Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnesy stosowane w układach magnetycznych głośników.

mlody_elektronik 11 Lis 2009 15:49 1887 2
  • #1 11 Lis 2009 15:49
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

Witam !!

Tak zainteresowało mnie jakie magnesy stosowali w układach magnetycznych głośników dynamicznych.

Wiem ze były kobaltowe magnesy (tak się mówiło) stosowane kiedyś w tonsilu dawano dawno temu. Teraz najpopularniejsze są magnesy ferrytowe czyli magnesy ceramiczne. No i najnowsza technologia stosowana w może 20% głośników to neodymy. Ale są jeszcze magnesy AlNiCo czy one były stosowane w głośnikach ??

Dlaczego mnie tak wzięło ?? A no ponieważ zamierzam wymienić właśnie w tubie tonsila GZT (3W mocy) magnes. To jest tuba taka jak na stacjach PKP stosowali. Tam znajduje się cewka 1cal grająca w tubie. Nie mam pojęcia jaki tam jest magnes. Na pewno nie neodym bo to nie te lata. Ferryt też nie bo nie jest taki kruchy i ciemny. Na pewno kobaltowy. Ale czy samarowo-kobaltowy czy ALNiCo to już nie mam pojęcia.

Bez problemu idzie rozebrać układ magnetyczny bo jest na śruby (rozkładałem i składałem już). Magnes w tym układzie to pierścień o wysokości 25mm średnicy zew. 65mm a wew. 45mm. Znalazłem już zamiennik neodymowy o tej samej wysokości średnicy zew. 62mm a wew. 42mm. Z tym samym kierunkiem magnesowania.

Myślę, że wymiana magnesu bardzo by pomogła w efektywności samej tuby. Co by skutkowało mniejszym poborem prądu gdyż ta tuba jest w megafonie (te21/3). Wiadomo ten germanowy wzmacniacz też zostanie wymieniony na TDA2030. Co za skutkuje większą sprawnością. No i to wszystko będzie zasilane z Akumulatora żelowego 12V 4Ah.

Proszę o wypowiedzi co sądzicie o tym pomyśle tylko nie poruszajcie tematu kosztów i opłacalności tego pomysłu. Bo wyniesie to ok 100-120zł (magnes, aku, wzmak). A pomysł wynikł z tego, że baterie oryginalne r10 są prawie nie do dostania. A zestaw aku ich wymiarów do tego to koszt ok 90zl.

Reasumując za 90zl mam megafon z tuba 3W (magnes oryginalny) ze wzmacniaczem niskiej sprawności na germanowych tranzystorach i aku 800mAh. A za 120zl mam megafon z tuba 3W (magnes neodymowy) z wzmacniaczem Tda2030 dobrej sprawności i aku 4000mAh.

PS: Te tuby nowe plastikowe z allegro to mnie nie interesują wolę zrobić tą metalową i nie bać się ze ją połamię...

0 2
  • #2 11 Lis 2009 16:35
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

zasil to li-po 12v 4ah. 5 razy mniejsze rozmiary i 1o razy mniejsza waga.

0
  • #3 11 Lis 2009 19:01
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

li-po to trudne w ładowaniu są. Dlatego zwykły kwasowy chce zastosować.

0