Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena odbiorcza na 149MHz

davidd90 12 Lis 2009 22:04 2249 7
  • #1 12 Lis 2009 22:04
    davidd90
    Poziom 9  

Chcę wykonać antenę odbiorczą na 149MHz. Jak pisałem antena będzie służyć tylko do odbioru nie do nadawania! I obliczyłem to tak:

300/149=2,01m

Czyli bat anteny będzie o długości 2,01m. Powiedzcie mi jakie mam zastosować przeciwwagi. ile i jakiej długości i pod jakim kątem?
    Jeśli będę chciał wykonać dipola to antena będzie miała długość 2x2,01m czyli 4,02m?

0 7
  • #2 12 Lis 2009 22:22
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Źle policzyłeś.
    479mm każdy element.
    Michał

0
  • #3 12 Lis 2009 22:23
    Faces

Witam.
    Antena z przeciw wagami to np. GP (Ground Plane).
    Dla częstotliwości 149 MHz jej wymiary będą następujące:
    - 'bat', 3e10^8/149e10^6 = 2,01 metra. Dzieląc przez 4 otrzymujemy -> 0,50 metra
    - przeciw wagi o takiej samej długości.
    A dlaczego przez cztery dzielimy? Bo to jest antena 1/4λ
    Mogą być cztery przeciw wagi ustawione pod kątem 45° do płaszczyzny. Wtedy jej impedancja będzie w przybliżeniu równa 50Ω
    Sprawa z dipolem wygląda podobnie. Dipol pół falowy. Jeżeli długość fali wynosi 2,01 metra, to pół fali ma 1,005 metra. Cały dipol jest anteną pół falową czyli ramiona mają po 0,50 metra.
    Zobacz sobie to:
    http://www.elportal.pl/pdf/k15/32_01e.pdf
    I poszukaj na forum, jest tego sporo :D .

0
  • #4 12 Lis 2009 22:31
    davidd90
    Poziom 9  

A jakbym chciał zrobić antenę na 5/8fali to długość anteny będzie wynosić 300/149*0,625=1,25m? I musze do niego dorobić przeciwwagi bądź jakąś cewkę? Jesli tak to ile i jakie...

0
  • #5 13 Lis 2009 09:49
    SP5ANJ

davidd90 napisał:
    A jakbym chciał zrobić antenę na 5/8fali to długość anteny będzie wynosić 300/149*0,625=1,25m?

Wszystko jest pięknie ale zapomnieliście o parametrze k .
    Jest to współczynnik skrócenia, który występuje w każdej antenie i ma wartości około 1 (w dół i w górę).
    Dla 5/8 λ (z autopsji) to k był około 0,97 do 0,99 .

Dla anteny Dipol to k=0,95 a dla ¼GP to k=0,96 .
    Dla anten ramowych/pętlowych to k>1,03 .
    Jest to zależne od smukłości anteny (średnicy promiennika) .
    Cytat:
    I musze do niego dorobić przeciwwagi bądź jakąś cewkę? Jesli tak to ile i jakie...

Bez problemu możesz wyliczyć cewkę do promiennika 5/8 λ.
    Pomocnym będzie książka kol. SP6LB "Poradnik Ultrakrótkofalowca" .

Podpowiem, że cewka powinna być/mieć Xl=180Ω lub w pobliżu. :D

Pozdrawiam.

0
  • #6 14 Lis 2009 18:04
    davidd90
    Poziom 9  

Powracam do tematu. Sprawa wygląda następująco:

Znajomy posiada jakiś odbiornik na częstotliwość strażacką i antenkę przykręconą do barierki na balkonie. Sam jest strażakiem i mówi że to CB strażackie jest na cały powiat i mówi, że powinno być słychać na całym powiecie a on słyszy tylko ok 10km. Więc prosił żeby zrobić mu jakąś lepszą antenkę więc pisałem tutaj na forum... Ale dziś byłem oglądnąć jakie ma zastosowane złączki i uchwyt żeby wiedzieć jak zrobić maszt do antenki :) i okazało się że ma on antenkę nie robiona ale wymontowaną z wozu strażackiego i zamontowaną do barierki, ale nie wiem czy to jest na 5/8 czy 1/4 czy 1/2 fali bo antena ma długość ok 125mm więc nie mam pojęcia... Ale zauważyłem że masa jest podłączona tylko do takiego malutkiego uchwytu który montuje się do samochodu i zwiera się z dachem samochodu. W tym przypadku ten uchwyt nie styka się z uchwytem do barierki i wg. mnie antena nie ma przeciwwag. I pytanie brzmi: Czy to może być przyczyną, że jest kiepski odbiór? I pytanie nr 2. Wymyśliłem żeby zamontować antenę np. na dach domu bądź na dole anteny zamontować kawałek blachy jako przeciwwagę. I powiedzcie mi jakich wymiarów min musi być ta blacha? 0,5mx0,5m?

0
  • #7 16 Lis 2009 11:16
    Olek II
    Moderator

davidd90 napisał:
    Ale zauważyłem że masa jest podłączona tylko do takiego malutkiego uchwytu który montuje się do samochodu i zwiera się z dachem samochodu. W tym przypadku ten uchwyt nie styka się z uchwytem do barierki i wg. mnie antena nie ma przeciwwag. I pytanie brzmi: Czy to może być przyczyną, że jest kiepski odbiór?

Tak to jest przyczyna słabego odbioru.

Blacha jako przeciwwaga może być, powinna być jak największa powierzchnia. Zastosuj przeciwwagi o długości promiennika też będzie ok. Pozdrawiam.

Post poprawiłem. [SP5ANJ]

0