Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współczynnik grzewczy a rodzaj kaloryfera

mysza199 28 Wrz 2012 17:27 40183 53
 • Fabryka prądu
 • #32
  chryscio
  Poziom 15  
  Już pisałem, dzwoniłem, wysyłałem reklamacje.

  Ale jak tu rozmawiać z kimś kto twierdzi, że grzejnik aluminiowy oddaje więcej ciepła od grzejnika żeliwnego tej samej mocy... :?:
 • #33
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  chryscio napisał:
  Już pisałem, dzwoniłem, wysyłałem reklamacje.

  Ale jak tu rozmawiać z kimś kto twierdzi, że grzejnik aluminiowy oddaje więcej ciepła od grzejnika żeliwnego tej samej mocy... :?:


  Na to są dane producenta, a nie "óżendnika"
 • #34
  romicom
  Poziom 13  
  to moze ja sie teraz dowiem czy ista dobrze obliczyla mi wspóczynniki uf wczesniej nie wiedzialem jakie grzejniki mam ale teraz znalazlem firme i rodzaj tych grzejników firma calidor s4 aluminiowe
  Model 500/100
  C mm 97
  B mm 577
  A mm 500
  D mm 80
  Średnica przyłącza cale G1
  Pojemność wod litr/elem. 0,33
  W/elem. ∆T 30 K 62,1
  W/elem. ∆T 50 K 122,8
  W/elem. ∆T 70 K 192,4
  Wykładnik n 1,3346
  Współczynnik Km 0,6635

  pozniej uf wyliczone przez ista i ilosc zeberek
  aneks kuchenny uf 0,575 7 zeberek
  pokój przy aneksie kuchennym uf 0,675 aneks kuchenny i pokoj ok, 25,5 m ( temperatura grzejnikow na 5 - ok 40 st) 8 zeberek
  pokoj dzieciecy uf 0,824 mteraz ok 19 m ( temparatura grzejnika na 5 - 41 st) 10 zeberek
 • #35
  qvadratova
  Poziom 11  
  uf wyglądają na niskie, ale aby to dokładnie policzyć, to jak pisano powyżej, potrzebna jest moc grzejników i kc podzielników dla tych grzejników.
 • #36
  romicom
  Poziom 13  
  moc jednego żeberka to jest ok 120, wiec wychodzi odpowiedni ok 840, 960 i 1200, wiec raczej patrzac sie po uf grzejnikow aluminiowych jest zawyżone
  dodatkowo napisze ze mieszkanie jest na poddaszu i współczynnik laf jest 0,8 sasiad ma 0,7 i lokatorzy mieszkajacy pod nim na 1 i drugim piętrze maja tak isam wspólczynnik jak ja
  gdzie budynek to jest stara kamienica mury z cegły dodatkowo dwa lata temu zostały ocieplone, moje mieszkanie jest na poddaszu, skosy zawieraja płyte gipsową, wełne 12 i dachówke.
 • #37
  qvadratova
  Poziom 11  
  sam możesz policzyć uf, ale potrzebujesz jeszcze kc podzielników da tego typu grzejników, jaki posiadasz...
  podobno kc danego modelu podzielnika jest ustalany laboratoryjnie dla wszystkich znanych typów grzejników. w praktyce firma rozliczeniowa może za kc wziąć dowolny współczynnik (im wyższy, tym bardziej zawyżone uf) i nikt im nic nie udowodni, bo weź i na własną rękę zweryfikuj wartość kc...
 • Fabryka prądu
 • #38
  romicom
  Poziom 13  
  mamy podzielniki ista doprimo® 3 radio net
 • #39
  Zbigniew Rusek
  Poziom 34  
  90 stopni to się nie spotyka, ale w wielu (także nowoprojektowanych) budynkach zakłada się temperaturę czynnika grzewczego do 80 stopni (powyżej jest chyba zakazana ze względów bezpieczeństwa - groźne poparzenia, chociaż 80 stopni tez bardzo poparzy). Kotły kondensacyjne mogą podgrzać z powodzeniem do 75 stopni (tak podają producenci kotłów), jeśli nie więcej (nawet przy tych wysokich temperaturach sprawność przekracza 100%, chociaż największą mają przy 50 stopniach). Nie mogę zrozumieć tego, że "na zachodzie grzeje się prawie cały rok". Jak można grzać w lecie. Nieraz wiosną ogrzewanie tak daje w kość, że dzłowiek modli się albo o awarie elektrociepłowni (wtedy musieliby wyłączyć) albo o 10-stopniowy mróz w maju (potworne szkody dla ogrodnictwa, ale tylko przy takiej pogodzie należy grzać).
 • #40
  homotopy
  Poziom 10  
  według normy pn en 834 współczynnik Kc wylicza się następująco:

  Kc= (R podstawowa)/(R oceniana).

  Kc jest ilorazem prędkości wskazywania przy temperaturze na grzejnikach będących w stanie podstawowym: grzejniku podstawowym R podstawowa i grzejniku ocenianym R oceniana;

  Jako grzejnik podstawowy ustala się albo grzejnik, który służy dla wszystkich innych typów grzejników jako grzejnik odniesienia, albo określa się jeden z grzejników danej jednostki obliczeniowej, który służy jako grzejnik odniesienia dla pozostałych grzejników tej jednostki;

  Jak widzicie firma ISTA może dowolnie ustalać ten współczynnik i niczego jej nie udowodnicie, bo powołuje się na profesora Stefana Faulhabera w Mannheim z Wyższej szkoły technicznej i jego eksperymenty. Prawda natomiast jest taka, że nie mamy w ogóle pewności, że ta szkoła wyższa w ogóle ma coś wspólnego z tymi naliczonymi Kc dla naszych nowych grzejników. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób niczego udowodnić. Tylko w naszym kraju można przyjąć ustawę Prawo Energetyczne, w którym znajdujemy owe normy i współczynnik Kc, nie posiadając żadnego polskiego instytutu wyliczającego te współczynniki - czyli nie możemy się odwołać.

  Co można zrobić? Można przeprowadzić we własnym domu eksperyment - mając jeden grzejnik żeliwny (którego Kc = 0.95 - ISTA doprimo 3 radio net). Jeśli na nowym grzejniku jednostki nabijają się szybciej, to Kc dla niego powinno być mniejsze. Jeśli wolniej - wyższy. Porównaj wzór. Wówczas żeliwny jest grzejnikiem podstawowym.

  Firma ISTA jak każda firma nalicza UF z wzoru UF = Kq x Kc x Kt. Kt =1 (nie w garażach, na przykład). Kq = (0.86 x Moc)/2000.
 • #41
  qvadratova
  Poziom 11  
  w ostatnim wzorze jest moc, a ta jest inna dla tego samego grzejnika przy różnych temperaturach zasilania... ITSA bierze moc dla najwyższej temperatury zasilania - dla 90st, co jest niespotykane w rzeczywistości...

  to tak gwoli tego jak ISTA nas wszystkich dmucha w uszy...
 • #42
  tokoniak
  Poziom 10  
  Witam,
  zajrzałem tu bo interesuje mnie w tym momencie sposób ustalania UF dla różnych grzejników. Ale o co chodzi z tym robieniem ludzi w balona przez ISTA?
  Przecież blok mieszkalny płaci faktury za ciepło za dany sezon grzewczy tyle samo bez względu na to jakie będą współczynniki UF, LAF czy XYZ. ISTA zasze tyle samo weźmie kasy za rozliczenie i tyle. Te wszystkie współczynniki służą tylko urealnieniu rozliczenia kosztów między mieszkaniami.
  Czy wspomniany współczynnik kc można uzyskać po prostu prosząc o niego ISTa-ę?
  Co to jest Kt ze wzoru?
  Czy we wzorze: Kq = (0.86 x Moc)/2000
  0.86 i 2000 są niezmienne, natomiast Moc to moc całego grzejnika?
 • #43
  homotopy
  Poziom 10  
  Współczynnik Kc może podać firma Ista. Musisz napisać podanie do spółdzielni, ta zgłasza się do Isty i dostajesz potwierdzenie - to znaczy jaki nadano Ci współczynnik. Można porównać z sąsiadem, czy ten sam.
  Jeśli chcesz kupić nowy grzejnik, to też najlepiej napisać do Isty, bo jak kupisz jak ja grzejnik dziwny, którego nie mają bazie danych, to współczynnik nadadzą Ci z kosmosu jak mi.
  Współczynnik Kt w blokach wynosi 1. On może być inny na przykład w garażach. Kt w mieszkaniach wynosi 1.

  Kq=UF i w Ista:

  skala = (0.86 x moc grzejnika x KC)/100,
  UF = skala / 20.

  Zaokrąglają skalę w górę do wartości po przecinku 0 lub 5, czyli na przykład skala=17.3, to zaokrąglą ją do 17.5, skala=19.7, to zaokrąglą ją do 20.


  Wszystko jest niezmienne poza mocą grzejnika i współczynnikiem Kc (zależy od parametrów powierzchni grzejnika, przewodnictwa cieplnego materiału z jakiego wykonany jest grzejnik i sposobu montażu).
 • #44
  ljegat
  Poziom 1  
  Witam,

  Mam wątpliwości odnośnie UF moich grzejników.
  W karcie rozliczeniowej z Minol Zenner mam podane tak:

  Typ: IDMAR 10, Wsp.Grzejn.: 1,4; Wsp. korekc.: 0,7
  Typ: IDMAR 20, Wsp.Grzejn.: 2,8; Wsp. korekc.: 0,7
  Typ: IDMAR 13, Wsp.Grzejn.: 1,82; Wsp. korekc.: 0,7
  Typ: IDMAR 10, Wsp.Grzejn.: 1,4; Wsp. korekc.: 0,7

  Zużycie dla 1 grzejnika jest liczone: Odczyt (w jednostkach) x Wsp.Grzejn. x Wsp. korekc.

  Grzejniki mam aluminiowechyba IDMAR Volcano. Ilość segmentów tak jak w nazwie typu.

  Mieszkanie szczytowe, narożne (mam ściany z wszystkich 3 kierunków).

  Nie pasują mi te współczynniki. Zgodnie z tabelą UF za 10 żebrowy grzejnik aluminiowy mam współczynnik tak jakby ten grzejnik miał około 3300 W?!

  Jakie powinienem podjąć kroki?
 • #45
  homotopy
  Poziom 10  
  Musisz się zgłosić do firmy Ista (albo do innej swojej firmy - nie wiem kto Cię rozlicza) albo napisać pismo do spółdzielni, żeby podali Ci jak wyliczyli współczynniki UF, czyli te w Twojej pierwszej kolumnie.

  Musisz poprosić o następujące dane (Ista):
  skala = (0.86 x moc grzejnika x KC)/100,
  UF = skala / 20.

  Czyli jaką masz skalę i UF (firma Ista);

  W przypadku moich trzech grzejników wszystkie dane w firmie Ista miałam źle wpisane;

  Jak już będziesz to miał to napisz jeszcze raz. Zobaczymy. Przede wszystkim sprawdź, czy moce grzejników wpisano w system prawidłowo. Sprawdzisz to ze swoimi fakturami zakupu grzejników. Później może się okazać, że masz bardzo wysoki współczynnik Kc. Ale to tylko gdybanie, odezwij się jak już będziesz miał dane.

  Ja ze swojej strony dodam, że zmieniłam sobie grzejnik żeliwny na grzejnik Idmar w salonie, i miałam taki spółczynnik Kc z kosmosu, a tym samym dużą liczbę jednostek, że teraz ponownie w salonie mam grzejnik żeliwny - zmieniłam go. Zamiast współczynnika UF 1 mam współczynnik 0.7, czyli taniej i ciepło.
 • #46
  costam000
  Poziom 10  
  Czy może ktoś zerknąć na parametry moich grzejników ?
  Wydaje mi się że UF jest za duże ?
  Ta moc grzejników też chyba coś nie teges ?

  Do tego, ten grzejnik G500C, druga pozycja, tak naprawdę ma 10 żeberek nie 11...

  Piszecie tutaj o wzorze:
  skala = (0.86 x moc grzejnika x KC)/100,
  UF = skala / 20.

  Stosując to do mojego pierwszego grzejnika:
  skala = 0,86 x 2008 x1,01/100 = 17,441
  UF = 17,441 / 20 = 0,87 a mnie dla tego grzejnika wyliczyli 2,03 !!!

  Czy ja dobrze liczę to powyższe ?
  Co napisać do spółdzielni ?

  Jeden z tych grzejników G500C będę zmieniać na żeliwny T-1 (10 żeberek); jakie UF powinni mi dla niego wyliczyć ? Jednak żeliwne zdecydowanie lepiej oddają ciepło, a akurat w tym pokoju ciągle marzniemy.

  Proszę o odpowiedzi....

  aha, dodam jeszcze że firma rozliczająca to Minnol ZENNER

  Współczynnik grzewczy a rodzaj kaloryfera
 • #47
  homotopy
  Poziom 10  
  Jeżeli nie jesteś pewien, czy wszystko jest ok możesz się zgłosić - na piśmie - do spółdzielni i poprosić o rozliczenie, to znaczy jak firma rozliczająca naliczyła Ci współczynnik. Powinni, zgodnie z prawem odpowiedzieć w przeciągu 2 tygodni.

  Współczynnik u Ciebie może się różnić, wzór jest dla firmy ISTA. Twoja firma rozliczeniowa może mieć inne wzory.

  Mi pomogło wymienienie grzejnika na żeliwny, jest cieplej.
 • #48
  costam000
  Poziom 10  
  @homotopy

  Taki mam zamiar - napisać jeszcze raz do spółdzielni.
  Ale zastanawia mnie dlaczego wszystkie wartości UF jakie znajduję w Internecie, dla grzejnika żeliwnego, są o połowę mniejsze niż te które ja mam ?....
 • #49
  homotopy
  Poziom 10  
  Musisz poprosić o wzór. Może u Was są duże współczynniki, jakie mają sąsiedzi?
 • #50
  costam000
  Poziom 10  
  Nie wiem jakie mają sąsiedzi - pewnie każdy z nich musiałby pisać też pismo o podanie UF - ja na odpowiedź czekałem ponad 3 tygodnie.
  No nic, napiszę o podanie wzoru i zobaczymy co odpiszą.
 • #51
  costam000
  Poziom 10  
  Zadzwoniłem sobie do Minol Zenner; nie za bardzo wiedzieli o co chodzi - "program to liczy, my tylko wpisujemy , bla bla"; w końcu Pani wykrzesała wzór: moc grzenika * KC / 1000
  Jeżeli tak policzymy, to oczywiście zgadza się to UF z mojej kartki. Bardziej zastanawiam się nad kwestią taką, czy wszyscy w bloku/blokach (bo rozliczamy się wspólnie kilkoma blokami) mają tak samo liczone i tak samo wysokie UF ? Bo jeżeli tak, to nie ma sprawy - ktoś tutaj w wątku pisał że może być i 1/2 i 500/1000 i nadal jest to ta sama wartość, ale wszyscy muszą być 'mierzeni' takimi samymi współczynnikami. Spytam dzisiaj w spółdzielni czy jest możliwość aby uzyskali oni informację na temat wszystkich lokatorów - prawdę mówiąc dziwię się, że takiej informacji spółdzielnia nie posiada.
 • #52
  homotopy
  Poziom 10  
  Najwyraźniej wszyscy macie taki sam wzór, więc nikt nie jest na tym stratny, w tym sensie, że każdy ma wysoki współczynnik.
 • #53
  qvadratova
  Poziom 11  
  masz we wzorze magiczne KC, to jest współczynnik danego podzielnika do danego grzejnika i jest inny dla różnych grzejników (żeberkowe, blaszane i aluminiowe będą miały inne KC)... To producent danego podzielnika ma określić KC tego podzielnika dla wszystkich grzejników dostępnych na rynku... Ma to związek z tym ,że różne grzejniki w różny sposób oddają ciepło (jedne więcej i szybciej inne mniej i wolniej a szybkość liczenia jednostek na podzielniku powinna to uwzględniać...
 • #54
  homotopy
  Poziom 10  
  krótko mówiąc możesz się jeszcze raz zgłosić do firmy rozliczającej skąd taki a nie inny współczynnik KC