Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Trzeszczenie" skanera Lexmark X3330

14 Lis 2009 10:34 2238 6
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich bo to 1 mój post na Elektrodzie !

Mam problem ze skanerem w Urządzeniu wielofunkcyjnym Lexmark X3330.
    Otóż od pewnego czasu skaner przy skanowaniu od poglądu do 200 dpi w kolorze dziwnie buczy, Dźwięk (trzeszczenie, buczenie) maksymalnie nasila się jednak gdy głowica skanująca wraca do pozycji startowej(przy pełnej prędkości).

Dźwięk według mnie dochodzi z zębatek napędowych skanera. Dodam jeszcze że pomimo dźwięku skaner pracuje normalnie; nie ma przekłamań, przebarwień ani artefaktów na skanach.

Czym jest to spowodowane jak rozebrać wierzchnią część skanera, jak to trzeszczenie usunąć i jakie narzędzia i części będą mi potrzebne?
  • Pomocny post
    Spec od drukarek
    Myślę, że trzeba wyczyścić i nasmarować prowadnicę skanera. Inna możliwość to problem ze sprężyną napinającą pasek napędowy. Co do rozbierania, to akurat z tym modelem nie miałem do czynienia, ale większość Lexmarków ma śruby od spodu modułu skanera, a po ich odkręceniu zdejmuje się górę obudowy (tą część z szybą i panelem kontrolnym), która jest dodatkowo mocowana na zatrzaskach. Należy też przy tym uważać na taśmę panelu kontrolnego.
  • Poziom 12  
    Sprężyna jest dobrze naciągnięta bo gdy otwiera się moduł skanera akurat pod sprężyną jest dziura do naciągania...

Są 2 wkręty i tu mam pytanie w którym miejscu mam zacząć podważanie i czym mam podważać plastik bo po zmodyfikowaniu docisku rolki podajnika wiem że plastik jest bardzo "kruchy"
  • Spec od drukarek
    Niestety, ale dokładniej nie mogę pomóc - z najbardziej podobnych rozbierałem tylko modele z serii X1100 i 2200.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Witam !
    Takie zachowanie skanera może też być od elektroniki, a ściślej od sterownika silnika krokowego poruszającego elementem skanującym. Miałem identyczne zachowanie skanera i okazało się że był uszkodzony sterownik silnika krokowego ULM 2003a ,po jego wymianie skaner pracuje jak nowy.
  • Poziom 12  
    @bezum1. Czy ten sterownik jest również odpowiedzialny za "wyhamowanie" głowicy skanującej do pozycji startowej??? bo czasami właśnie podczas zwalniania i "chowania" się głowicy głowicę coś blokuje tzn Silnik pracuje ale głowicę odbija na ok 5 mm wstecz i pomaga tylko wyłączenie zasilania...

Rozebrałem i oś oraz zębatka napędu głowicy skanującej ma wibrację i ma wyczuwalne luzy. Próbując wykasować luz za pomocą małej plastikowej nasadki Skaner w ogóle nie wyjeżdża (zacięcie głowicy) i pokazuje Błąd 2200.

Czy skaner wytrzyma te pół roku mimo tego trzeszczenia bo dopiero wtedy będę miał prawdopodobnie zmianę sprzętu ???
  • Poziom 23  
    Witam !
    za wyhamowanie głowicy najczęściej odpowiada transoptor szczelinowy który rozpoznaje położenie głowicy i wysyła sygnał na sterownik silnika ,jednak kiedy sterownik jest uszkodzony może nie odbierać prawidłowo sygnałów z czujnika .Co do pytania czy skaner wytrzyma jeszcze pół roku to nikt nie da takiej gwarancji , może tak, a może całkiem stanąć po jednym dniu użytkowania.