Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Attiny] Odbiornik rc5 dla lapka + program /pilot do winampa

12 Lis 2009 18:59 3863 10
  • Poziom 14  
    Witam,
    Często lubię uczyć się przy muzyce, ze względu że moje biurko jest daleko od laptopa, chcąc przełącyć muzykę muszę wstać od lekcji i ruszyć się w jego stronę.
    Wpadłem na pomysł aby zrobić jakiś odbiornik kodu RC5,
    -najważniejsze aby był na USB,
    -miał niewielkie rozmiary (max małego pendrajwa),
    -posiadał znikomą liczbę elementów, wszystkie SMD,
    -wysyłał do kompa kod gdy odbierze go z pilota,
    -(kwesta pilota, mam zamiar później zrobić własny mały pilot max 8 przycisków, na razie zwykły uniwersalny),
    -program na kompie, jakiś w tray'u, bez pytania ma odbierać kod i daną komendę przesyłać do Winamp'a, jeżeli winamp jest wyłączony, ma go włączyć,(dobrze by było aby zużywał znikomo mało zasobów systemowych)

Pytanie do was, czy warto zabierać się za tą konstrukcję? Zależy mi na tym aby odbiornik współpracował z małym ale skutecznym programem, był mały, i odbierał RC5.

Umiem programować w C, konsolowe, trochę allegro(kiedyś winapi, ale nie szło mi to) i na atmegi(zaczynam poznawać biblioteki).

Najbardziej się boję komunikacji USB bo nigdy nie ogarniałem protokołu, no i aplikacja na kompa, ze strony wyglądu i tray'a sobie poradzę, ale nie wiem jak w "ukryciu" przekazywać rozkazy do winamp'a i odebrać dane od konkretnego urządzenia(bo system musi jakoś widzieć moduł niezależnie do którego usb się go podłączy).

Wiem że do winamp'a jest dużo dodatków umożliwiających komunikację, może z nich korzystać?(rozejrzę się później)

Chciałbym poznać waszą opinię, chętnie zgodzę się na współpracę z chętną osobą :D

Pozdrawiam
    Czaro
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 40  
    Najprościej to użyć adaptera RS232-USB jak np. FT232 i wtedy polecenia z procka idą po rs'ie jak obierzesz jakiś kod RC5. Masz w takim układzie emulację portu COM w komputerze. Jest to dużo prostsze rozwiązanie niż tworzenie urządzenia pracującego bezpośrednio pod USB bo musiałbyś między innymi napisać sterownik USB i wiele innych kombinacji. Aplikacja ft232 jest banalna a po stronie kompa program odczytujący dane z portu COM też nie powinien być skomplikowany.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 27  
    Taki odbiornik można wykonać programowo, ale wciąż pozostaje kwestia podłączenia IR do komputera. Ja to zrobiłem podłączając gotowy odbiornik IR przez kondensator do wejścia mikrofonowego, a program dekodujący RC5 siedział w pętli DirectSound i sterował Winampem: http://www.ionicwind.com/forums/index.php/topic,3138.0.html
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    @kazaaski fajnie by było :D ale w lapie nie mam lpt,
    co do pozostałych, tutaj jest dowód że można na attiny45 wykonać miniaturowy sprzęt, wystarczy do niego dołożyć odbiornik podczerwieni i rezystor ewentualnie jeszcze dwa rezystory i diodę dwukolorową i mamy całkiem niezłe cacko :D
  • Poziom 14  
    Zainstalowałem sobie girder'a 5.0.2
    zrobiłem urządzonko które odbiera RC5 i kod klawisza wysyła na COM3
    Sprawdziłem czy działa, no i po wciśnięciu przycisku Power konsola na kompie odebrała "12".
    Jak teraz skonfigurować girdera tak aby po odebranym kodzie włączał jakąś funkcję w winampie?

edit:
    znalazłem w ustawieniach 3 pluingi w których można ustawić port COM, ale mimo ustawienia poprawnego portu trzeba jeszcze nadawać w odpowiednich standardach?
    bo poza wyborem portu były jeszcze do wyboru urządzenia z listy.

Był jeszcze jeden plugin "serial" ale w opcji dodawania pilota go nie widzę

Post był raportowany - proszę używać przycisku Pisownia.
    [Dr.Vee]
  • Poziom 14  
    Po kilkudniowych rozważaniach doszedłem do wniosku, że skoro mam w komputerze moduł bluetooth i mam również telefon z bluetooth, to mogę zastosować gotowe programy do manipulacji winampem właśnie drogą radiową, wykorzystałem do tego celu aplikację Phone Remote Control, łatwa w konfiguracji, a telefon zawsze mam w kieszeni, lub na biurku przy sobie, więc sądzę że problem rozwiązałem 50/50, osiągnąłem efekt, ale inną drogą niż zamierzałem, nie oznacza to że w przyszłości nie podejdę raz jeszcze do tego zagadnienia. Tymczasem zostawiam was z tym pomysłem, może ktoś będzie kontynuował pomysł i dojdzie do rozwiązania prostego, małego i funkcjonalnego.

Pozdrawiam