Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interaktywny wyświetlacz Multitouch

slavo666 11 Lis 2009 19:08 5954 6
  • Interaktywny wyświetlacz Multitouch
    Użytkownik turkey tek w oparciu o zamieszczone w internecie informacje na tej stronie, postanowił stworzyć własny interaktywny wyświetlacz dotykowy. Urządzenie wykorzystuje technikę FTIR - spektroskopię podczerwoną. Polega ona na tym, że na rogach ekranu umiejscowione są diody IR, które wysyłają pewną wiązkę. W trakcie dotykania wyświetlacza wiązka zostaje zaburzona, co rejestrowane jest przez kamerę IR umiejscowioną poniżej. Na podstawie analizy obrazu zebranego przez kamerę otrzymujemy współrzędne dotkniętych punktów oraz informację o zmianie ich położenia, zniknięciu itd.
    Do wyświetlania obrazu na ekranie służy projektor, umieszczony pod odpowiednim kątem jak widać to na rysunku. Kamera IR jest przerobioną kamerą internetową, z której wyciągnięto filtr IR i podmieniono go na filtr światła widzialnego, żeby nie zbierać obrazu z projektora. Sam ekran wykonany jest ze szkła akrylowego - pleksi.
    Źródło: http://www.instructables.com/id/Interactive-Multitouch-Display/
    Filmik:
    [GVideo]http://video.google.com/videoplay?docid=-2694120787531469486&hl=undefined#[/GVideo]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 11 Lis 2009 20:25
    Mark Marshall
    Poziom 19  

Ale bajer :D Tylko mam takie pytanie. Czy ten wyświetlacz będzie działał w normalnym oświetleniu dziennym lub sztucznym:?:

• #3 11 Lis 2009 22:27
    Hokoczu
    Poziom 18  

Mark Marshall napisał:
    Ale bajer :D Tylko mam takie pytanie. Czy ten wyświetlacz będzie działał w normalnym oświetleniu dziennym lub sztucznym:?:

Pewnie że będzie, po prostu gdy ciemno lepiej działa projektor. Projekt bardzo ciekawy, tylko coś rozmiarowo duży, można by pokusić się o stworzenie jakiejś mobilnej wersji.

• #4 11 Lis 2009 22:50
    juniorek30
    Poziom 2  

świetny bajer:D mam pytanie jaki koszty są wykononia tego wyświetlacza??

• #5 12 Lis 2009 08:06
    Mark Marshall
    Poziom 19  

Koszty to kupno plexi, kamery internetowej i projektora więc niestety spory koszt :|

• #6 13 Lis 2009 14:44
    cryptic
    Poziom 12  

Można po prostu wykorzystać sam ekran i postawić bardzo blisko dużego TV LCD i mamy dotykowy telewizor 42 cali! Oczywiście o ile kamera będzie od strony widza i nie będzie jej zasłaniał.

• #7 15 Wrz 2011 13:42
    student_Wojtek
    Poziom 16  

a czym to jest sterowane ? jakiś program ?