Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja zasilacza - radiator zamiast wentylatora?

13 Lis 2009 10:54 2766 7
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Ostatnio się zastanawiałem nad wyciszeniem najgłośniejszego podzespołu w komputerze.

Doszedłem do wniosku ze można wykręcić wentylator i wstawić tam duży radiator.

I tu pojawia się moje pytanie.

Czy to będzie spełniało swoją rolę czy nie za bardzo?(Radiator może wystawać po za obudowę :) )
  • Poziom 24  
    Bardzo kiepski i niebezpieczny pomysł.Proponuję założyć układzik który steruje pracą wentylatora jeśli takowego nie ma.
  • Poziom 37  
    Rodriquez napisał:
    Doszedłem do wniosku ze można wykręcić wentylator i wstawić tam duży radiator.
    Czy to będzie spełniało swoją rolę czy nie za bardzo?(Radiator może wystawać po za obudowę :) )

Wentylator musi byc, bo inaczej przegrzeja sie podzespoly, ktorych pozbawisz owiewu.
    Juz lepiej kup wolnoobrotowy coolerek z duza przeplywnoscia powietrza.

Jak to jest 120 mm coolerek, to smialo mozna zamontowac takie cacko:

http://www.cooling.pl/tacens-ventus-ice-120mm-12dba,produkt,551498.html

Mam taki w moim zalmanie 600 hp i jest nieslyszalny a co najwazniejsze ledwo cieply (zasilacz oczywiscie).
    Zasilacz przy obciazeniu zwieksza obroty coolerka ?.
    Jak tak, to tacens bedzie idealny.
  • Poziom 22  
    Są zasilacze chłodzone pasywnie ale o stosunkowo małej mocy i tworzone przez producenta.
    Wymień wentylator na coś cichego.
    Jaki to zasilacz dokładnie??
  • Poziom 17  
    Teoretycznie można, ale o ile łatwo schłodzić półprzewodniki przenosząc je na większy radiator, to ciężko zapewnić pasywne chłodzenie transformatorom.
  • Poziom 13  
    tylko zakup dużego wentylatora pomoże. ewentualnie dwóch, i zrób sobie przełącznik kontrolę poprzez przełącznik I-0-II 5V-0V-12V i będzie super cicho :)
  • Poziom 11  
    poza tym co to za chłodzenie zasilacza samą blachą która odbiera ciepło? to ciepło zostanie w zasilaczu . Przykłady?
    Radiator na procku jest schładzany powietrzem, radiator na GPU również :)
  • Poziom 12  
    wszytko jest możliwe sam mam przerobiony zasilacz na radiatory tylko potrzeba umiejętności i troszkę wiedzy konwekcji cieplnej wiedzieć jakie strat mocy wydzielanej z pojedynczego elementu wyjść jest bardzo dużo tylko potrzeba paru narzędzi pomiarowych być ekstremalnie staranny przebicie na radiator równa się praktyczna śmierć zasilacza
    ja poradziłem sobie w ten sposób przekonstruowałem całą górę obudowy
    przeliczyłem i wymieniłem kluczowe elementy które się grzeją dałem mocniejsze które pracują na 50% daję to znaczy spadek wydzielanego ciepła
    na każdy odczep dałem izolowane od siebie radiatory blaszkowe samoróbka z podstawą miedzianą listkami z aluminium jest wielu przyczyn
    przekonstruowana cała obudowa zasilacz która jest teraz integralną częścią obudowy
    mam komputer w pełni pasywny ! wszytko się da zrobić troszkę wysiłku troszkę wiedzy i oczywiście wszytko to jest obarczone pewnym kompromisem obudowa moja waży prawie 45 kg

ps. zasilacz po tych zabiegach zasilacz jest mocniejszy (skutek uboczny) bardziej zależało mi na stabilności utrzymywanego napięcia przy maksymalnym obciążeniu bo to potrafi niewiele konstrukcji na rynku !

podzespoły bazowe komputera Athlon II X2 245 chłodzenie Scythe Mugen 2 troszkę podrasowany pasywnie idle 25 stres 34-35 i gf 9600 ddr3 512 chłodzenie Arctic Cooling Accelero S1 Rev.2 pasywnie też podrasowany Athlona wysortowałem z około 100 sztuk z jedne partii normalnie pracuję nominalnie na napięciu 1.3v mój pracuję 1.0 i wydziela połowę mniej ciepła niż sztuka która jest standardowa czyli parametr uśredniony z całego wafla krzemu gf 9600 ma obniżone zasilenia do minimum przy stracie 5% wydajności a straty cieplne też zredukowane to prosty przykład jak zrobić cichy komputer- pomysł - plan - adaptacja - realizacja - poprawki - =radocha