Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor stary mono MDA lub HGC - jak przetestować?

14 Lis 2009 09:43 4809 5
  • Poziom 21  
    Witam,

Otrzymałem zlecenie od zakładu dziewiarskiego naprawę kilku starych monitorów monochromatycznych pracujących pod kartą monochromatyczną MDA lub HGC (hecules) w starych maszynach dziewiarskich z gniazdem okrągłym w monitorze i z drugiej strony wtykiem DB9:
    1-GND
    6-I Intensity
    7-M MonoVideo *
    8-H Horizontal Sync
    9-V Vertical Sync

*-sygnał M monovideo oryginalnie był podpięty do innego pinu (?)

W jaki sposób mogę w warunkach warsztatowych przetestować te monitory?
    Czy jedynie pozostaje szukać starego komputera z taką kartą graficzną?

Prosze o sugestie.
  • Poziom 21  
    Udało mi się pożyczyć sprawną kartę grafiki Hercules. Zainstalowałem ją w moim starym PC z prockiem 486 i podłączyłem stary monitor Hercules DT3500 TTL. Niestety obraz na ekranie taki sam jak u klienta przy maszynie czyli zawinięty w poziomie. Przy monitorze znajduje się potencjometr od regulacji obrazu w poziomie lecz regulacja jest w niewłaściwym zakresie. Jednocześnie wymieniłem w nim kilka kondensatorów elektrolitycznych dzięki czemu jaskrawość i kontrast obrazu znacznie się poprawił. Generalnie monitor jest prosty w budowie np. NE555N - 2szt.
    Poniżej zamieszczam zdjęcie defektu obrazu.

Monitor stary mono MDA lub HGC - jak przetestować?

Prosze o sugestie
  • Poziom 19  
    Praktycznie powinneś wymienić wszystkie elektrolity!!!.powodzenia
  • Poziom 21  
    Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne (około 15szt.), zamieniłem miejscami układy NE555N oraz sprawdzilem wszystkie elementy w odchylaniu poziomym lecz to wszystko bez pozytywnego efektu.
    Niby prosty monitor lecz rozłożył mnie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jaka marka i model, ewentualnie FCCID? Może uda się dopasować schemat.
    Szukaj przy generatorze H, może impulsy powrotne z trafa?
  • Poziom 21  
    W każdym monitorze poza wymianą wszystkich kondensatorów elektrolitycznych wymianiłem dodatkowo układy NE555N - 2szt. Po wymianie wszystko OK.
    Jeśli chodzi o różnice w podłączeniu sygnału video to wynika to z faktu iż maszyna posiada zamontowaną kartę CGA a komputer kartę HGC.