Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie silnikiem DC 10kW

KEN 27 Jun 2004 23:18 5092 12
Relpol
 • #1
  KEN
  Level 14  
  Witam!
  Właśnie projektuję mikroprocesorowy sterownik do silnika prądu stałego! Sprawa normalnie jest dość prosta ale w tym przypadku jest to silnik bocznikowy 10kW/80V i napędza on wielki wózek akumulatorowy. Szczególnie chodzi mi o układ wykonawczy. Co zastosować? Jakieś tranzystory IGBT? Jak to wszystko zabezpieczyć bo jakiś małe niepowodzenie przy takiej mocy topi kable w sekundę!! Jeśli ktoś robił coś podobnego na takie moce to proszę o podpowiedź. Wszelkie rady i sugestie mile widziane!
  Dzięki!
 • Relpol
 • #2
  BoskiDialer
  Level 34  
  125 Amper.. dużo.. z mikroprocesora najlepiej zrobić taką konstrukcje: mikrokontroler steróje (za pomocą tranzystora) małym przekaźnikiem (np 500mA) który steróje większym (5A) który to zaś steróje ostatecznymi przekaźnikami dużej mocy (np 6 przekaźników równolegle połączonych po 25A). potrójna izolacja, do takiego natężenia wontpie żeby sie nadał jaki kolwiek tranzystor.
  ciekawe jak by wyglądała sytuacja z 6 przekaźnikami końcowymi, kiedy tylko jeden by się załączył :)
 • #3
  mzielin
  Level 22  
  Faktycznie dużo, ale IGBT spokojnie sobie poradzą. Problem jest inny. Podczas wyłączania ( i PWM) powstaja przepięcia, które trudno jest "gasić". Tracone są tam b.duże moce. Polecam podejrzeć najpierw jakieś noty aplikacyjne producentów np. www.irf.com
 • Relpol
 • #4
  diag
  Level 29  
  Czy to jest silnik samo, czy obcowzbudny?
 • #6
  KEN
  Level 14  
  przekaźniki odpadają musia to być regulacja płynna!
 • #7
  diag
  Level 29  
  Podaj jaka konstrukcja silnika.
 • #8
  KEN
  Level 14  
  wczesniej napisałem ze jest to slilnik bocznikowy ale to była pomyłka!!!
  Dokładnie jest to silnik szeregowy samowzbudny
 • #9
  Fakiros
  Level 13  
  Co do obwodów mocy to proponuje sie przejść do działu Automatyka i elektronika przemysłowa. Ten dział jest w zasadzie bardziej przeznzczony dla programistów i elektroników systemów embedded niż energoelektroników. I tutaj możesz w zasadzie zadać pytanie typu jak się uchronić przed przepięciami pochodzącymi z obwodu mocy.
  Zajmowałem się uruchamianiem urządzeń dużych mocy, i powiem że napewno sam optoizolator to mało (pojemności pasożytnicze powodują zawieszanie sie proca) ja stosowałem światłowód - bardzo ciężko to odsprzegnąć jeżeli chodzi o samą optoizolację, choć nie mówię że to nie możliwe, potrzebna jest do tego dość spora wiedza ziązana z EMC.
  Co do obwodu mocy to jakiś chooper z obwodami przeciw przepięciowymi snuber, clamp circuit - nic wiecej nie powiem to to nie ten dział na forum.
 • #10
  gpql
  Level 17  
  Jezeli możesz sterowac go z napiecia przemiennego to mam rozwiązanie w postaci sterowanego mostka tyrystorowego.

  Pozdrawiam Grzegorz
 • #11
  KEN
  Level 14  
  nie,nie to smiga z akumulatorów
 • #12
  gpql
  Level 17  
  Skoro z akumulatorów to zostaje sterowanie z PWM
  poszukaj tranzystorów z serii IRL i po połączeniu kilku + rezystory równoważące mogło by to działać.
  Nie wiem czy potrzebna jest ci stabilizacja obrotów.
  Wykonałem kiedys taką prace dyplomową sterowania silnikiem DC za pomocą PWM z stabilizacją obrotów na tarczy impulsowej z regulatorem PID.

  Pozdrawiam Grzegorz
 • #13
  Electro77
  Level 10  
  Witam
  Musisz zastosować układ czoperowania prądu w celu jego ograniczenia przy rozruchu lub przy zaklinowaniu się ' z jakichś powodów' osi silnika.
  W tym celu stosujesz rezystor mocy poniżej mostka tranzystorowego (mostek H) z którego napięcie podajesz na komparator. Komparator ma na drugiej nóżce napięcie odniesienia (z potencjometru).
  Z wyjścia komparatora podajemy sygnał na bramkę NAND lub AND (w zależności od struktury układu). Na drugą nóżkę bramki podawane jest napięcie PWM z CPU. Wyjście bramki załącza tranzystor klkuczujący - znajdujący się nad mostkiem H i odcinający od niego napięcie.
  Teraz sprawa jest prosta
  - tranzystor kluczujący czoperuje prąd zasilający(ogranicza do zadanej wartości) oraz steruje prędkością poprzez PWM
  - mostek H w czasie ruchu jest załączony na stałe i wyznacza tylko kierunek obrotów (prawo/Lewo)
  - rezystor mocy poprzez ujemne sprzężenie zwrotne - za pośrednictwem komparatora i bramki steruje tranzystorem kluczującym.
  Przydał by się jeszcze pedał gazu do pojazdu -ale to może być wiele rozwiązań i już w to nie wnikam.
  Mam nadzieje że pomogłem
  Pozdrawiam