Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcia miedzyfazowe w liniach średniego napięcia (SN)

12 Lis 2009 18:38 4321 8
  • Poziom 12  
    Witam.Czy mógł by mi ktoś podpowiedzieć gdzie szukać materiałów na temat zwarć międzyfazowych SN.Posiadam książki Żynadowicza,Synala,Wiszniewskiego.(Jest tam bardzo niewiele o zwarciach międzyfazowych jest w nich zawarte jak zabezpieczać linie od takich zwarć lecz nie ma opisanych zjawisk zachodzących podczas tych zwarć itp)W sieci szukałem materiałów na ten temat i niestety bardzo mało znalazłem.Może ktoś z Państwa miał doczynienia ze zwarciami międzyfazowymi w liniach SN i zechciałby się podzielić wiedzą?Byłbym bardzo wdzięczny.Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Dziękuję za link zarejstrowałem się na forum przeglądałem nawet kilka ciekawych tematów ale niestety nie na zadany temat.Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    To są takie same zwarcia jak każde inne. Zjawiska zachodzą takie same jak przy każdym innym zwarciu. W czym problem ?
  • Poziom 12  
    No czy takie same zjawiska zachodzą przy zwarciach międzyfazowych i doziemnych w liniach z nieskutecznie uziemionym punktem neutralnym?Polemizowałbym przecież jedne to wielkoprądowe a drugie mało prądowe zaledwie pojedyńcze dziesiątki amperów no i w doziemnych występuje składowa zerowa itp...
  • Specjalista elektryk
    Kolega stomat ma rację. Dla mnie międzyfazowe są takie same, czy w sieciach IT, TT czy TN. Więc określ proszę o co dokładnie Ci chodzi a z pewnością Ci pomożemy.
  • Poziom 12  
    Chodzi np. o to czy przy zwarciu międzyfazowym w każdej z sieci prąd zwarcia 3 fazowego jest prądem największym bo coś mi się przypomina wzór Iz2f=Iz3f*√3/2.Jeżeli tak jest to dlaczego?Przy zwarciach międzyfazowych z punktem neutralnym izolowanym i kompensowanym przez dławik Petersena i trafo Baucha ,oraz kompensowanych przez rezystor zjawiska zwarć międzyfazowych są takie same?Dobrze myśle?natomiast zwarcia doziemne to już się różnią w poszczególnych sieciach.Ten trafo Baucha to trafo gwiazda trójkąt który ma dodatkowo powodować polepszenie gaszenia łuku przy zwarciach?Spz stosuje się do zwarć bardziej międzyfazowych czy doziemnych?Domniemam,że tych pierwszych ale..chce się upewnić.Przy zabezpieczeniu linii dwustronnie zasilanej stosuje się blokadę kierunkową razem z zabezpieczeniem nad rądowym. W książkach jest to opisane ale tak nie jasno,że nie można zrozumieć.Przy zwarciach międzyfazowych oprócz wzrostu prądu,dużego obniżenia napięcia i zmniejszeniu impedancji pojawiają się jakieś składowe przeciwne?(czy tylko w przypadku zwarć niesymetrycznych tj. 1 fazowych i 2 fazowych).Co się dzieje gdy zwarcie jest bezpośrednie lub pośrednie? Prąd zwarcia się zmienia?Dużo jeszcze bardzo dużo pytań mi się nasuwa ale nie będę zanudzał..
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Co nieco mi to rozjaśniło.Mógłbym prosić o dalszą część?Szczególnie rozdział 3 mnie interesuje.
    pozdrawiam