Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z siecia ASi na S7-200 i masterem CP 243-2

13 Lis 2009 21:54 3240 8
 • Poziom 9  
  Witam,
  mam problem z siecią ASi. Mianowicie zbudowaliśmy siec ASi, gdzie Masterem jest moduł CP 243-2 (wersja V2.03) podlączony do sterownika Siemensa S7-200 (procesor 226). W sieci jest oczywiście zasilacz ASi i moduły wejść/wyjść. Problem polega na tym, ze sygnał wejściowy z dowolnego czujnika podłączonego do dowolnego modułu wywołuje chwilowo impulsy na wszystkich pozostałych wejściach innych modułów (ale tylko tych urządzeń, których adres jest starszy od adresu modułu, na którym zmienił się sygnał) oraz na pozostałych "młodszych" wejściach danego modułu. Czy to może byc wina niezgodności wersji sterownika i modułu mastera ASi? Kiedyś mieliśmy taki problem z modułem Ethernetu;/ Ma ktoś jakieś doświadczenie z siecią ASi z tymi modułami?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • SterControlSterControl
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Witam,
  Mam troszeczkę styczności z sieciami Asi i generalnie nie polecam. Kilka takich sieci zlikwidowałem i przerobiłem na inne (profibus, profinet, radiówka). Została w zasadzie jedna najmniej problematyczna (wykonana zgodnie z zaleceniami Asi i na modułach jednego producenta). Problemy są, ponieważ sama idea sieci polega na nałożeniu sygnału modulowanego na potencjale zasilania 30VDC, i właśnie to napięcie zasilania musi być idealne. Sygnał modulowany +-2V nakładane na napięcie zasilania jest narażony na wiele zakłóceń. Dlatego budując sieć Asi, musi ona być wykonana zgodnie z zaleceniami Asi. A oto kilka z nich:
  1.Długość jednej gałęzi sieci max. 100m
  2.Przekrój kabla -1,5mm2 skrętka miedź, kabel bez ekranu i najlepiej dedykowany żółty płaski do modułów i czarny do zasilania.
  3. Wszystkie moduły najlepiej od jednego producenta (IFM, SIEMENS itp.)

  Jeśli są odstępstwa, to należy spodziewać się problemów.
  W twoim przypadku przeanalizowałbym dokładnie schemat sieci, czy jest poprawnie wykonana. Czy zasilacze Asi w odpowiednim miejscu? Czy wszystkie moduły są sprawne? (Spotkałem się z przypadkami, gdzie uszkadzały się filtry na zasilaniu modułów slave i efekt był podobny do tego co piszesz).
  Możesz zastosować na końcu specjalne rezystory linii (Determinatory pasywne lub aktywne). Poprawiają one jakość sygnału w przypadkach odstępstw od przekrojów i długości kabli.
  Jak możesz, to prześlij schemat sieci z podaniem długości i typami kabli.
  Nie sądzę by problem był pomiędzy procesorami. Ja bym szukał w modułach sieci.

  Pozdrawiam.
 • SterControlSterControl
 • Poziom 9  
  Wielkie dzięki za podpowiedź z tymi filtrami, jest to jakiś trop. Spróbuję wymienić te moduły na inne Siemensa, może te są wadliwe.
  A co do szczegółów to używamy w tej sieci samych komponentów Siemensa (tylko i wyłącznie). Testowaliśmy podłączenie zasilacza ASi w różnych miejscach ale nic to nie zmienia (zresztą zgodnie ze specyfikacja jest to dowolne). Absolutnie nie przekraczamy też długości maksymalnej. Postaram się też wydobyć coś z działu supportu Siemensa i poinformuję o dalszym stanie sieci.
 • Poziom 9  
  Twoja rada okazała się przydatna. Dziękuje za wskazówke. Jeden z modułów był wadliwy i przez to zakłócał sygnały z wejść pozostałych modułów. Wymiana pomogła. Nasuwa się jednak ważne pytanie - czy to znaczy, że uszkodzony filtr w jednym module potrafi zakłócić działanie innych wejść innych modułów? Tego błędu nie da się wykryć software'owo w programie a ogólnie taki fakt w większości aplikacji dyskwalifikuje możliwość zastosowania sieci AS-i.
  Mam jeszcze jedno pytanie - ma ktoś jakiekolwiek doświadczenia z siecią AS-i budowaną na komponentach Siemensa bądź innych firm?? Mamy bowiem teraz dylemat na którą firmę się zdecydować, gdyż może w przypadku komponentów innych firm (niż Siemens) nie dzieją się takie rzeczy jak wyżej opisana sytuacja z zakłócaniem sygnałów wejściowych przez wadliwy moduł.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  W naszych instalacjach instalowana jest standardowo siec ASI. Używamy modułów Siemensa, lecz tylko wtedy, gdy musimy. Jak nie musimy to zazwyczaj Pepperl&Fuchs lub ostatecznie Sick. Bledy slavow ASI da się wykryć (zazwyczaj) softwarowo. Bardzo istotne jest trzymanie się reguł dla tej sieci, jak również solidne jej wykonanie na instalacji. Ogólnie to obiema rekami podpisuje się pod tym co napisał użytkownik Krzysztof_Z.
 • Poziom 9  
  Dzięki za opinię. A możesz zdradzić przy czym używacie sieci ASi? My na tą chwilę chcemy użyć modułów wejść/wyjść do czytania sygnałów z czujników i sterowania przekaźnikami w dojrzewalni kostki brukowej. Mamy jednak plany użycia tej sieci ogólnie w fabryce kostki brukowej, gdzie nie będziemy sobie mogli pozwolić np. aby w wyniku zakłóceń 15 tonowy wózek uderzył w ścianę... Dlatego tak dopytuje o doświadczenia z tymi sieciami. Wcześniej nie stosowaliśmy nigdy tej sieci i ta będzie naszą pierwsza (nie licząc testowych poza fabrykami).
 • Poziom 12  
  Cieszę się, że mogłem pomóc. Ja na podstawie swoich doświadczeń odradzałbym stosowania sieci Asi w miejscach gdzie nie jest to konieczne. Ze względu na zbyt słabą diagnostykę i małą odporność na zakłócenia. W jednym ze swoich przypadków, miałem sytuację gdzie po zamontowaniu do systemu falownika, sieć również zaczęła dziwnie się zachowywać. Dlatego w chwili obecnej jest tyle różnych rozwiązań sieciowych, że można sobie powybierać. Osobiście skierowałbym się ku sieci profinet. Jest mało awaryjna a komponenty można stosować powszechnie dostępne.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Nie jestem tak źle nastawiony co do sieci ASI, ale rzeczywiście jej zastosowanie wymaga pewnego know-how i dbałości o wykonanie. Diagnostyka przynajmniej pod Step7 jest ok, siec jest tez odporna na zakłócenia. Uruchamiam wiele falowników Moellera RASP, które bezpośrednio podpina się pod ASI w polu na instalacji. Problemy są tylko wtedy, gdy się nie zadba należycie o jakość wykonania tej sieci. Ale jak poprzednik napisał są tez inne sposoby. Ja z kolei skłaniam się do sieci Profibus. Używasz jednostki centralnej Siemensa/VIPA a lokalnie w polu jakieś slavy Wago czy Beckhoffa, czy co tam tańsze/lepsze wraz z dopasowana liczba we/wy.
 • Poziom 12  
  W pełni zgadzam się z czarutą, Profibus jest można powiedzieć najlepszy, ale niestety jego komponenty są drogie. Jeśli ktoś buduje system rozproszony na Asi, to podstawowym argumentem jest jego koszt. I tutaj niestety Profibus w relacji jakość-cena nie jest na pierwszym miejscu. Relacja ta jest znacznie lepsza w sieci Profinet. Okablowanie i komponenty można stosować z sieci strukturalnej ethernet. Jednostka centralna Siemensa IM151-8 PN/DP CPU ET200S (Odpowiednik CPU314) kosztuje ok 1800 zł (z upustami). Do tego ET200S lub inne modułu slave z interfejsem ethernetowym. Generalnie prostszy i tańszy dostęp do diagnostyki (Step 7 na zwykłym laptopie z kartą sieciową) i do jakiegoś systemu SCADA czy HMI. Generlanie taniej i łatwiej. Poza tym dominick85 pisał coś o wózku, czyli można stosować profinet po Wi-Fi, jeśli chcemy wyeliminować kable w newralgicznych miejscach.