Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY LIL CNC obrabiarka dla każdego

mi_ma 14 Lis 2009 09:41 17994 15
  • DIY LIL CNC obrabiarka dla każdego

DIY LIL CNC to nowy projekt budowy obrabiarki CNC trójosiowej, która może być zbudowana przez każdego. Cena materiałów potrzebnych do ukończenia urządzenia to około 700$. Całość sterowana jest za pomocą komputera, do którego obrabiarka jest podłączona. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć gotowego urządzenia, a także efektów jego pracy. Na stronie źródłowej znajdziecie wszystkie informacje potrzebne do budowy obrabiarki, a także oprogramowania komputerowego potrzebnego do sterowania. Zapraszam do zapoznania się z projektem na stronie źródłowej.
    //
    //
    //
    DIY LIL CNC obrabiarka dla każdego DIY LIL CNC obrabiarka dla każdego DIY LIL CNC obrabiarka dla każdego
    Źrodło http://diylilcnc.org/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 832 postów o ocenie 733, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer Controls
    mklos1
    Poziom 25  
    Jakoś nie chce mi się wierzyć, że taką obrabiarkę da się zbudować za 700$...
  • Computer Controls
    c4r0
    Poziom 36  
    Pewnie że się da. Zwłaszcza jeśli użyjesz części z odzysku. Sam zbudowałem coś mniej-więcej tej wielkości, co prawda konstrukcja znacznie słabsza i gorsza ale coś tam by zrobiła jak by przyczepić do tego wiertarkę (ja używałem z laserem). Wydałem na to znacznie mniej niż 700zł, więc $700... Duże znaczenie dla kosztów w przypadku frezarki ma to, jakiej jakości wiertarkę kupisz.
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    c4r0 napisał:
    ... co prawda konstrukcja znacznie słabsza i gorsza ale...
    Przecież ta konstrukcja wygląda jak by się miała zaraz rozlecieć... frezarka/obrabiarka wykonana z innego materiału niż jakiś metal to zupełna pomyłka...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gemiel
    Poziom 21  
    Widziałem bardzo wiele konstrukcji amatorskich. Frezarka w tym artykule to raczej funkcjonalny model dobry na pracę dyplomową. Szkoda tylko pieniędzy i czasu na takie coś. Wielki klamot z małą dokładnością.
    c4r0
    Poziom 36  
    joy_pl napisał:
    c4r0 napisał:
    Przecież ta konstrukcja wygląda jak by się miała zaraz rozlecieć... frezarka/obrabiarka wykonana z innego materiału niż jakiś metal to zupełna pomyłka...
    Z tego co widzę, ta przedstawiona w tym temacie jest wykonana z takiego samego materiału jak moja. Poza tym, sam napisałem, że moja jest słaba (=wygląda jak by się miała zaraz rozlecieć), ale napisałem też że wykonanie było wielokrotnie tańsze.
    neo_dc
    Poziom 32  
    joy_pl napisał:
    c4r0 napisał:

Czy ja wiem ? Nie każdy ma kasę, żeby zrobić czy zakupić odpowiednie elementy ramy czy przeniesienia napędu... No i oczywiście arkusz blachy raz na miesiąc czy dwa można ciąć palnikiem plazmowym, ale czy każdemu to potrzebne ?
    PCB ze zdjęcia wygląda przyzwoicie :) Co do reszty to nie wiem, bo nie widać czy są jakieś większe nierówności.
    Sam zbudowałbym takie próbne cnc low-cost w celach edukacyjnych, być może jego następcą byłoby już coś bardziej profesjonalnego, ale niestety miejsca brak...
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    mobak, może rozwiniesz swoje spostrzeżenie dot. różnicy pomiędzy frezarką a obrabiarką, bo próbuje tutaj znaleźć jakąś logikę i jej nie widzę.

Z tego co wiem, to obrabiarką nazywamy urządzenie obrabiające coś w celu zmiany kształtu, chropowatości itd. Jedną z metod obrabiania jest metoda zwana skrawaniem. Obróbka skrawaniem jest typowa dla tokarek i frezarek. Jest oczywiste, że obrabiarka jest pojęciem szerszym i nie każda obrabiarka jest frezarką, natomiast każda frezarka jest obrabiarką. Z tego wynika, że i tutaj także mamy do czynienia z obrabiarką i nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jedyne do czego można by się przyczepić to do niejednoznacznego nazewnictwa, gdyż sama "obrabiarka" nic nie mówi o urządzeniu, co można nazwać przesadą w jedną stronę, ale powiedzenie, że to nie jest obrabiarka tylko frezarka, jest równie mocną przesadą w drugą stronę i w dodatku ma się nijak do rzeczywistości (a pierwsza przesada jest tylko niejednoznaczna ale prawdziwa).
    bartods
    Poziom 16  
    Koledzy przyjżyjcie się dobrze fotografi PCB widać dość sporą niedokładność, nawierty nie są centryczne w ścieżkach. W mojej CNC miałem podobny problem gdy poluzował się dociąg śruby. Tą obrabiarką nie da rady zrobić pożądnej płytki pod SMD ze ścieżkami np.0,3 mm. Wegług mnie koszty metalowych profili na złomie są groszowe i warto przejść się i wykopać troszkę części na szrocie. Lecz wiem ile zajmuje zrobienie takiej frezarki i za to autorowi należą się gratulacje.
    skaktus
    Poziom 37  
    joy_pl napisał:
    c4r0 napisał:

Są inne materiały z których by można wykonać frezarkę, nie są metalami a były by wytrzymalsze...

Projekt ciekawy, pewnie w 100% edukacyjnym, więc trzeba brać pewne poprawki na wykonanie i efekt końcowy.
    c4r0
    Poziom 36  
    Wow, z granitu to już jakaś masakra! Widziałem takie maszynki na żywo ale nie były to frezarki tylko części mikroskopów sił atomowych. Granit był po to, żeby to było stabilniejsze temperaturowo i cięższe (lepsze tłumienie drgań). Czy granit we frezarce CNC ma na prawdę sens? :roll:
    hvman
    Poziom 18  
    Jak najbardziej ma sens - wibrostabilność.

A ta frezarka nadaje się najwyżej do prostych prac w drewnie typu ciecie płyt czy jakieś tabliczki itp. Chociaż konstrukcja bardzo prosta - mdf (a może coś innego) cięty laserowo.