Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybko zużywająca się bateria w nokii 6510

12 Lis 2009 15:59 2402 16
  • Poziom 15  
    Zmieniałem aku już kilka razy nie wytrzymały nawet 100 cykli ( firmowa również ) kumpel podpowiedział mi, że to może chodzić o przeładowywanie aku i rzeczywiście telefon ładuje aku nie do napięcia 4.2V tylko 4.28V i tu mam pytanie:
    czy da sięcoś z tym zrobić? z menu/software czy hardware ? ( jak jest w innych nokiach ? )
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Nie wiedziałem , że pojemność akumulatorów podaje się w Voltach. Uczono mnie że jednostką pojemności akumulatora jest Ah / czytaj amperogodzina/, a mniejszych pojemnościowo mAh / czytaj miliamperogodzina/.
    Kumpel Ci bzdur naopowiadał , a Ty zmierzyłeś napięcie jakie występuje na zaciskach akumulatora a nie jego pojemność , a to nie ma nic wspólnego z przeładowaniem.
    Jeśli chcesz sprawdzić czy dany akumulator "ma pojemność", musisz użyć ładowarki sterowanej procesorem , w której wybiera się rodzaj akumulatora , napięcie znamionowe akumulatora i jego pojemność. Po cyklu ładowania masz możliwość zobaczenia do jakiej pojemnośc naładowany został testowany akumulator.
    W telefonie nie można "przeładować" akumulatora , uniemożliwia to sterowanie procesorem całego cyklu ładowania.
  • Poziom 15  
    A w którym miejscu napisałem o pojemności ?
    Aku Li-ion i Li-pol ładowane powyżej 4.2V szybko się niszczą

Cytat:
    W telefonie nie można "przeładować" akumulatora , uniemożliwia to sterowanie procesorem całego cyklu ładowania.

jak widać można skoro ładowarka w telefonie ładuje do zbyt wysokiego napięcia ( domyślam się, że jest to celowe działanie producenta telefonów ).
  • Poziom 39  
    Paraclitus - jeśli za parę godzin zmieniasz sens pierwszego postu , to nie pytaj się w którym miejscu pisałeś o pojemności.
    Miernikiem "dobroci" akumulatora , nie jest napięcie , ale pojemność .
    Jeśli chcesz polemizować w temacie ładowarek i "zbyt wysokiego ładowania", to ten akumulator powinien mieć napięcie takie same jak jest na wyjściu ładowarki / około 6V/. Skąd więc u Ciebie napięcie tylko 4,2V ??
  • Poziom 28  
    Mógłbyś mi powiedziec co to dla ciebie znaczy cykl ,bo napisałes że bateria wytrzymuje 100cykli.Po drugie róznica w napięciu rzędu 0,08 volta napewno nie jest powodem tego problemu.Po trzecie taka mała róznica pomiaru napięcia może też byc powodem samego przyżądu.Po czwarte podałes że powinno byc 4.2 volta a jest 4.28volta,to może żeby było ciekawiej to zmierz naprzykład napięcie cztery miejsca po przecinku i wtedy powiesz że jeszcze jest wyższe
  • Poziom 38  
    Jeżeli na różnych bateriach telefon tak szybko pada, to pewnie gdzieś masz zwarcie - może od korozji po zalaniu, albo padniętej końcówki mocy. Zmierz jaki prąd pobiera wyłączony telefon i będziesz już wiedział czy jest jakieś zwarcie.
  • Poziom 15  
    To napewno chodzi o baterie bo jeśli jest nowa to trzyma nawet 10 dni ( tel mało używany ), jeśli chodzi o cykl to zawsze rozładowuje tela do końca przed ładowaniem.

Cytat:
    Jeśli chcesz polemizować w temacie ładowarek i "zbyt wysokiego ładowania", to ten akumulator powinien mieć napięcie takie same jak jest na wyjściu ładowarki / około 6V/. Skąd więc u Ciebie napięcie tylko 4,2V ??

@arem nie kompromituj się.
    ładowarka jest wew. tela, a to coś na zewnątrz to tylko zasilacz do niej, może poczytaj najpierw coś na ten temat.

Ale chciałbym wrócić do zasadniczego pytania czy można zmienić końcowe napięcie ładowania softowo czy tylko sprzętowo?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Szybko zużywająca się bateria w nokii 6510

http://www.zajic.cz/nablion/lionfaq.htm

Właśnie też mnie dziwiło, że bateria litowa nie wytrzymuje tyle co powinna czyli po 300 cyklach powinna stracić najwyżej 20% pojemności i spokojnie wytrzymać 500 i więcej co przy okresie "trzymania" 4 dni daje 2k dni a nie rok.
    Natknąłem się parę razy w sieci na ładowarkę do baterii w telefonie ale nie bardzo widziałem sens robienia czegoś co już "się ma" w telefonie.

Może rzeczywiście da się to zrobić "softowo" w telu niech się wypowiedzą specjaliści...
  • Poziom 15  
    Dokładnie tak bateria puchnie z czasem jak na tej czeskiej stronie.
    Ale chyba prosto sie nie da tego zrobić - chyba tylko disassembler i kupa czasu :)

PS na elktrodzie pełno jest takich pouczcy i wymondrzaczy jak ten wcześniej, jak zadasz proste pytanie to temat ma 100 stron chociażwystarczy jedno zdanie, a jeśli trudne to cisza :/
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jest jeszcze inna możliwość - taki półśrodek: robisz balansera do aku li-ion na napięcie 4.2V z sygnalizacją na LED i nie będzie przeładowywać. Tylko jest problem czy to się zmieści w telu albo podłączany na czas ładowania przez jakiś wtyk.

Schemat i opis po czesku :) http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm
  • Poziom 15  
    Wielkie dzięki za pomoc:D Ale może jednak ktoś wie jak podregulować napięcie ładowania bez półśrodków?
  • Poziom 41  
    Rozumiem ze jestes osoba wielkiej wiedzy ale :-)
    jezeli aku padaja tak jak mowisz to czemu nie raczyles rozebrac komorki i sprawdzic sladow zalania ?
    Zmierzyles pobor pradu przez telefon w czasie pracy i czuwania - bez tych podstaweowych czynnosci wszelkie podpowiedzi sa tylko od wrozek
    chyba ze to czynisz organoleptycznie :-) a z nami nie raczysz sie podzielic swa wiedza :-(
  • Poziom 15  
    Telefon nie był zalany, jestem z tych co bardzo dbają o tela, a z nową baterią trzymał nawet 10 dni - więc moim zdaniem pobór prądu jest jak najbardziej w porządku.
    Zresztą wielu znajomych ma tak z bateriami do telefonu jednemu wytrzymuje rok innym 1.5 lub dwa lata : a powinna dłużej.
  • Poziom 41  
    Paraclitus napisał:
    Telefon nie był zalany, jestem z tych co bardzo dbają o tela, a z nową baterią trzymał nawet 10 dni - więc moim zdaniem pobór prądu jest jak najbardziej w porządku.
    Zresztą wielu znajomych ma tak z bateriami do telefonu jednemu wytrzymuje rok innym 1.5 lub dwa lata : a powinna dłużej.

Widze ze jestes typem a ja i tak swoje wiem - ja mialem wielu klientow co sie zarzekali ze telefon niezalany ( wystarczy zwylka wilgoc :-) ) po otwarciu wielotygodniowa zielona sliczna narosl - a tekst mi sie wydaje ze pobor pradu jest ok jest rozbrajajacy
    tez bym tak chcial bez miernikow wszystko wiedziec :-)
  • Poziom 15  
    Jeśli pobór prądu byłby większy od normalnego to czy telefon wytrzymałby bez ładowania 10 dni ? ( 900mAh / 10 / 24 w przyblzeniu 4mA ) wydaje mi się że nie i jest to wystarczający dowód, za to mierzyłem napięcie ładowania baterii i jest za wysokie bliskie napięcia 4.3V - w układach zabezpieczających przed wybuchem li-ion odcina baterie przy takim napięciu - to ze względów bezpieczeństwa co nie zmienia faktu, że przekraczanie napięcia 4.2V skraca żywot baterii.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Gdzieś na forum wyczytałem, że do serwisowania telefonów nokia używa się programu Tesla - możliwe, że jest tam ustawianie tego napięcia.

Ktoś kto używał tego programu będzie na pewno wiedział :)