Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oznaczenia na silniku klatkowym

12 Lis 2009 22:24 10375 17
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich. Ma pytanie odnosnie oznaczen na tabliczce znamionowej silnkow klatkowych trojfazowych. Czy ktos moglby mi wyjasnić nomenklaturę oznaczeń połaczeń, mianowicie: 380Δ; 380/660; 220/380. Co to wlasciwie oznacza jak nalezy prawidlowo podlaczyc kazdy z tych silnkow chodzi o konfiguracje Δ i γ i czy kazdy z nich moze byc polączony zarówno Δ i γ?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jeśli na tabliczce znamionowej widnieje napis
    230/400 lub (220/380) oznacza to, że może pracować skojarzony w gwiazdę- przy napięciu zasilającym 3x400V.
    380/660 (400/690 - około) podłączony do sieci może pracować skojarzony zarówno w gwiazdę jak i w trójkąt. Wtedy można zastosować przełącznik λ/Δ w celu zmniejszenia prądu rozruchowego silnika (o ile silniki nie były przezwajane wg czyjegoś widzimisie).

W pierwszym przypadku (230/400) silnik może pracować na napięcie 3x230 skojarzony w trójkąt, ale zasilany przez falownik, a więc zasilany napięciem 3x230V
  • Poziom 9  
    Wielkie dzieki Akrzy74:) Ale chcialbym sie jeszcze dowiedziec co to wlasciwie oznacza 230/400 V oraz 400/690 V ktore z tych napiec dotycza gwiazdy a ktore trojkata??? I dlaczego mozna spotkac oznaczenia 380/220V czy to jest jakis blad czy stara metoda opisu????
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    230V (dawniej 220) dla gwiazdy, bo to jest napięcie między fazą i przewodem neutralnym (dawniej zwanym zerem) wspólnym dla wszystkich uzwojeń w tym połączeniu.

400V (dawniej 380) dla trójkąta, bo to jest napięcie międzyfazowe (400V≈230V*√3)
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam
    No to jeszcze raz.
    380Δ – oznacza silnik trójfazowy (3f) 3x380V połączony w trójkąt, można go uruchamiać za pomocą przełącznika gwiazda – trójkąt.
    380/660 – oznacza silnik trójfazowy o możliwości połączenia 3x380V w Δ i 3x660V w λ (gwiazda), taki silnik również przy połączeniu na 380 V można uruchamiać przełącznikiem gwiazda – trójkąt.
    220/380 – oznacza silnik trójfazowy na 3x220V łączony w Δ i na 3x380V w λ.
    Oczywiście po zmianie nominalnego napięcia w sieci te oznaczenia pozostają na silnikach starych nie przezwojonych.
    Oznaczenie 380/220 mogłoby być, jeżeli zostałoby podparte na tabliczce tymi znaczkami - λ / Δ.
    Pozwoliłem sobie to napisać mimo wyjaśnienia sprawy przez Akrzy74, ze względu na ostatni post.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    tob53 napisał:
    Witam
    No to jeszcze raz.
    380Δ – oznacza silnik trójfazowy (3f) 3x380V połączony w trójkąt, można go uruchamiać za pomocą przełącznika gwiazda – trójkąt.
    albo i nie można - jak ma na "sztywno" połączone uzwojenia wewnątrz silnika.

tob53 napisał:
    380/660 – oznacza silnik trójfazowy o możliwości połączenia 3x380V w Δ i 3x660V w λ (gwiazda), taki silnik również przy podłączeniu na 380V można uruchamiać przełącznikiem gwiazda – trójkąt.
    Prawda.

tob53 napisał:
    Prawda.

tob53 napisał:
    Oczywiście po zmianie nominalnego napięcia w sieci te oznaczenia pozostają na silnikach starych nieprzezwojonych.
    Oznaczenie 380/220 mogłoby być, jeżeli zostałoby podparte na tabliczce tymi znaczkami - λ / Δ.
    Nie ma takiej potrzeby, informacja; 380V/220V - czy 400V/230V - jest na tabliczce znamionowej trójfazowego silnika jednoznaczna.

Pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Witam.
    Quarz napisał:
    Cytat:
    tob53" napisał:

Prawda.

Czy to jest na 100% pewne, że 3*220V dotyczy połączenia w Δ a 3*380 w λ, a nie odwrotnie ?
    o ile pamiętam to 220 to było napięcie faza-neutralny a 380 faza-faza przez co przy zasilaniu w Δ uzwojenia dostają napięcie międzyfazowe a przy zasilaniu w λ napięcie faza-neutralny (który jest w środku gwiazdy) ????

podobnie jest chyba z tym zasilaniem 380/660 (660≈380*√3) lub 400/690,

a propos gdzie się stosuje takie napięcia, bo to chyba nie jest standardowe zasilanie ze zwykłej sieci ??

Pytam, bo nie spotkałem takiego odwrotnego zasilania, to co widziałem to zawsze było niższe napięcie dla λ a wyższe dla Δ (mogę się mylić).

Czy to może dotyczy jakichś specjalistycznych instalacji, np. przeciwwybuchowych czy jakichś innych ?

Jak uzyskać zasilanie 3*230V przy zasilaniu w Δ a jak 3*400V przy zasilaniu w λ ???
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Paweł Es. napisał:
    [

Czy to jest na 100% pewne, że 3*220V dotyczy połączenia w Δ a 3*380 w λ, a nie odwrotnie ????

o ile pamiętam to 220 to było napięcie faza-neutralny a 380 faza-faza przez co przy zasilaniu w Δ uzwojenia dostają napięcie międzyfazowe a przy zasilaniu w λ napięcie faza-neutralny (który jest w środku gwiazdy) ????

podobnie jest chyba z tym zasilaniem 380/660 (660≈380*√3) lub 400/690,

a propos gdzie się stosuje takie napięcia, bo to chyba nie jest standardowe zasilanie ze zwykłej sieci ??

Pytam, bo nie spotkałem takiego odwrotnego zasilania, to co widziałem to zawsze było niższe napięcie dla λ a wyższe dla Δ (mogę się mylić).

Czy to może dotyczy jakichś specjalistycznych instalacji, np. przeciwwybuchowych czy jakichś innych ?

Jak uzyskać zasilanie 3*230V przy zasilaniu w Δ a jak 3*400V przy zasilaniu w λ ???

Tak, jest to na 100% pewne. Jest tylko małe zastrzeżenie: Taki silnik można bezpośrednio włączyć do cieci przy uzwojeniach połączonych w gwiazdę. Przy połączeniu w trójkąt może być zasilany tylko z falownika, który ma tak ustawione napięcie wyjściowe. Są także sieci specjalnego przeznaczenia. W kopalniach stosuje się między innymi sieć o napięciu międzyfazowym równym 230V (!). Tu silnik może pracować przy obu połączeniach uzwojenia.

Pzdr.
  • Pomocny dla użytkowników
    Aha, dzięki, nie zajmuję się silnikami na co dzień (a szczególnie ich specjalnymi rozwiązaniami) stąd moja, może dziwna, wątpliwość.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzieki panowie za odpowiedzi. Ale w zwiazku z tym ze jestem poczatkujacym nie moge zrozumiec jak jest mozliwe polaczenie silnika 220/380 zarowno w gwiazde i w trojkat?? Czy połaczenie w Δ nie spowoduje znacznego spatku momentu silnika a moze nawet doprowadzi do uszkodzenia takiego silnika??? Wedlug ksiazek do ktorych dotarlem zalecane jest polaczenie takich silnikow tylko w gwiazde!
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    dragunow napisał:
    Wielkie dzieki panowie za odpowiedzi. Ale w zwiazku z tym ze jestem poczatkujacym nie moge zrozumiec jak jest mozliwe polaczenie silnika 220/380 zarowno w gwiazde i w trojkat?? Czy połaczenie w Δ nie spowoduje znacznego spatdku momentu silnika a moze nawet doprowadzi do uszkodzenia takiego silnika??? Wedlug ksiazek do ktorych dotarlem zalecane jest polaczenie takich silnikow tylko w gwiazde!
    Chyba odwrotnie ... :idea: :cry: ... przy takiej samej wartości napięcia pomiędzy przewodami trójfazowej symetrycznej sieci energetycznej silnik skojarzony w trójkąt ma 3 razy większą moc od przypadku gdy jest on skojarzony w gwiazdę.
    Zupełnie inną sprawą jest czy dany silnik, tak dołączony, jest dołączony poprawnie - patrz niżej - wynika to jednoznacznie z wzajemnej wartości napięcia fazowego (przypadającego na cewkę jednej fazy) silnika, a wartością napięcia fazowego (pomiędzy przewodem liniowym L a przewodem neutralnym N) trójfazowej symetrycznej sieci energetycznej.

Dla silnika o oznaczeniu 220/380 (czy odwrotnie - producent silnika dobrze wie co podaje, a czy najpierw mniejsza liczba, lub większa, to u różnych producentów bywa różnie) nominalną wartością napięcia na cewkę jednej fazy silnika, o oznaczeniu jak wyżej, jest tu 220V, koniec, kropka ! ! !
    Z powyższego już jednoznacznie wynika, że dla trójfazowej sieci energetycznej ogólnodostępnej w Kraju - pomijam sieci specjalne - gdzie wartość napięcia międzyprzewodowego wynosi 380V (zalecana teraz 400V), iż taki silnik dla poprawnej pracy MUSI być skojarzony w gwiazdę.
  • Poziom 39  
    Cytat kol. Mariusz Ch.
    Cytat:
    Są także sieci specjalnego przeznaczenia. W kopalniach stosuje się między innymi sieć o napięciu międzyfazowym równym 230V (!)

Jeśli mowa o naszych krajowych kopalniach, to napięcie międzyfazowe może wynosić ok. 290V. Tak wynika z mojej wiedzy.
    Gdzie i dlaczego stosuje się takie sieci?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Nie pracuję w kopalni, ale z całą pewnością chodzi o strefy zagrożone wybuchem i wilgotne. Z tego, co znalazłem, to funkcjonuje także sieć 127V oraz standardowa 42V AC.

Pzdr.
  • Poziom 39  
    W kopalniach odkrywkowych funkcjonują sieci IT 500V (290V międzyprzewodowe), natomiast strefy zagrożone wybuchem i wilgotne mają swoje wymagania, nie mniej jednak nie słyszałem o sieciach 230V o których wspomniałeś. Może w kopalniach dołowych? Oznaczenia na silniku klatkowym
    Eech, nie będziemy tematu "rozdrabniać"...

Ps. 127V to napięcie miedzy przewodem neutralnym i fazowym w sieci 3x230V (√3).

dragunow- Przeanalizuj te schematy:
    Oznaczenia na silniku klatkowym

Przy zasilaniu 3x400V cewki pracują na napięcie √3 x 400V= policz :)
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za pomoc:D

Konsultując z moim znajomym elektrykiem doszedłem do następujących wniosków:
    -220/380 oznacza ze uzwojenia cewek silnika sa wykonane na napięcia 220 V natomiast silnik może być zasilany z sieci 380V. Czyli aby uzyskać napięcie z sieci 380V o wartości 220V należy taki silnik połączyć w gwiazdę. Połączenie w trójkąt skutkuje zwarciem.
    -380/660 oznacza ze uzwojenia cewek silnika zostały wykonane na napięcia 380V natomiast sam silnik może być zasilany z sieci 660V. Jeśli silnik zasilamy z sieci 380V to moze on pracować zarówno w gwieździe jak i w trójkącie. Natomiast jeśli zasilamy z sieci o napięciu 660 V to możemy go podlaczyć tylko w gwiazdę.

Temat uważam za zamknięty wszystko jasne:):):)
  • Poziom 39  
    Temat został omówiony dosyć szczegółowo, ale to, do jakich wniosków doszedłeś ze znajomym elektrykiem przyprawia o zawrót głowy. Pomieszaliście wszystko...
  • Poziom 19  
    Witam
    Wiem, że temat do zamknięcia, ale chciałbym wyjaśnić ostanie wątpliwości, Akrzy74 czy wg Ciebie – napięcie międzyprzewodowe i międzyfazowe to samo a fazowe i przewodowe również, zatem w sieciach kopalnianych napięcie 500V jest międzyfazowe (międzyprzewodowe) a 290V fazowe (przewodowe).
    Co prawda to nie ja miałem dokonać analizy, chodzi o to zdanie pod rys., silnik zasilany napięciem 3x400V połączony w trójkąt poda 400V na cewki każdej fazy a połączony w gwiazdę 400/√3 = 230V na cewki każdej fazy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam,
    tob53 napisał:
    Witam
    Wiem, że temat do zamknięcia, ale chciałbym wyjaśnić ostanie wątpliwości, Akrzy74 czy wg Ciebie – napięcie międzyprzewodowe i międzyfazowe to samo
    tak, to są synonimy.

tob53 napisał:
    a fazowe i przewodowe również,
    A tu już takiej jednoznaczności nie ma, ponieważ w wielu podręcznikach pod pojęciem napięcia przewodowego - w sieciach trójfazowych - rozumie się napięcie pomiędzy dwoma przewodami fazowymi (liniowymi), czyli de facto patrz wyżej ... :idea: :D ... a napięcie fazowe pozostanie zawsze napięciem fazowym - źródła, czy trójfazowego odbiornika - i nie będzie to zależne wcale w jaki sposób dwójniki (odbiornika, czy źródła) poszczególnych faz ze sobą skojarzymy (połączymy).

Pozdrawiam