Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz w mostku z symetrycznego sygnału.

toma2005 13 Lis 2009 00:16 2248 4
  • #1 13 Lis 2009 00:16
    toma2005
    Poziom 16  

Koledzy, większość z nas wie na jakiej zasadzie mostkuje się końcówki mocy:
    na wejście podaje się sygnał, włącza się tryb BRIDGE, podłącza się przetwornik w gniazdo BRIDGE i już. Proste...
    Od kuchni wygląda to tak:
    na wejście podaje się sygnał, aktywny tryb BRIDGE kieruje sygnał na wejście końcówki A oraz przez konwerter fazy na wejście końcówki B (sygnał w przeciwfazie), głośnik jest podłączony w gniazdo BRIDGE, które jest przylutowane do gorących (+) biegunów gniazd STEREO - no i mamy mostkowanie końcówek.
    Natomiast zastanawiam się czy można byłoby użyć wzmacniacza stereo w trybie BRIDGE jeśli de facto takim nie dysponuje (jest wiele wzmacniaczy stereo bez trybu mostka) ale my dysponujemy symetrycznym sygnałem wejściowym.
    Jak wiemy Sygnał Symetryczny składa się z dwóch sygnałów (GORĄCY i ZIMNY), przy czym jeden jest w przeciwfazie czyli kolokwialnie mówiąc jest lustrzanym odbiciem drugiego sygnału.
    Jak to miałoby wyglądać???
    Sygnał GORĄCY kierujemy do wejścia A wzmacniacza a sygnał ZIMNY do wejścia B tego wzmacniacza. I już można mówić o zmostkowanych końcówkach ponieważ wzmacniają sygnał w przeciwfazach. Pozostaje zapiąć głośnik między plusy wyjść wzmacniacza.
    Czy jest to poprawne rozumowanie???
    Cały problem polegałby jedynie na wykonaniu 2 prostych przejściówek z odpowiednimi wtykami i gniazdami.
    Warunek konieczny to symetryczny sygnał przed wzmacniaczem.
    Proszę o opinie.

0 4
  • #3 04 Lut 2010 23:41
    Marcin Grabarz
    Poziom 24  

Dokładnie tak mozna zmostkować końcówke, sam tak robiłem kiedyś. :D No i tak jak Granat wspomniał, poszczególne kanały nie moga byc już mostkami same w sobie.
    No i trzeba też liczyć się ze spadkiem sygnału przy takim rozwiązaniu, z miksera trzeba bedzie dac większy poziom.

0
  • #4 05 Lut 2010 10:23
    dyskoteka89
    Poziom 20  

Hej
    Jesli kable sa niewielkiej długości, to nie powinno być zadnych negatywnych zjawisk z takim wysterowaniu wzmacniacza.
    Mogą sie pojawić problemy, gdy kable będą długie, i na dodatek marnej jakości. Wejściowy układ różnicowy wzmacniacza, ma za zadanie zniwelowanie generowanych w kablu zakłóceń, przez fakt, że sa w przeciw fazie.
    Mam watpliwości, czy ten sam efekt nastąpi po wysterowaniu takim "zainfekowanym" zakłóceniami sygnałem, wzmacniacza według pomysłu Marcina G. Nalezy brać pod uwagę przy takim reżimie pracy wzmacniacz ( mam na myśli długi kabel sygnałowy, i na dodatek marnej jakości...)dużej ilości niepożądanych drumów, trzasków lub nawet samowzbudzenia się na częstotliwościach ponad akustycznych, itd...
    pozdro

0
  • #5 12 Lut 2010 04:41
    Marcin Grabarz
    Poziom 24  

Dokładnie, zapomniałem wspomnieć o tym co dokładnie opisałeś. Generalnie takie rozwiązanie to prowizorka, aczkolwiek czasem moze się przydać...

0