Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio BLAUPUNKT CAR 300 - MP3 ID3TAG

claustro.pl 12 Lis 2009 20:54 5434 6
  • #1 12 Lis 2009 20:54
    claustro.pl
    Poziom 10  

Z pewnością większość czytających wątek popuka się w czoło, lecz pozwolę sobie obronić ten pomysł.

Radio BLAUPUNKT CAR 300, montowane seryjnie w mnóstwie niemieckich samochodów.

Zalety:

- posiada bardzo przyzwoity dźwięk
    - dużą moc
    - markowy model, współpracujący bezpośrednio z wyświetlaczem w kokpicie OPLA
    - nie jest ciekawym łupem dla złodziei!

Wady:

- nie obsługuje żadnego nośnika cyfrowego
    - nie współpracuje ze sterowaniem z kierownicy (do dopracowania w prosty sposób)

Czasy się zmieniły, kaseta magnetofonowa jest nieporównywalnie gorsza od pendrive'a czy karty pamięci, a i magnetofon to złom w porównaniu do odtwarzacza mp3.

Rzecz w tym, że gdyby dopasować którykolwiek model odtwarzacza mp3 spośród istniejących na rynku, (najlepiej jakiś porządny), taki, który współpracuje z pendrive'ami i/lub z kartami pamięci, to stworzylibyśmy rewelacyjne rozwiązanie na miarę epoki.
    Nie mówię tu teraz o rozwiązaniu z innych postów, gdzie w tor radia wpinano gniazdo przełączające "mini jack" i wetknięcie wtyczki paskudnie wiszącego z radia kabla powodowało przełączenie. Chodzi mi o coś znacznie wyższych lotów. Np. wykorzystanie nieużywanej przez ogół funkcji fal długich, jako wyzwalacza chociażby przekaźników przełączających tory audio, oraz odpowiednio dopasowane linie podające sygnał na sterownik wyświetlacza.
    Główną funkją, która powinna być wdrożona (bo przecież przełączanie audio to banał), to właśnie przekazywanie informacji z ID3 tagów, odczytywanych przez odtwarzacz mp3 na wyświetlacz OPLA. Być może konieczne byłoby opracowanie jakiegoś układu translatującego jeden sygnał binarny na drugi (sygnał będący w posiadaniu odtwarzacza na sygnał rozumiany przez wyświetlacz).
    Mechanika magnetofonu mogłaby, (po jej usunięciu), zwolnić mnóstwo miejsca, w które można by zamontować odtwarzacz, jego zasilanie, układ translatujący i przekaźniki, a co najważniejsze - pod ruchomą klapką magnetofonu mogłyby się znajdować sloty USB i karty/kart pamięci.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, może warto byłoby go sfinansować i wcielić w życie.
    Czekam na pomysły pasjonatów.

0 6
  • Relpol
  • #2 13 Lis 2009 15:08
    djlj24
    Spec od car audio

Heh nigdy nie słuchałeś dobrze nagranej kasety, bo byś odtwarzaczem mp3 cisnął o ścianę.
    Może całkiem pobyć się radia i do odtwarzacza mp3 dodać tylko końcówkę mocy a wszystkie informacje bezpośrednio wysyłać na wyświetlacz. Sam wyświetlacz obsługuje się w prosty sposób, klawiaturę bez problemów zastąpi samo sterowanie z kierownicy (przecież i tak używamy zwykle klawiszy głośniej/ciszej, wyszukiwania i wybierania źródła - resztę można oprogramować na MENU).
    Swoja drogą w zestawieniu jest mały błąd - radio wcale nie ma dużej mocy bo tylko 5W na kanał ale dobrze zagospodarowane dlatego jest wystarczająca.
    Życzę powodzenia w realizacji projektu - koszt wykonania wyjdzie co prawda większy niż nowego, firmowego radia ale za to jaka satysfakcja. Jak widać, na forum jest trochę osób zdolnych realizujących swoje pomysły - patrz opis przeróbki radia z Audi.

0
  • Relpol
  • #3 13 Lis 2009 15:45
    claustro.pl
    Poziom 10  

Tak, faktycznie może nie ma dużej mocy, ale gra całkiem głośno i czysto. Źle się wyraziłem.

(Ten akapit jest trywialnie oczywisty, więc można go pominąć przy czytaniu wątku.)
    Kaseta magnetofonowa... jasne, sam kiedyś byłem "kasetowym audiofilem" :D ale te czasy odeszły. Zawsze irytowało mnie długotrwałe przewijanie, utrata jakości przy kopiowaniu, ogromne ilości czasu potrzebne na skopiowanie utworów na "składankę", wielkie gabaryty kaset, awaryjność. Przy mp3 to wszytsko nie istnieje, dodatkowo dostajemy bonus w postaci ID3 tagów, a jakość... hmm... dla mnie jest wystarczająca.

Powiem szczerze, że gotów jestem zaprogramować własnym wsadem jakąś kostkę z nóżkami, tak żeby mówiła w języku oplowskiego wyświetlacza, tylko niech mi ktoś ten język przedstawi :( Bo nie mam pojęcia jak są tam kodowane znaki, na ilu bitach, itd.

Cena? Hmm, myślę że ludzie dobrej woli, (których jest więcej) są w stanie zmieścić się w 200 - 300zł z przeróbką. Co za tym idzie... koszt jest nieporównywalnie niższy od kwoty jaką należy wydac na radio z tymi możliwościami.

Dla przykładu SONY, do którego można kupić za ponad 300zł konwerter sygnału na wyświetlacz OPLA kosztuje z 600zł, no dobra może z 500 jak się dobrze poszuka. Niby efekt jest podobny, ale:
    - taki duet nadal nie obsługuje ID3 tagów, a jedynie informacje RDS radia
    - trzeba pamiętac o wyciąganiu panela, wychodząc z samochodu (wiadomo czemu).

Może nie podkreśliłem tego jakoś sensownie. Nie chodzi mi, aby ktoś podał gotową receptę, model urządzenia jaki trzeba kupic, ścieżki które trzeba zaatakować i może jeszcze jakim śrubokrętem rozkręcać itd. Nie, ... chodzi mi o wskazówki. Ludzi z tym modelem radia jest więcej, jeśli tylko podchwycą temat, będzie to z korzyścią dla nas wszytskich (Oplowców z radiami CAR 300).
    still waiting

0
  • #5 17 Lis 2009 23:23
    claustro.pl
    Poziom 10  

GRACIAS!

To bardzo cenna podpowiedź.

Teraz kolejnym krokiem jest znalezienie w miarę uczciwego odtwarzacza, który obsługuje karty pamięci / usb, ... ba najlepiej takiego, który po podłączeniu zasilania wchodzi samoczynnie w stan gotowości do pracy. O to będzie chyba najtrudniej. Ale... może ktoś zna takowy ;)

0
  • Pomocny post
    #6 18 Lis 2009 11:01
    djlj24
    Spec od car audio

Teraz krok drugi. Poszukaj i internecie opisu sterowania Ipodem, ramki są dostępne. Wtedy masz możliwość sterowania nim z zewnątrz oraz wyświetlania napisów TAGów także na urządzeniu zewnętrznym.
    Ewentualnie jakiś mocny procesor i programowe dekodowanie MP3, są dostępne w sieci także gotowce pod kompilator C, a taki procesor umożliwia też współpracę z kartą CF a nawet SD. I do tego też są gotowce.
    Proponuję zacząć od lektury EdW, gdzie był opisany projekt czytelnika - radio z odtwarzaczem MP3. I tam dawał wiele cennych wskazówek na temat "walki" z odczytem formatu MP3 z karty pamięci.

0
  • #7 03 Kwi 2010 00:24
    claustro.pl
    Poziom 10  

Składam broń. Może ktoś inny to opatentuje ;) Ja kupiłem po prostu inne radio BLAUPUNKT'a, które obsługuje to wszystko o czym piszę i wiele innych rzeczy. Fakt, że ceny takich wszystko mających radio są zaporowe, ale co zrobić, gdy się samemu nie ma wystarczającej mocy, żeby ruszyć temat.

0