Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc - sprawozdanie. Diody: prostownicza, LED.

lollipop 14 Lis 2009 13:33 3467 3
  • #1 14 Lis 2009 13:33
    lollipop
    Poziom 2  

Witam. Mam nadzieje że trafiłem wreszcie na odpowiednie forum.
    Problem dotyczy diod i ich zagadnień:

1: Jakie zjawiska powodują ograniczenie max prądu dopuszczalnego Ifm diody prostowniczej.

2: Jakie zjawiska powodują ograniczenie max dopuszczalnego napięcia wstecznego diody prostowniczej.

3: Jakie zjawiska wykorzystywane są w diodach stabilizacyjnych.

4: Jakie zjawiska wykorzystywane są w diodach LED.

Bardzo bym prosił o jakąś pomoc bo robię to już 3 raz i ciągle źle jest.

0 3
  • #2 14 Lis 2009 15:53
    mat_ed
    Poziom 43  

Cytat:
    Bardzo bym prosił o jakąś pomoc bo robię to już 3 raz i ciągle źle jest.

Zatem napisz, co do tej pory sam wymyśliłeś. Na gotowca nie masz co liczyć.

0
  • #3 14 Lis 2009 16:19
    lollipop
    Poziom 2  

Chodziło mi bardziej o naprowadzenie mnie na coś. :)

Do 4:
    Działanie diody elektroluminescencyjnej (LED) opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku (rekombinacja promienista). Zjawisko to zachodzi w półprzewodnikach wówczas, gdy elektrony przechodząc z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowują swój pseudo-pęd. Jest to tzw. przejście proste. Podczas tego przejścia energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Przejścia tego rodzaju dominują w półprzewodnikach z prostym układem pasmowym, w którym minimum pasma przewodnictwa i wierzchołkowi pasma walencyjnego odpowiada ta sama wartość pędu.

Do 3:

Występuje w nich zjawisko przebicia Zenera lub lawinowe, przy czym nazwa dioda Zenera tradycyjnie obejmuje swym znaczeniem zarówno diody o przebiciu Zenera, jak i diody o przebiciu lawinowym.

Do jest chyba dobrze..

Problem pozostaje w 1,2. Jestem w drugiej klasie technikum i naprawdę nie miałem tego. Ale żeby nie było.. dowiedziałem się co to jest napięcie wsteczne diody prostowniczej. oraz to drugie. Ale nie wiem gdzie mam szukać zjawisk.

0
  • #4 14 Lis 2009 16:43
    772160
    Użytkownik usunął konto