Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Gorenje wa1201 nie kręci silnik i programator

11 Lis 2009 16:56 2780 4
 • Poziom 10  
  Witam kolegów ,
  usterka jak w temacie, pralka nabrała wody i koniec, ręczne sterowanie programatorem wodę wylewa i grzałka grzeje ale nic poza tym. Po oględzinach okazało się,że wylutował się i nadpalił kondensator 1 mikro na płytce sterujący, kondensator przeciwzakłocenoiwy po wymianie daje prąd na silnik krokowy programatora ale programator sie nie kręci. Opór na cewce silniczka ponad 8K. Tacho na silniku pralki sprawdziłem 92ohmy i po kręceniu widać na mierniku prąd ok 1V. Triak sprawdzał znajomy elektronik ponoć sprawny ale jutro kupię btb16 i wymienię, był btb15. Silnik ani drgnie szczotki dobre silnik po wymianie ma ok 3 lat. Mam pytanie co steruje pracą silniczka krokowego programatora czy napięcie jest tam na stałe czy impulsowe, dodam jeszcze ,że pralka miała bardzo długie cykle prania ok 2 godzin na programie B. Proszę o pomoc co może być przyczyną awarii i jak jeszcze można sprawdzić moduł i programator. Hydrostat działa. Dziękuję za pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 29  
  Witam.

  Silnik prania był sprawdzony na krótko ?
 • Poziom 10  
  Nie bo prawde mówiąc nie wiem jak, do silnika dochodzi 7 przewodów, 2 do tacho , 2 do szczotek i 3 do uzwojenia miedzy tymi trzema jest przejście między każdym i opór 1 ohm.
  Po wymianie kondensatora na płytce sterującej podaje prąd na programator ale ten nie mógł ruszyć, już go rozebrałem i uruchomiłem dzisiaj sprawdzę czy chodzi pralka, ale dziwne jest też to ,że silnik nie kręcił nawet gdy recznie przestawiałem programator?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Mam jeszcze jedno pytanie jak jest sterowany silnik krokowy programatora?
  Jak go podłącze na krótko to chodzi cały czas ale cewka bardzo się grzeje po kilku minutach nie da się jej utrzymać w dłoni, opór na cewce ok8 K, czy to nie za dużo?
  Czy panel sterujący elektroniką puszcza prąd na silniczek programatora impulsowo?
 • Poziom 16  
  Tacho pomijasz łączysz pierwszy przewód szczotek i uzwojenia razem, drugi przewód szczotek i uzwojenia podłączasz pod 230 V i nie zapomnij o uziemieniu silnika.
 • Specjalista AGD
  inż81 napisał:
  Tacho pomijasz łączysz pierwszy przewód szczotek i uzwojenia razem, drugi przewód szczotek i uzwojenia podłączasz pod 230 V i nie zapomnij o uziemieniu silnika.

  Zapomniałeś napisać i odlatujesz.Bezpośrednie połączenie na 220V ma niezłe szarpnięcie i nie powinno się takim napięciem łączyć tego silnika Panie Inżynierze.