Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kondensator a zmienne napięcia w układzie wzmacniacza

12 Lis 2009 17:57 2195 7
  • Poziom 9  
    Pomimo przeczytania paru artykułów dotyczących wzmacniaczy oraz wątków na tym forum o kondensatorach (to uwaga do moderatora) nadal mam pewne niejasności co do funkcji kondensatora CB w poniższym układzie:
    kondensator a zmienne napięcia w układzie wzmacniacza
    Moje pytanie brzmi:
    Dzięki jakiemu zjawisku stałe napięcie dostarczane do punktu UB o wartości 6,6 V jest okresowo zmniejszane wraz z występowaniem "ujemnego" napięcia na źródle prądu zmiennego od strony kondensatora CB? Czy dobrze rozumiem, że kondensator przepuszcza w obie strony zmienny prąd?
    Dziękuje z góry za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość moderatora(ów).
  • Poziom 25  
    W uproszczeniu... Kondensator nie przepuszcza sygnału stałego, ale przepuszcza sygnał zmienny. Sygnał użyteczny źródła UG to sygnał zmienny.
    B1 zasila bazę tranzystora stałym prądem. Aby ten prąd nie "poleciał" także przez źródło UG, separuje się je od bazy kondensatorem CB.
    Napięcie w punkcie UB zmienia się dlatego, że B1 "puszcza" stały prąd, z CB "przylatuje" prąd zmienny. W punkcie UB one się sumują...
  • Poziom 9  
    Tak, zgadza się tyle już zrozumiałem.Dajmy na to na ten sygnał 6,6 V prądu stałęgo nakłada się napięcie zmienne ,powiedzmy 2 Vmax,więc mamy na bazie od 4,6 do 8,6 V. Zależy mi na wyjaśnieniu w jaki sposób napięcie na bazie przyjmuje zakres od 6,6 V do 4,6 V, gdzie jest tracone to napięcie.Rozumiem, że -2V i 6,6 V mogą się sumować teoretycznie, ale z jakim zjawiskiem mamy tu doczynienia?
  • Poziom 31  
    Jeśli amplituda sygnału wynosi 2V to znaczy, że sygnał ten zmienia się względem 0 raz o +2V innym razem o -2V . Dlatego też odejmują się te 2V od napięcia stałego polaryzującego bazę tranzystora a w drugim przypadku dodają.
  • Moderator HydePark/Samochody
    A mi się zdawało że amplitudę mierzy się od wierzchołka do wierzchołka?

A zresztą na schemacie pisze 4Vpp (peak to peak).
  • Poziom 9  
    Rozumiem, że to wynika z 2 prawa Kirchoffa?(napięcie wypadkowe nie amplituda)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    tytuł zmieniony