Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor Benq W500 a Ups - problem

14 Lis 2009 18:18 5263 14
  • Poziom 10  
    Witam.
    Po kilkukrotnym zaniku napięcia z sieci postanowiłem kupić Ups do projektora w celu jego bezpiecznego wyłączania. Wybór padł na urządzenie firmy Belkin (F6H500efUNV). Wszystko działało ok do czasu zaniku napięcia.Ups przełączył się na zasilanie awaryjne ale obraz z projektora zanikł- działały tylko wentylatory chłodzące lampę do czasu całkowitego wychłodzenia po czym projektor się wyłączył. W tym samym momencie zapaliła się światłem ciągłym dioda "lamp" a nie jak w przypadku normalnego wyłaczania dioda "power" migającym światłem pomarańczowym.Po powrocie zasilania projektor włączył się normalnie.Wspomne, że podłączyłem również eksperymentalnie osobno same kino domowe w systemie 5.1 na połowę mocy głośników (maks. pobór 80W) by sprawdzić przy zaniku napięcia reakcję Upsa- gdyby nie dźwięk upsa nie poznałbym czy zasilenie zanikło czy nie. Czy jest to obiaw złego dopasowania Upsa do projektora a informacje na tabliczce znamionowej zasilacza to bajka (maks. obciążenie upsa 300W) i istnieje możliwość uszkodzenia projektora?Czy być może nie jest to kwestia mocy a innych parametrów. Poniżej na zdjęciu przedstawiam dane techniczne upsa. Zasilanie projektora to prąd zmienny 100 - 240V, 4,0 A, 50 / 60 Hz (Automatyczne) a maksymalne zużycie energii to 215W (przy czym projektor chodzi w trybie eko co obniża zapewne tą wartośc mocy)
    Parametry Ups'a:

Projektor Benq W500 a Ups - problem

Za odpowiedzi na mój problem z góry dziękuję.
  • Poziom 27  
    Podłącz tego UPS-a do komputera przez usb/port szeregowy i zainstaluj oprogramowanie, wtedy zobaczysz poziom naładowania baterii itp. Może dojdziesz do tego dlaczego nie dał wystarczającej mocy.
  • Administator HydePark
    Podejrzewam że jest to kwestia czasu przełączania UPS'a.
    Kondensator w zasilaczu projektora ma stosunkowo niewielką pojemność i prawdopodobnie nie jest w stanie zapewnić wystarczającej energii żeby utrzymać łuk w lampie podczas przełączania na pracę bateryjna, skutkiem tego łuk się zrywa, lampa gaśnie, zasilacz lampy "zauważa" że przestał płynąć prąd, zgłasza ten fakt płycie głównej, projektor interpretuje to jako uszkodzenie lampy i uruchamia odpowiednią procedurę - wychładza lampę, zgłasza jej błąd i przechodzi do trybu standby.

Po ostygnięciu lampę można ponownie odpalić.
    Nie grozi to uszkodzeniem projektora, do póki lampa jest poprawnie schładzana.

Pozdrawiam.
    CMS
  • Poziom 24  
    Nie znalazłem informacji na temat kształtu napięcia na wyjściu. Czy w instrukcji jest coś na ten temat? Przetwornica lampy może nie tolerować nic innego jak sinuns. Zasilaczowi projektora może być wszystko jedno. W efekcie lampa się wygasza, projektor otrzymuje o tym informacje wyświetlając błąd lampy i studzi się.

To tylko taka teoria.
    Na pewno takie zachowanie jest mniej niebezpiecznie niż wyłączenie bez studzenia.

----edit

Widzę, że kolega mnie ubiegł z inną teorią :)
  • Administator HydePark
    Przetwornicy lampy jest w tym wypadku obojętne bo i tak dostaje DC.
  • Poziom 24  
    W sumie racja, ale czy napięcie nie będzie inne po wyprostowaniu z sinusa o amplitudzie(p-p) 230V a np. trójkąta 230V.
  • Administator HydePark
    Pewnie będzie ale to mu też obojętnie, przecież prawie każdy projektor działa już od 100-110V.
  • Poziom 13  
    Snikers napisał:
    Nie znalazłem informacji na temat kształtu napięcia na wyjściu. Czy w instrukcji jest coś na ten temat?

Ten UPS ma prostokąt na wyjściu, ma również zwłokę beznapięciową przy przełączaniu na baterie - to może zakłócać pracę projektora lub jakiejś przetwornicy wewnątrz.

Baterie nie mają wpływu na obciążalność czyli moc wyjściową. W zależności od stopnia naładowania baterii, UPS po prostu dłużej lub krócej podtrzymuje.

Pozdrawiam
    S25
  • Poziom 10  
    Dzisiaj dałem kolejną szansę ups'owi.Odciełem zasilanie przy pracy projektora chcąc sprawdzić czy reakcja będzie taka jak opisywałem poprzednio- niestety.Projektor wyłączył się całkowicie bez wychładzania lampy.Przez chwilę słychać było,że ups przechodzi w tryb zasil. awaryjnego (kwestia 2s) po czym całkowicie się wyłączył-zero reakcji-wszystkie diody wygasły-na gniazdach brak napięcia.Dopiero po ponownym podłączeniu do sieci i przełączeniu on/off upsa-załączył się ponownie.Skąd taka reakcja?Czy jest możliwe,że ups jest uszkodzony?Rozumiem,że projektor może nie tolerować prądu przemiennego wytworzonego przez ups ale zachowanie jest takie jakbym w dużym stopniu go przeciążył.Zgodnie z informacją producentów obu urządzeń ups powinien mieć przynajmniej ok 100W zapasu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    draro1 napisał:
    Zgodnie z informacją producentów obu urządzeń ups powinien mieć przynajmniej ok 100W zapasu.

Niby tak, ale podczas przełączania UPS do trybu pracy bateryjnej występuje przerwa beznapięciowa. Jeśli projektor w tym czasie "zdechnie", startuje po podaniu napięcia przez UPS, a to może powodować zwiększony prąd rozruchowy.
    Inną przyczyną, może być start UPS. W początkowej fazie załączenia prostokąt napięcia może mieć znaczną wartość (baterie nie dociążone), a to może powodować zwiększenie pobieranego prądu przez projektor - czyli przeciążenie UPS.
    Na fakt przeciążenia UPS może wskazywać konieczność zresetowania go (wył/wł) po podaniu napięcia.

A czy projektor startuje z UPSa pracującego na bateriach?

Pozdrawiam
    S25
  • Poziom 10  
    Wcześniej sprawdzając projektor startował na bateriach (migała kontrolka power) do momentu załączenia wentylatorów - przeszedł w stan standby. Po Pana pytaniu sprawdziłem to jeszcze raz dla pewności - projektor niespodziewanie wystartował normalnie na samych bateriach. Czyli mam różne sytuacje:

-po zaniku napięcia ups podtrzymał projektor poprzez wygaszenie lampy ale wystudzenie jej,
    - po zaniku napięcia ups nie podtrzymał projektora - całkowity brak reakcji,
    - na samych bateriach wystartował do załączenia wentylatorów i lampy-wrócił do standby,
    - na samych bateriach wystartował normalnie.

W tym momencie już całkowicie nie wiem jak mam to rozumieć.
    Pozdrawiam
  • Administator HydePark
    Podtrzymuję wszystko to co napisałem wcześniej.
    Mając na uwadze nowe informacje podane przez kolegę, sugeruję wymienić przekaźniki w UPS'ie.

Napisał kolega że UPS przełącza się na baterie ok 2s. przecież to niedopuszczalne, chyba że miał kolega na myśli 2ms ?
  • Poziom 10  
    Chodziło mi o 2s ale o czas pracy na zasilaniu awaryjnym a nie czas przełączania.Teraz już się załamałem.Podłączyłem projektor bez upsa.Oglądam program a po ok. 10min wyłącza się, chłodzi i zapala się kontrolka lamp.Nigdy tak nie miałem.Myślę,że chyba coś uszkodził ups w projektorze.Co o tym myślicie?
  • Administator HydePark
    Jak już pisałem, sugeruje wymianę przekaźników w UPS'ie, należałby też obejrzeć płytę pod kątem zimnych lutów.
  • Poziom 10  
    Podlacze sie do dystkusji. Rowniez mam taki projektor i zwazywszy na ostatnie burze zastanawiam sie nad ups-em.

Najbardziej bym chcial zeby rzutnik poprostu w momencie kiedy zabraknie pradu wylaczyl lampe i ja wystudzil. Tak zeby sie bezpieczne wylaczenie odbylo.

Jaki sprzecik polecacie, a wlasciwie inne pytanie czy taki najtanszy ups do 200zl a nawet ponizej 150 starczy mi?

Jesli tak to prosze o rade co do konkretnego modelu.

Przykro mi ze zalatwiles sobie lampe, ja nigdy jeszcze nie dopuscilem do wylaczenie naglego lampy, no i wydaje mi sie ze jest to najlepszy sposob na jak najdluzsza eksploatacje urzadzenia.