Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie dwóch zasobników cwu

aristot 12 Lis 2009 11:19 6467 10
  • #1 12 Lis 2009 11:19
    aristot
    Poziom 14  

Witam wszystkich forumowiczów.

Właśnie stoję przed problemem wyboru zasobnika cwu w moim nowym domu w którym źródłem ciepła będzie kocioł na biomasę. Dodatkowo w przyszłości planuję zainstalowanie paneli solarnych. Z tego co się już zorientowałem w takim układzie będę potrzebował zbiornika minimum 200l a lepiej 300l. Niestety typowe zbiorniki z wężownicami mają do 140l a te na zamówienie 200/300l maja ceny kosmiczne.
    Pytanie brzmi czy istnieje możliwośc zamontowania w układzie np dwóch zasobników po 140 i sensownego podłączenia ich do kotła oraz paneli solarnych.
    Jeśli tak to jak to zrobic? Czy np zamontowac:

-jeden zasobnik z podwójną wężownicą i drugi bez wężownicy,
    - dwa zasobniki z pojedynczą wężownicą.

Z góry dziękuję za porady.

0 10
  • Relpol
  • #2 14 Lis 2009 20:17
    mirrzo

Moderator na urlopie...

aristot napisał:
    ...będę potrzebował zbiornika minimum 200l a lepiej 300l.

Wielkość zbiornika dobiera się według ilość osób z niego korzystających. Musisz to dokładnie określić.
    Oba rozwiązania są poprawne, ale podłączenie w zależności od tego czy i jak masz zrobioną cyrkulację.

1
  • #3 15 Lis 2009 16:02
    bastek83
    Poziom 10  

Witam. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zbiornik z dwoma wężownicami. Koszt takiego zbiornika to około 2500zł(emalia). Wiec stosowanie dwóch w Twojej sytuacji jest gorszym rozwiązaniem i pewnie droższym.
    Pozdrawiam

Poprawiłem. Zachęcam do używania przycisku "Pisownia" .
    [mod.serwisant73]

-1
  • Relpol
  • #4 15 Lis 2009 19:58
    aristot
    Poziom 14  

Tak się składa że zbiornik z pojedynczą wężownicą lub płaszczem o pojemności 140 l to koszt do 700PLN. Więc łącząc dwa mam system 280 l i z
    możliwością podłączenia dwóch systemów grzewczych (kocioł i solar) za 1400 PLN.
    Z tego co się orientowałem to raczej nie znajdę zbiornika o takiej pojemności z dwiema wężownicami za 2500 PLN. Raczej ponad 3000 PLN trzeba wydać.
    Po analizie różnych kombinacji połączeń doszedłem do wniosku że każda niesie ze sobą pewne niedogodności. Dlatego zdecydowałem się na jeden zasobnik o pojemności 300l z pojedynczą
    wężownicą (1100 PLN). Wężownica będzie zasilana bezpośrednio z kotła lub (po zamknięciu zaworu na kotle i po otwarciu zaworu mostkującego kocioł ) z solara poprzez wymiennik.
    Jedyny mankament tego rozwiązania jest taki że sterownik solara będzie musiał wraz z pompą glikolu załączać pompę obiegową wody w wężownicy.
    Póki co to tylko idea dlatego czekam na sugestie.

0
  • #5 15 Lis 2009 20:35
    jantar2005
    Poziom 11  

Nie jestem fachowcem (a do nich się zwracasz), ale kupiłem 2 lata temu gotowy sanicube firmy Rotex. Ma 500l i chyba 3 wężownice. Jest bardzo drogi bo wówczas dałem ok 7000zł.
    Dzisiaj zrobiłbym go sobie sam, bo już wiem że tam nie ma żadnej filozofii.Wężownica kosztuje w sklepie 2,5zł/mb, a zbiornik z koszem stalowym na 1000l, to 150zł. Dokupisz i obłożysz go styropianem i spokojnie się zmieścisz w 1000zł.
    Powodzenia

0
  • #6 23 Lis 2009 14:59
    tc
    Poziom 18  

najlepszym rozwiązaniem jest chyba zasobnik z podwójną wężownicą ale jeśli chcesz to można dwa z pojedyńczą z wężownicą połączone szeregowo pierwszy zasilany solarem a drugi kotłem gazowym , węglowym , na biomasę. Solar podgrzeje ci najpierw zimną wodę a kocioł ewentualnie dogrzeje.

0
  • #7 23 Lis 2009 18:51
    aristot
    Poziom 14  

Myślałem nad tym ale jest problem taki iż między tymi zbiornikami niema cyrkulacji i w zasadzie mamy dwa zbiorniki: jeden grzany przez piec drugi przez solar. Konsekwencją tego jest to że w danym momencie nie korzystamy z pojemności obydwu zbiorników. Dodatkowo jeżeli grzejemy solarem wcześniejszy zbiornik to woda z tego zbiornika żeby dostac się do kranu musi przepłynąc przez drugi pełen zimnej wody. Rezultat jest łatwy do przewidzenia.

0
  • #8 23 Lis 2009 21:07
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

Można podłączyć, na 2 sposoby , pierwszy to rozbudowana automatyka na zaworach 3d , drugi to połączenie szeregowe z recyrkulacją pomiędzy zbiornikami ma to swoje wady ale działa . Pierwszy zbiornik pod panele z wyjścia 1 na wejście 2 a na drugim kocioł, wyjście 2 połączone pompą do cyrkulacji pierwszego. Dodatkowo można dołożyć układ wybierania z którego zbiornika ma wychodzić woda na sieć.

Twoje obawy muszę rozwiać jeśli układ zasilany jest solarnie to nie ma to większego znaczenia jak to zasilasz i tak rozgrzeje o ile dobierzesz dobrze układ solarny a problemem jest bardziej zima niż lato. W pierwszym zbiorniku woda będzie stała i akumulowała odpady organiczne które z czasem będą powodować nie przyjemny zapach. Trzeba w tym wypadku przewidzieć opcję pracy równoległej .Jeśli jednak masz możliwość i potrzebę grzania 2 zbiorników np z powodu dużego wydatku wody, to układ będzie działał bez dodatkowych przełączeń lato zima

0
  • #9 23 Lis 2009 21:38
    aristot
    Poziom 14  

Tak czy siak jest to problematyczne. Dlatego postanowiłem pójść inną drogą.
    Zamówiłem zbiornik 300l z pojedynczą wężownicą za jakieś 1100 PLN. Wężownica będzie zasilana bezpośrednio z kotła za pomocą osobnej pompy sterowanej przez kocioł.
    W układzie zasilania wężownicy będą dwa zawory. Jeden będzie mógł odciąć kocioł a drugi dodatkowo zbocznikować obieg poza kotłem. Dodatkowo przy pompie umieszczę wymiennik ciepła sprzężony z solarem. W momencie pracy solara pompa która normalnie tłoczy wodę z kotła po zamknięciu pierwszego zaworu i otwarciu drugiego będzie tłoczyła wodę bez udziału kotła w zamkniętym obiegu przez wymiennik ciepła. Nie wiem jak to zadziała ale wydaje mi się że nie powinno być problemu. Muszę jedynie sprzęgnąć zasilanie tej pompy z pompą solara (na czas korzystania z solara).

0
  • #10 24 Lis 2009 09:56
    tc
    Poziom 18  

można i tak kombinować tylko czy koszt tej kombinacji nie będzie wyższy niż zastosowanie sprawdzonego rozwiązania zasobnika z podwójną wężownicą , pozostaje kwestiasterowania zaworami chyba że lubisz mieszkać w kotłowni i kręcić nimi. Wg mnie mija się to z celem koszt wymiennika dodatkowych zaworów sterownia będzie równy lub przewyższy różnicę w cenie zasobników. No i jeszcze nie masz pewności czy to prawidłowo zadziała.

0
  • #11 24 Lis 2009 10:02
    aristot
    Poziom 14  

Różnica w cenie miedzy zasobnikiem, który kupiłem a najtańszym podobnym z dwoma wężownicami to min 2000 PLN. Myślę że można za to kupic wiele zaworów itp.

0
  Szukaj w 5mln produktów