Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Novatherm zw 20 ke

12 Lis 2009 14:32 11245 29
  • Poziom 10  
    Podobnych informacji nie znalazłem na forum.

Jestem użytkownikiem powyższego kotła od 8 lat...ostatni przegląd był na wiosnę.
    Kocioł jest umieszczony w kuchni.
    A to co się z nim dzieje. Ogrzewanie działa w miarę normalnie, tylko czasami wskaźnik ciśnienia pokazuje ciśnienie wody poniżej 1 (mimo, że woda była uzupełniana).
    W przypadku odkręcenia ciepłej wody ciepło idzie i na wodę i na grzejniki. Tylko, że często jest problem aby ciepła woda była od razu. Jest tak, że piec prawie jakby strzelał (bucha) i gaśnie. Nie podtrzymuje ognia. I potrzeba kilku prób aby piec w końcu załapał i grzał wodę. Jak już "załapie" i jak się odkręca kurek aby był większy strumień ciepłej wody palnik potrafi od razu zgasnąć.
    Co może być winne i jakie ewentualnie koszty naprawy? Czy naprawa już tak wiekowego Junkersa nieopłacalna? Czy wymiana kotła?

Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Specjalista - systemy grzewcze
    psotnik37 napisał:
    Podobnych informacji nie znalazłem na forum.

Jestem użytkownikiem powyższego kotła od 8 lat...ostatni przegląd był na wiosnę.
    Kocioł jest umieszczony w kuchni.
    A to co się z nim dzieje. Ogrzewanie działa w miarę normalnie, tylko czasami wskaźnik ciśnienia pokazuje ciśnienie wody poniżej 1 (mimo, że woda była uzupełniana).
    W przypadku odkręcenia ciepłej wody ciepło idzie i na wodę i na grzejniki. Tylko, że często jest problem aby ciepła woda była od razu. Jest tak, że piec prawie jakby strzelał (bucha) i gaśnie. Nie podtrzymuje ognia. I potrzeba kilku prób aby piec w końcu załapał i grzał wodę. Jak już "załapie" i jak się odkręca kurek aby był większy strumień ciepłej wody palnik potrafi od razu zgasnąć.
    Co może być winne i jakie ewentualnie koszty naprawy? Czy naprawa już tak wiekowego Junkersa nieopłacalna? Czy wymiana kotła?

Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.

Kwestia ciśnienia opisana przez ciebie to sprawa niedrożnego manometru - jest zapchany przy hydrobloku.
    Kwastia gaśniącia może być sprawą odczytu jonizacji
    Reszta to już moze być grubsza robota więc sam się za to nie bierz. Proponuje serwis lub inwestycja w nowy
  • Poziom 11  
    uszkodzony zawór trójdrogowy koszt 385 zł.gaśnie bo jest zanieczyszczona elektroda jonizacyjna (ta z prawej strony należy ją przeczyścić papierem ściernym. gaśnie bo masz zanieczyszczony filtr wody napewno w armaturze to jest z tyłu pod arm. gazową tam przy wlocie zimnej wody. wybucha bo musisz wymyć zasypany palnik przez siarke która sypie sie z nagrzewnicy oraz wyczyścić elektrode zapłonową tą z lewej strony (też papierem ściernym)apropo zaworu serwis bierze 130 zł. za naprawe kotła plus dojazd.lub konserwacja210zł+zawópr trójdrog.apropo manometru jest zapchany nalerzy spuścić wode co.z kotła odkręcić kluczem trzynastką wężyk nie ten przy manometrze tylko z drugiej strony oraz przepchać końcówke (tą w kotle)igłą.

Dałoby się rozpoczynać zdania DUŻĄ literą? Byłoby czytelnie. PROSZĘ :D - mirrzo
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 23  
    rudy-7 napisał:
    uszkodzony zawór trójdrogowy koszt 385 zł. gaśnie bo jest zanieczyszczona elektroda jonizacyjna (ta z prawej strony należy ją przeczyścić papierem ściernym. gaśnie bo masz zanieczyszczony filtr wody napewno w armaturze to jest z tyłu pod arm. gazową tam przy wlocie zimnej wody. wybucha bo musisz wymyć zasypany palnik przez siarke która sypie sie z nagrzewnicy oraz wyczyścić elektrode zapłonową tą z lewej strony (też papierem ściernym)apropo zaworu serwis bierze 130 zł. za naprawe kotła plus dojazd.lub konserwacja210zł+zawópr trójdrog.apropo manometru jest zapchany nalerzy spuścić wode co.z kotła odkręcić kluczem trzynastką wężyk nie ten przy manometrze tylko z drugiej strony oraz przepchać końcówke (tą w kotle)igłą.

Dałoby się rozpoczynać zdania DUŻĄ literą? Byłoby czytelnie. PROSZĘ :D - mirrzo

Nie ma czegoś takiego jak zawór trójdrogowy w Novatherm. Może chodzi Ci o:
    1. Przełącznik hydrauliczny
    2. Armatura wodna kpl.
    3. Filtr wodny
    4. Zespół elektrod
    5. Pokrywa armatury wodnej
    6. Regulator przepływu wody
    7. Manometr

Drobna uwaga: palników się nie myje, tylko używa sprężonego powietrza, z nagrzewnicy sypie się sadza, nie ma czegoś takiego jak zawór trójdrogowy w ZW20KE, manometr jest dokręcany do wężyka, więc po co go odkręcać z drugiej strony? Manometrów się nie naprawia, zużyte wężyki wymienia...

rudy-7 napisał:
    ...wybucha bo musisz wymyć zasypany palnik przez siarke

Doradca internetowy zwany dalej Gall Anonim, który "zdalnie" kieruje osobami postronnymi przy naprawach urządzeń gazowych bierze pełną odpowiedzialność prawną za swoje działania i innych, którzy odnieśli szkodę z powodu tych wypowiedzi. Jakby co to wiadomo gdzie szukać...
    Z tym zapchaniem bloku to się zgadza ,należy przepchać igłą.Ale co do pozostałych objawów -wyczyścić palnik i nagrzewnicę .Zapchana nagrzewnica nie przepuści spalin do komina.Spaliny będą się kotłować pod palnik i czasami nie mają kontaktu z elektrodą jonizacyjną .Efekt-zimna woda,wyłączanie kotła w czasie pracy wybuchowe zapalanie wysyp sadzy pod kotłem czyli standard w kotłach nie czyszczonych przez parę lat.Z zaworem trójdrogowym daj sobie luz.Jeśli wezwiesz kumatego serwisanta zrobi to bez wymiany części (ewentualnie wymiana elektrod).Fakt palnika się nie myje tylko czyści.Ale nie rób tego sam w Novatermie czasami elektrody zapłonowe należy skorygować odbiegając od położenia fabrycznego bo będzie robić buuum.Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Systemgaz , rudy-7 ma racje w schemacie technicznym kotłów Novatherm zw20ke, zs20 jak i samym piecu występuje zawór trójdrogowy . Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Jednak jest to przełącznik hydrauliczny. W dokumentacji technicznej Junkers widnieje nazwa: przełącznik hydrauliczny. Można się uprzeć, że skoro pełni rolę tak jak zawór 3-dr, to pewnie jest to zawór 3-dr, a jednak jest to przełącznik hydrauliczny. Dla jednych jest zrozumiałe określenie świeca jonizacyjna, to w Warszawie zapytają Cię o co ci chodzi, może o elektrodę jonizacyjną? Co region w Polsce to inne nazwy części zamiennych.
  • Poziom 11  
    W temacie
    Junkers ZW 20 KE 23 problem z cieknącą wodą i ciśnieniem , zamieszczone są schematy techniczne kotłów, pozycje 84 producent opisał jako zawór trój drogowy.Posiadamy dwa różne opisy tego samego urządzenia.
  • Poziom 23  
    A na płocie napisane jest przełącznik hydrauliczny.... i widzą, a nie rozumieją :) bo ma instrukcję obsługi.

• Moderator na urlopie...
    Nie nazewnictwo jest aż ważne, ale co robi i jak działa.
    Przełącznik i zawór 3-d to jest to samo. Natomiast piec i kocioł, to już nie
  • Poziom 23  
    Piszesz masło maślane....to ty sobie pisz zawór 3-dr, a ja będę sprzedawał przełącznik hydrauliczny zgodnie z nazewnictwem technicznym.
  • Poziom 11  
    Myślę że moderator nas pogodził i zakończmy temat nazewnictwa tego zespołu. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Posiadam owy piec szukam info w googlowni stety kompletnie nic , mam instrukcje to może go uratuje z waszą pomocą (chociaż na jeden sezon)
    Piec działał różnie czasem miał chwilowego focha .
    Na dzień dzisiejszy padł termister (upaliła się jedna noga)umieszczony przy wylocie spalin, teraz wariuje :
    -pompa cały czas biega
    -iskrownik próbuje zapalić ale nic
    -pochwili zapala się alert i tak zostaje

CO nie działa jak odkręce ,gdy odkręce cieplą wodę i włącze piec załączy się i grzeje gdy zakręce to alert i nie uruchomi się więcej.

Pytanie jeszcze słyszałem o pompowaniu zbiornika ale nie wiem do ilu Atm.

adammagda napisał:
    ... padł termister (upaliła się jedna noga)umieszczony przy wylocie spalin, teraz wariuje :
    -pompa cały czas biega

Skoro padł czujnik spalin, to nie powinien 'nic robić" Szukaj innej usterki.

adammagda napisał:

Pytanie jeszcze słyszałem o pompowaniu zbiornika ale nie wiem do ilu Atm.

1,2 -1,5 bara - prawie zawsze
    Problem prawdopodobnie jest z mikroprzełącznikiem pod armaturą wodną, iglica nie wraca do punktu wyjścia. Jeżeli następuje przerwa na czujniku spalin to iskrownik nie może działać, będzie pracować non-stop pompa plus alarm. Kocioł należy zgłosić do serwisu na konserwację (czyszczenie, smarowanie, pompowanie, regulacja...) nawet jeżeli ma działać jeden sezon.
  • Poziom 9  
    mirrzo napisał:
    adammagda napisał:
    ... padł termister (upaliła się jedna noga)umieszczony przy wylocie spalin, teraz wariuje :
    -pompa cały czas biega

Skoro padł czujnik spalin, to nie powinien 'nic robić" Szukaj innej usterki.

Zlutowałem go by sprawdzić i tak sie zachowuje , w następnym tyg. kupię nowy termistor.

adammagda napisał:
    Zlutowałem go by sprawdzić i tak sie zachowuje , w następnym tyg. kupię nowy termistor.

Rozlutuj czym prędzej, bo w następnym tygodniu, na bank zapomnisz ... i możemy tu o Tobie nie usłyszeć :(
  • Poziom 9  
    Zlutowałem do sprawdzenia czy piec za trybi, piec wyłączony jest na ten czas aż do zakupu nowego.

Niestety nie jest to jedyna wada , coś jeszcze w nim siedzi.

Z tego co pamiętam to w ostatnich dniach była awaria wody(brak) w okolicy na cały dzień , moja małżonka z uporem maniaka chciała wodę i stała przy tym kranie za wodą . Co mogło się stać z piecem zapowietrzył się ?
  • Poziom 9  
    Dzięki za link , myślałem iż podstawowe rzeczy sam bym zrobił za które serwisant mnie skasuje kilka setek.

vitus3k napisał:
    Postanowiłem wymienić piec na turbo z wyjśćiem spalin przez sciane

Jeżeli tylko budynek i kocioł spełniają warunki

Dodano po 1 [minuty]:

vitus3k napisał:
    (ja mam to badziewie)

a do "badziewia" to mu dużo brakuje
    Ile czasu dobrze służył ?
  • Poziom 9  
    Fachowiec w drodze na dniach przybędzie , zobaczę co i jak mu wyjdzie .
    vitus3k co z twoim starym piecem będzie jako dawca ?
    Co to jest TURBO ?

Turbo, to sposób odprowadzania spalin. Jedną rurą dostarczane jest powietrze, a drugą odprowadzane spaliny. Wszystko za sprawą wmontowanego wentylatora. Rury mogą być oddzielne, lub włożona jedna w drugą - koncentrycznie.
  • Poziom 9  
    Kocioł doczekał się serwisanta ,skaleczył mnie na 250zł. Wymiana regulatora poziomu wody (o ile dobrze usłyszałem).

Oby prze latał jeden sezon.
  • Poziom 23  
    Może chodziło o Regulator przepływu wody 87057050210 w cenie 91,49 PLN netto? Jeśli serwisant zostawił koledze opakowanie fabryczne Junkers, to można sprawdzić numer serwisowy i poznać cenę katalogową części zamiennej.
  • Poziom 9  
    Mam opakowanie , z naklejki 1x87057050160
    en. Volumetric water governor .Made in Portugal
    Został wymieniony regulator przepływu wody, część orgynalna, cena cennikowa 110,08zł. Za usługę zapłaciłeś robocizna+dojazd 139,92zł. Łączna wartść usługi 250zł nie powinna budzić zastrzeżeń.