Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM ThinkPad T43 - dysk Samsung HM160HC jako sata?

bialymic 12 Lis 2009 19:30 6910 12
  • #1 12 Lis 2009 19:30
    bialymic
    Poziom 9  

Witam.
    Zakupiłem niedawno laptopa IBM (Lenovo) T43, jako że w orginale jest tam dysk 80gb fujitsu to planowałem go zamienić na dysk samsunga 160gb model HM160HC, który wcześniej już zakupiłem do swojego della d610.
    Coś gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy że ten model ibm ma problemy z większością dysków, ponieważ ma jakąś tam przejściówke z ata na sata. Czy nie dałoby się tam podłączyć dysku sata? Cenowo sata są dużo tańsze więc to rozwiązanie by było najlepsze, kupiłbym duży dysk sata i po problemie.
    Kiedy podłączyłem mojego samsunga 160gb pojawił się komunikat o niekompatybilności sprzętu, i żebym zrobił upgrade firmwaru dysku, co jest bez sensu bo data produkcji dysku to 2009.09 więc firmwaru nie ma nowszego.
    Czy jest jakaś możliwośc żeby nie pokazywało tego komunikatu? Jeżeli tak to proszę o pomoc jak mam to zrobić żeby to działało.
    Czy istnieje jakiś nowy bios do ibm T43 mod.2669 który wyeliminowałby te błędy??

0 12
  • Pomocny post
    #2 12 Lis 2009 19:38
    mat_ed
    Poziom 43  

Co do uruchomienia dysku S-ATA na tym laptopie:
    http://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?t=67599

Reasumując: nie ma możliwości.
    Byli tacy co próbowali, ale narobili tylko szkód.

Dokładną treść komunikatu z błędem podaj na forum.

0
  • #3 12 Lis 2009 19:43
    satgal
    Poziom 40  

Mając auto na ropę słyszałem że można jezdzić na gazie bo jest dwa razy tańsze to paliwo, pewnie potrzebna jest jakaś przejściówka za 10zł lub zmiana oprogramowania w komputerze tego auta.

0
  • #4 12 Lis 2009 19:48
    bialymic
    Poziom 9  

Ale dajesz przykłady.... rozumiem że sata nie pójdzie na ata, ale t43 ma chyba kontroler sata, więc nie widzę nic starasznego żeby działał na sata jeżeliby to było tylko możliwe, a czytając odnośnik "mat_ed" to chyba nie da rady z tym.
    No ale tak jak już pisałem mam dysk 160gb samsunga który by mi w zupełności wystarczył, no ale jak to zrobić żeby nie wywalało błedu??

1
  • #5 12 Lis 2009 19:52
    mat_ed
    Poziom 43  

Ponawiam prośbę:

Cytat:
    Dokładną treść komunikatu z błędem podaj na forum.

0
  • #6 12 Lis 2009 19:58
    bialymic
    Poziom 9  

error
    2010: The hard disk drive you have instaled has not ben qualified for use in this computer or does not have the latest firmware.
    Using a drive that is not qualified may cause compatibility issues and potential data loss.

To automality continue after this message is displayed without having to pres <esc>, restart the computer, press <F1> during Power-on and look under "startup in the bios setup utility.

0
  • #8 12 Lis 2009 20:33
    bialymic
    Poziom 9  

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale jak zrobię upgrade biosu z tym podłączonym dyskiem to ten komunikat zniknie?
    A w tym linku który podałes nie ma chyba firmwaru do tego dysku samsunga.

0
  • Pomocny post
    #9 12 Lis 2009 21:54
    mat_ed
    Poziom 43  

Masz rację, nie ma tego dysku. Sam komunikat, nie jest jednoznaczny. Informuje on o konieczności aktualizacji firmware, ale także dopuszcza możliwość, iż dany dysk nie jest kompatybilny z laptopem. Na chwilę obecną, jestem bardziej przekonany do tej drugiej opcji. Można jeszcze zaczepić się o bios płyty głównej i pobrać najnowszą wersję ze strony Lenovo.

0
  • Pomocny post
    #10 13 Lis 2009 01:19
    oda
    Poziom 13  

Ta aktualizacja firmware dysków twardych działa tylko na dyskach firmowanych przez IBM czyli sprzedanych przez IBM. Nawet jeśli znajdziemy model dysku na liście, ale posiadany przez nas dysk nie będzie " z IBM-a" ( wszystkie części IBM posiadają charakterystyczne napisy IBM FRU PN itp.) nie zaktualizujemy tą płytką /dyskietką firmware dysku i 2010 pozostanie...
    Kiedyś troszkę kombinowałem nad tym błędem 2010. Znalazłem informację,że starsze biosy do T43/ R52 / X41 nie posiadają tego komunikatu i rozwiązaniem jest downgrade BIOS-u do wersji v1.01 . Czyli niestety troszkę starej jeżeli weźmiemy pod uwagę , że IBM zakończył pisanie nowych biosów do T43 na wersji 1.29...
    Zagadnienie błędu 2010 szczegółowo omówione jest tu:

http://www.thinkwiki.org/wiki/Problem_with_non-ThinkPad_hard_disks

Mostek południowy montowany w tych IBM czyli 82801FBM ICH6-M posiada kontroler SATA i ATA, ale niestety konstrukcja płyty wykorzystuje tylko kontroler ATA :(. Co ciekawe , inne komputery na tym samym mostku np. HP NX6110 albo DELL D610 też posiada dyski ATA a takich problemów nie mają .
    Pozostaje albo downgrade BIOSU albo wyłączenie w BIOSIE pauzy przy pojawieniu się komunikatu. Po tej operacji komunikat się pokaże ale zniknie po kilku sekundach i zacznie uruchamiać się system z dysku.

0
  • #11 13 Lis 2009 01:34
    bialymic
    Poziom 9  

A powiedz mi czy ta wersja biosu 1.01 ma jakies błędy czy chodzi wszystko ok?
    Opłaca się wgrywać ten stary bios żeby się ten komunikat nie pokazywał czy lepiej zostawić tak jak jest?

0
  • #12 13 Lis 2009 03:02
    Paulusplus
    Poziom 13  

Podłączenie dysku sata jest możliwe po usunięciu/obejściu mostka sata-pata 88SA8040. Dla lubiących wyzwania elektroników fragment tegoż IBM-a:
    IBM ThinkPad T43 - dysk Samsung HM160HC jako sata?

0
  • #13 13 Lis 2009 23:14
    oda
    Poziom 13  

Pewnie, że ma błędy :D.
    Gdyby nie trzeba było nic poprawiać w pierwszej wersji, nie powstawały by nowe biosy. Niektóre z tych błędów mogą być denerwujące krótko mówiąc. Zależy od konfiguracji sprzętu i sposobu jego użytkowania.

Wersja z grafiką :
    http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-60131

"Bez grafiki"
    http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-60768

0