Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Apple wyprzedza NOKIA w zyskach ze sprzedaży telefonów

pseven 13 Nov 2009 20:26 3121 14
  • Apple wyprzedza NOKIA w zyskach ze sprzedaży telefonów

Największy producent telefonów komórkowych na świecie – NOKIA musi ustąpić pierwszeństwa w zyskach z branży swojemu stosunkowo nowemu konkurentowi – Apple. Producent iPhone po raz pierwszy w swojej historii stał się najbardziej dochodową firmą na rynku aparatów komórkowych. Według informacji podanych przez analityków: Neil`a Mawston`a i Alex`a Spektor`a trzeci kwartał bieżącego roku Apple zamknęło z dochodami podchodzącymi ze sprzedaży samego iPhone na poziomie 1.6 miliarda dolarów, podczas gdy dochód NOKIA ze sprzedaży telefonów wyniósł 1.1 miliarda. Udział tego drugiego w rynku telefonów typu smartphone, a więc urządzeń posiadających zaawansowane możliwości i dostęp do globalnej sieci spadł o 6 punktów procentowych. Zmianę z 41% do 35% przelicza się na 834 miliony dolarów utraconych zysków.

Źródło:
    http://www.chicagotribune.com/business/bloom-apple-nokia-nov11,0,5477607.story

Cool? Ranking DIY
    About Author
    pseven
    Translator, editor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
    Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
    pseven wrote 8915 posts with rating 1945, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
    basstec
    Level 34  
    No niezle. Widac trzeba zrobic cos raz i dobrze a nie 100 razy bele jak. Nie lubie iphone'a ale to jak apple go wypromowalo, zaprojektowalo budzi szacun. No i najwazniejsze, jest trendy :)
    MMMecko
    Level 11  
    Ale nokie pod względem telefonów kiepsko stoją. W smartphone'ah noki sąpożądane aparaty. Gdzie sonyericosson oferuje to w tanich modelach.
    Sumbian to symbian nie jest reklamowany. Oglądając reklamy nie dowiemy się że posiada coś system operacyjny. I wg. mnie nokia nie moze się spodziewać dobrych wyników bo jednak konkurencja goni w przyszłość a nokia z tanimi modelami jest wstecz
    maras77
    Level 21  
    Po elektrodzie spodziewałem się więcej niż po GW a wyszło gorzej :]

Zacznijmy od tytułu:
    "Apple wyprzedza NOKIA w ilości sprzedanych aparatów" - bujda na resorach.
    Apple sprzedaje ułamek tej ilości aparatów, co NOKIA. Za GW "w trzecim kwartale Nokia sprzedała 108,5 mln komórek, Apple - 7,4 mln iPhone'ów."
    http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,82...pple_na_iPhonie_zarabia_wiecej_niz_Nokia.html

Linkowany artykuł mówi o większych zyskach od Nokii. Nie przychodach, nie profitach, ale zyskach.

Biorąc pod uwagę, że Apple sprzedaje mniej telefonów niż NOKIA oznacza to jedno - produkują taniej, sprzedają drożej. I nic dziwnego - Apple nie tworzy nowinek technologicznych, tylko nowinki użytkowe i kultowe, potem składa je tanio w Chinach z gotowych elementów a na końcu sprzedaje drogo. I do tego ma małą ilość modeli produktu.
    I tak się robi biznes.

A nokia - bada i wdraża nowe technologie, ma setki modeli, produkuje własne scalaki i ma mniejszy zysk.
    Ale bez NOKII nie było by współczesnej telekomunikacji na takim poziomie, na jakim jest. Za to bez Apple nie było by IPHONE.
    User removed account
    User removed account  
    tomek11x
    Level 11  
    Iphone wymiata wygladem i funkcjonalnoscia, a itunes mowi za siebie... jak bym uzbieral troche kasy to odrazu kupuje iphona, mialem okazje pobawic sie tym aparatem i zwrocil na mnie uwage jak zaden inny. No nokia n97 jest tez git ale rozuwany czego nienawidze w telefonach. Moze pokusilbym sie nawet o motorole milestone, ale bedzie dla mnie jednak za droga.
    basstec
    Level 34  
    Kolego maras77 walneli byka ale tu chodzilo o zysk ze sprzedazy a nie ilosc. To jest sztuka, sprzedac mniej a zarobic sporo wiecej.
    aktus
    Level 17  
    basstec wrote:
    No niezle. Widac trzeba zrobic cos raz i dobrze a nie 100 razy bele jak. Nie lubie iphone'a ale to jak apple go wypromowalo, zaprojektowalo budzi szacun. No i najwazniejsze, jest trendy :)

A ja jako użytkownik iphona 3G z miłą chęcią bym go sprzedał w 3 pierony. Błędy w sofcie i systemie operacyjnym, znikoma ilość pamięci RAM, konieczność robienia JB w celu instalacji oprogramowania obcego, konieczność posiadania karty kredytowej w celu ściągnięcia darmowych aplikacji z iTunes to tylko wierzchołek góry lodowej. Poza wyglądem ten telefon nie reprezentuje sobą niczego ciekawego.
    tomek11x
    Level 11  
    No wlasnie apple dobrze kombinuje, a nokia to chce srzedac duzo i drogo, wedlug mnie to sporo przesadzaja za te nowe telefony i to im na dobre nie wyjdzie. Juz im sprzedasz maleje. Sony ericsson ma nie ukrywajac lepsza oferte i oplaca sie kupic sonego.
    basstec
    Level 34  
    Sukces apple tkwi mi sie wydaje poprostu w konsekwencji dzialania. Zrobili iphone'a i mimo jego wad sprzedawal sie wysmienicie, pozniej 3g poprawiony troche wzgledem poprzednika i szybszy 3gs. Co do ograniczen software'owych i hardware'owych to apple zrobilo to z pelna premedytacja. Znajdzcie mi drugi taki tel. z tyloma funkcjami, ktory tak zapierdziela. Co z tego, ze w nokii mozna otworzyc 5 aplikacji na raz jak na otwarcie jednej czasem czeka sie dlugo a co dopiero przy pracy na kilku. Jedynie android zdaje sie byc solidna konkurencja jesli chodzi o "Dzialanie" bo jest szybki i chodzi bardzo sprawnie. Iphone jest prosty w obsludze dla kazdego, ludziska nie przychodza pytac jak zrobic cos tam w iphone za to z nokiami czy innymi fonami czesto. Z windows mobile to prawie nikt nie jest w stanie sobie pioradzic. Zaznaczam, ze nie jestem funboyem apple i sam uzywam nokii 6110 navighator, w ktorej korzystam tylko z kilku funkcji poza dzwonieniem i pisaniem.
    MasterMatan
    Level 21  
    Apple nigdy nie sprzedał i nie sprzeda więcej telefonów niż Nokia. Apple zrobił 1 telefon który kosztuje bardzo dużo i na dodatek nie wszystkim się ten telefon podoba. Nokia produkuje wiele różnych telefonów, od prostych które są telefonem aż po smartphone`y i osprzęt dzięki czemu każdy znajdzie sobie telefon najbardziej mu odpowiadający. Apple nic nowego nie wprowadził na rynku bo telefony z dotykowym ekranem były już wcześniej przed IPhone więc skąd ten sukces? A więc. Ludzie którzy za boga uważają Apple i nawet srajtaśmę mają od Apple kupili ten telefon oraz większość ludzi którzy zobaczyli ten telefon w ręku jakiejś gwiazdy z bruku a że małpa widzi małpa powtarza to już inna sprawa. Soft IPhone też niczym nie błyszczy, stabilny to on nie jest jednak jest lepszy od WM (który więcej razy jest niestabilny albo resetowany niż poprawnie działa). Aplikacji na telefon Apple jest dużo jednak nie więcej niż na WM czy Symbiana. To że Apple ładnie wypuściło SDK dla wszystkich a większość wierzących w Apple będzie się produkowało jak maszynki na chwałę i cześć Apple to i sam producent dużo aplikacji nie musiał robić. Nokia trochę pominęła wyścig ale patrząc teraz na nokię 5800 czy N97 IPhone nie ma z czym konkurować u Nokii. Ovi się u Nokii dopiero rozwija ale poza oficjalną dystrybucją Symbian ma się czym pochwalić. Aplikacji na Symbiana jest ogrom jak nie więcej. Nokia Wykupiła Qt opiekuje się projektem Maemo więc już niedługo Apple będzie musiało wypuścić coś więcej niż zabaweczkę dla dzieci z zacieszem bo Nokia wytacza działa.
    JackTheNipper
    Level 19  
    Iphone w każdej odmianie to ten sam telefon z minimalnymi zmianami. Obecnie sprzedaż tych modeli jest wysoka ale jak się patrzy wstecz to Motorolla V3 też była podobnym produktem czyli super wygląd, wysoka cena i duża sprzedaż ale firma po tym sukcesie nic rewolucyjnego nie zrobiła a dzisiaj w zasadzie jest gdzieś w tyle czołówki. Podobnie będzie z Iphonem teraz super sprzedaż ale jak długo? Czy Apple wprowadzi nowe modele? Nokia wydaje do bólu nowych telefonów jedne giną natychmiast a inne stają się modelami kultowymi. Apple tylko chwilowo wyprzedziło Nokię ale nie jest w stanie uruchomić tak sprawnej machiny dystrybucyjno-serwisowej, dlatego zapewne ograniczenie liczby nowych typów .
    Gdyby Apple było takie dobre święciło by też sukcesy w branży komputerowej a w niej nieprzerwanie króluje PC i stary odwieczny wróg Microsoft. Jedno przyznam że telefon jest świetnie dopracowany ale nie do końca.
    instalatorWawa
    Level 13  
    Nokia... to już raczej prehistoria. Sami zawinęli sobie bata gdy zaczęli produkować szajs na ilość a nie na jakość! Jeszcze 8,9lat temu Nokia to była marka. Wszyscy pamiętają debiuty poczciwych 5110, później pierwszy kameleon 6110, po nim 6150, potem małe 8210,8850,6510... no i super super wspaniałe 6310 i na niej, z chwilą wejścia kolorowych LCD Nokia zakończyła produkcję dobrych fonów. Nie wiem czy wiecie, ale tylko u Nas w PL była taka nagonka na Nokię... bo, np. w Italii, króluje Motorola (połowa Włochów ma Motki i to od lat, a o Nokii mało się mówi). Sam się przekonałem ostatnio na szajsie od Nokii. Miałem dosłownie pod rząd trzy Nki. N70, N73 i N95. Dziękuję za telefon, który zasięgu nie ma! Dziękuję za tela, który mi rozmowy przerywa! Dziękuję za coś , w czym bateria trzyma 1,5dnia! Wróciłem do 6310i i drugiej 3330! Jeśli chodzi o królowanie... Apple, M$ itp. to, dopóki Apple nie zejdzie z cen ... nigdy nie będzie konkurencją! Kumpel kupił iPada (tego głośno reklamowanego za 399U$D). Wiecie jak okrojony jest system? Prawie wszystkie funkcje systemu przekierowują Cię do sklepu by ... kupować, płacić... Za głupie kodeki trzeba zapłacić! Kolejna sprawa to cena właśnie sprzętu... Dlaczego dobrze wypasiony lapek np. Acera z i5 na pokładzie, dyskiem 500GB, Windows 7 itp. kosztuje około 2850zł gdy, ten sam iMAC w laptopie kosztuje ponad 6000zł? W czym to jest lepsze? W czym? Oba mają i5, oba takie same dyski... Dopłacić ponad 50% więcej za jabłuszko?
    No... nie... Apple zrobił by konkurencję gdyby cena tego lapka była na poziomie 2300-2700zł no i... zaczęły pojawiać się pierwsze wirusy na Apple! Można poczytać w necie....
    basstec
    Level 34  
    Polska to taki specyficzny kraj, tylko VW i Nokia, dla majętnych iPhone i audi :( Ludzie, którzy w życiu nie mieli telefonu przychodzą i pytają o dobrą nokię bo to nokia jest najlepsza. Jakoś dziwne, że właściciele innych marek żadko przychodzą z problemem typu jak wyłączyć słownik t9 czy zmienić dzwonek.

Co do apple to są oni mistrzami marketingu oraz potrafią zrobić dobry, prosty produkt o rewelacyjnej jakości i sprzedać go za krocie.
    instalatorWawa
    Level 13  
    tak samo właśnie jest w motoryzacji. u Nas na warsztacie przewagę mają właśnie VW,Audi,BMW... a takiego czegoś jak Hyundai, KIA czy Mazda ciężko dopatrzeć, i jak już taki wjedzie.... to wreszcie jest lepszy dzień :-) bo , wreszcie coś nowego i nie będzie to nudne :-)
    Fakt , faktem... Nokia? hm... robiła dobre telefony, ale... czy takie coś jak Siemens C35 czy Ericsson T18 z Motorolką T2288 to byłe złe telefony?
    Nie... Mam je w szufladzie, leżą tam od wielu lat, wyciągam, ładuję, wkładam kartę i działa... czego... niestety, nie mogę powiedzieć o Nokii 3100, 6100 bo tam nawet klawisze się pościerały :-) Zauważ też, że coraz więcej ludzi nie ma już Nokii... choć , niestety nie mogę powiedzieć nic dobrego o Samsungach z ostatniego roku...