego zasilacza laboratoryjnego który jest na wyposażeniu koła idsp PŁ. Budowę chciałem zacząć od wykonania elektromagnesu. Oto co udało mi się wykombinować samodzielnie:
  - Napięcie: Z tego co udało mi się wyczytać, powinienem wykorzystać największe napięcie jakie mogę uzyskać (tu niestety ogranicza mnie regulamin do 15V)
  - Prąd : Tu niestety nic nie wykombinowałem, bo odrazu narzucają sie dwa pytania :
  1. Prąd stały czy zmienny (cały czas chodzi o cewkę)
  2. Jak oszacować prąd pobierany przez elektronikę do sterowania elektromagnesem, aby móc jak największy prąd puścić na elektromagnes.
  - Elektronika: uC Atmega 8 + max232 (do rejestracji przebiegów czasowych, dodatkowe punkty), czujnik Halla, wyświetlacz (do wyświetlania :wartości natężenia pola, wysokości lewitującego przedmiotu, ... i może jeszcze coś jak wymyślę), coś do sterowania elektromagnesem i tu w zależności od prądu: dla stałego, regulacja natężenia prądu a dla zmiennego regulacja PWM, stabilizacja napięcia LM780X, jeśli będzie konieczność to przetwornik ac/dc do czujnika halla dla dokładniejszych pomiarów, chyba że uda mi się zdobyć cyfrowy czujnik, i to chyba wszystko nie licząc rezystorów i innej drobnicy której nie jestem w stanie teraz wymienić.
  - Drut nawojowy: Po dobraniu odpowiedniej wartość prądu dzięki tej stronie http://www.fonar.com.pl/bonus/programy/bonus_srdrutu.htm powinienem obliczyć grubość drutu.
  - Rdzeń:
  •Kształt: we wszystkich lewitronach jakie widziałem w necie rdzeń miał kształt walca (śruba zamkowa), natomiast sporo osób twierdzi że sprawniejszy będzie elektromagnes w kształcie podkowy. Jaki kształt powinien mieć rdzeń aby magnes uzyskał jak największą siłę.
  •Materiał: Tu mam kilka typów: żelazo wysokiej czystości, ferryt, miękka stal, stal krzemowa, ewentualnie jakieś inne jeśli macie pomysły. Który z nich będzie najlepszy biorąc pod uwagę dostępność i cenę bo tego prawdę mówiąc jeszcze nie sprawdzałem :D.
  Jeśli chodzi o sam elektromagnes to chyba wszystko. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.


  [Z tego, co wyczytałem, jest to praca związana z konkursem. Nie byłoby zbyt uczciwie, gdyby na efekt końcowy składała się wiedza wielu użytkowników, gdyż nie wspomniano o zakwalifikowaniu prac zbiorowych. Mariusz Ch.]
 • Poziom 24  
  Czy masz zamiar zgłosić to na konkurs jako pracę zespołową portalu elektroda.pl?

  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Aby rozwiać wszelkie wątpliwości przytoczę jeden z punktów regulaminu: (w oryginale dostępny na stronie: http://idsp.p.lodz.pl/Konkurs_WL/Regulamin_konkursu.pdf)
  &15
  Praca musi być wykonana samodzielnie przez uczestników konkursu, którzy mogą korzystać ze wszystkich źródeł wiedzy, także z rad i opieki nauczyciela.

  Wydaje mi się, że forum jest doskonałym źródłem wiedzy i regulamin daje przyzwolenie na korzystanie z jego pomocy. Oczywiście chodzi mi tylko i wyłącznie o wsparcie merytoryczne ponieważ całe urządzenie wykonam we własnym zakresie. Jeśli chodzi o udział użytkowników forum elektroda.pl to zostanie on jak najbardziej uwzględniony i odnotowany w dokumentacji, która jest nieodłącznym elementem całego projektu wymaganym przez regulamin.