Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż FAAC 414 z odbiornikiem fix 2k 2 25 lux

jacekkozik 26 Nov 2012 18:33 69597 94
Wago
 • #61
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Może najpierw poczytaj instrukcję a potem jak już przeczytasz to przestaw centralkę z trybu auto na tryb EP czyli krok po kroku bez automatycznego zamykania.
  A jeśli nie mieszasz się do elektryki/elektroniki a instalator bramę zakładał a ty mu nie powiedziałeś dokładnie czego chcesz to sciągnij go i on ci bramę ustawi.
 • Wago
 • #62
  co by tu wymyslic
  Level 11  
  witam
  Właśnie pomagam koledze zamontować siłowniki 414p z centralką 452mps.
  Mimo przejrzenia tego tematu oraz innych na forum i przestudiowania instrukcji centrali i radia fix wtykalny lux , nigdzie nie ma wzmianki o sterowaniu elektrozamkiem.
  Zastanawiam się nad :
  -podpięciem przewodami wyjść z radia z jednego z przekażników do wtyku J5 ,
  -lub bezpośrednie podpięcie elektrozamka do zasilania z szyny J1 przez jeden z przekażników radia.
  Po zatym mam wątpliwości czy elektrozamek który jest na 12V ac , nie wygeneruje większego obciążenia niż 500mA (ZALECANY MAX)
  Jeszcze jedno : czy tą centralę można jakoś zresetować w przypadku żle przeprowadzonej procedury programowania?
 • #63
  olcik9981
  Level 12  
  Zamek musi być Faac a jak nie umiesz czytać uważnie instrukcji to nie zabieraj się do tego bo jeszcze coś uszkodzisz.
 • Wago
 • #64
  co by tu wymyslic
  Level 11  
  Tak? Może wolałbyś żebym Tobie zapłacił za montaż?
  Instalowałem i programowałem już co najmniej kilkanaście napędów hormanna , (sam mam taki przy bramie), tyle że tam były bardzo precyzyjne instrukcje , czego niestety nie można powiedzieć o faacu.
  Cały czas mam wrażenie jakby w tej instrukcji brakowało kilku kartek .
  Nie wiem czy zamek jest faac , ale raczej tak , ale dowiem się tego na 100%.
  W sobotę zrobiliśmy całe okablowanie łącznie z fotokomórkami na lini zamykającej i brama już nam zaczęła chodzić na open A, niestety nie mieliśmy instrukcji do programowania pilotów z radiem i właśnie dotyczącej elektrozamka .
  Do pilotów i radia już mam ale nie wiem co z tym elektrozamkiem.
  Po zatym chciałbym znać opcje resetu jeśli jest taka w tej centrali.
 • #65
  olcik9981
  Level 12  
  To dziwne. Bo ja montuje Hormana i Faaca czy Nice i Benince i mam kompletne instrukcje zawsze do nich. A do Faaca sprzedawca powinien wam dodac tez kartke z programowanie pilotów starego lub nowego typu. Ja biorę w Faac Polska i dostaje pełną instrukcję zawsze i nawet pierwszy raz jak montowałem wszystko poszło gładko.Z Hormanem też nie ma problemów.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ta centrala nie tej funkcji. Taki sam jest zestaw Beninca Bill 40 i ten ma tą funkcję.
 • #66
  co by tu wymyslic
  Level 11  
  Nie wiem o co Ci chodzi w ostatnim zdaniu. że niby ta centrala jakiej funkcji nie ma? resetu czy sterowania elektrozamkiem?
  Co do montażu to sprawa wygląda tak że kolega ma mały zakład i robi bramy .
  Ostatnio się mu zwolnił koleś pijaczek, który zajmował się montażami napedów, i próbuję kumplowi jakoś pomóc , żeby mieć już jednego klienta z głowy i żeby mu zapłacił za brame z napędem.
  Ma tam utopione ładnych parę klocków.
  Pozatym kumpel chce się pozbyć montazu napedów ,żeby to objęła zewnętrzna firma.
  Ja z tego nic nie mam , mam co robić ale próbuję kumplowi narazie pomóc puki nie ma nowego serwisanta , lub nie zleci tego na zewnątrz.
  Kojarzysz co z tym elektrozamkiem?
 • #67
  olcik9981
  Level 12  
  Centrala Mps 452 nie ma obsługi elektrozamka i lipa.
 • #68
  kotbury
  Gantry automation specialist
  452 MPS nie ma żadnego resetu (przecież wszystko ustawia się mikroswitchami - tylko czasy i zwolnienia są ustawiane programowo), rozpoczęcie od nowa ustawiania czasów kasuje stare czasy (brama musi być domknięta, siłowniki nie działać, led LD10 obowiązkowo ZGASZONY).
  Jeśli chodzi ci o elektro-rygiel do furtki to bezpośrednio nie zamontujesz - jak masz 2 kanałowy odbiornik - możesz użyć przekaźniczka 2 kanału do sterowania ryglem furtki (zaciski obok anteny i GND na odbiorniku) - na samym przekaźniczku odbiornika pójdą zamki niskoprądowe a coby uniezależnić otwieranie od długości trzymania guzika pilota użyj elektrozamka z tzw. pamięcią
  A jeśli chodzi ci o elektrozaczep bramy (blokujący skrzydła) to podpinasz go do (+) - J1/17 lub 18 i złączki J5/21 - i niekoniecznie musi to być zaczep FAAC tylko dowolny na 12 V AC (oczywiście przystosowany do blokowania bramy - z długim wystającym ryglem i zapadkowym powrotnym zatrzaskiwaniem w samym zamku)
 • #69
  co by tu wymyslic
  Level 11  
  Tak chodzi o elektrozamek furtki , a nie bramy.

  Elektrozamek jest podobno z pamięcią , choć nie zastanawiałem się o co właściwie chodzi.
  Czyli mogę to zrobić na przekażniku radia? z przekażnika k2 minus a z szyny J1 +24v ?
  tylko dlaczego elektrozamek jest na 12AC ? nie uwali wyjścia ? może dać jakieś rezystory?
 • #70
  kotbury
  Gantry automation specialist
  1. Jaki amperaż ma twój zaczep - sprawdź? Centralka może wydać 500 mA +24V - więc standardowego zaczepu 500-700 mA nie pociągnie (na 12V, na 24 będzie jeszcze więcej a dochodzi jeszcze zasilanie fotek 50-70 mA) - czyli zamek musi być niskoprądowy 220 mA (opór cewki 52 ohm).
  Możesz wtedy wstawić szeregowo z takim zamkiem opornik ok. 50 ohm/3-5W (moc tracona na nim będzie ok 2,8W) i wtedy całość pobierze 230 mA czyli OK.
  I możesz wtedy podłączyć go bezpośrednio do przekaźniczka K2 w odbiorniku tak jak opisałeś (z tym,że połącz jedno wyście pk. K2 - COM albo NO oczywiście do GND czyli minusa - lepiej wziętego z centralki 14,15,16 niż z zacisku antenowego obok - cienkie ścieżki)
  2. Zamek z pamięcią - naciskasz pilota, rygiel się odblokowuje i pozostaje odblokowany aż do kolejnego zamknięcia furtki - z głowy masz wtedy wszelkie ustawianie długości impulsów ew. monostabilność/bistabilność sterowania zamkiem
  3. Jednak wątpię czy zamek jest niskoprądowy - one są przewaznie DC a ty piszesz że masz AC.
  Zamki są na 12V bo są dostosowane do domofonów, które maja w większości zasilanie 12V (a bramy 24V niestety)

  Jak masz zamek wysokoprądowy 12V i nie chcesz go zmieniać (normalny koszuje 30 zł, niskopr. ok 100 zł) to musisz użyć dodatkowego zasilacza 12V (może być AC). Przekaźniczek w odbiorniku ma zdaje się 1A/30V DC więc spokojnie uciągnie taki zamek - czyli podłaczenie : - 12V DC (12 AC) z zasilacza do COM odbiornika, NO do zamka, +12V DC (albo drugie 12V AC) zasilacza do drugiego końca zamka.

  PS - odetnij drugi kanał odbiornika od złącza szpilkowego (coś w instrukcji popieprzone - raz piszą K1, raz K2 a nie mam go na stole ) - powinna być zworka do przecięcia od strony druku. Inaczej razem z furtką włączy ci się funkcja furtki w bramie - czyli otwarcie jednego skrzydła.
 • #71
  co by tu wymyslic
  Level 11  
  Jaki ma amperaż , to sie dowiem w sobotę jak będę na montażu.
  Chciałem się ustrzec przed montażem dodatkowego trafo , ale jeśli będzie taka potrzeba to będę to musiał zrobić.
  Co do zamka to jak byliśmy w sobotę to specjalnie rozbierałem go z furtki aby sprawdzić na jakie jest napięcie i czy są na nim inne info i były do wyboru 2 opcje; 24dc i 12ac,
  Kropka była wybita przy oznaczeniu 12ac.
  Zastanawiam się po co w bramie skrzydłowej elektrozaczep i jego obsługa w centrali , skoro siłowniki mają charakter samo blokady więc i tak bez rozblokowania śrub napędowych nie da sie takiej bramy otworzyć?
  Jeszcze jedno , gość ma w domu podobno domofon , nie znam się na domofonach , ale czy one standardowo mają odpowiednio mocne wyjścia prądowe na podpięcie elektrozamka furtki ?
  Jeśli by tak było to nie musiałbym kombinować z trafo , choć lepiej jakby to można było załatwiać również z pilota.
 • #72
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Zaczep w bramie ma sens jeśli skrzydło ma 5-6 m długości - dobra wichura, pijanych paru gości albo nieuważny kierowca i jeśli na koniec skrzydła zadziała siła powiedzmy 200 kg to na siłownik z racji dźwigni (a także zaczepy i miejsce mocowania go na bramie) pójdzie tona - jaki płaskownik, profil albo śruba to wytrzyma? A rygielek na końcu skrzydła spokojnie.
  Bywają też bramy jednoskrzydłowe o dł np 7 m (elektryfikowałem taką) napędzane siłownikiem elektrohydraulicznym - bez rygla brama z racji samego ugięcia sprężystego bez trudu da się na parę centymetrów odgiąć od odboja.

  Domofony są różne - są z wyjściami bezprądowymi (czyli same styki przekaźnika), są z wyjściem podającym stałe abo zmienne napięcie na rygiel (w zależności od rodzaju zasilania). Musisz rozpatrzeć na miejscu.
 • #73
  co by tu wymyslic
  Level 11  
  W sumie racja z tym ryglem ,nie myślałem pod tym kątem, może z racji małego doświadczenia z bramami skrzydłowymi.
  Robiłem automatykę w przesównych i segmentowych garażowych do tej pory i to kilka lat w stecz.
  Jutro muszę się rozejrzeć za jakimś małym trafo lub ewentualnie rezystorem który podałeś , tak bym to miał ze sobą w razie czego.
  Jak pojadę w sobotę to chciałbym mieć to już z głowy i więcej tam nie jeżdzić , bo mam kilkanaście kilometrów i następną sobotę zrypaną.

  Na razie dzięki za info.
 • #74
  pilatus
  Level 12  
  Witam szanownych użytkowników forum.
  Dzięki Wam i temu tematowi udało mi się w ramach własnych uruchomić napęd G-BAT 400.
  Mam jednak jedno zapytanie z tym związane. Chodzi mi o sterowanie pilotem, gdy chcę zamknąć bramę to muszę nacisnąć dwa razy guzik na pilocie, żeby brama się zamknęła. Czy tak ma być? Czy mam coś źle ustawione. Jeśli bramę chce otworzyć to wystarczy jedno przyciśnięcie na pilocie. Moja centralka do sterowania bramą to: 452 MPS a radio to FIX LUX 2. Obecnie centralka ustawiona jest w tryb automatyczny ze pauzą zamykania 120 sekund.
 • #75
  Witek76
  Level 24  
  pilatus wrote:
  gdy chcę zamknąć bramę to muszę nacisnąć dwa razy guzik na pilocie, żeby brama się zamknęła.
  Obecnie centralka ustawiona jest w tryb automatyczny ze pauzą zamykania 120 sekund.

  Tak jest ponieważ:
  - pierwsze wciśnięcie przycisku pilota wydłuża Twoje 120s w nieskończoność (brama nie zamknie się automatycznie - przydatne gdy chcesz ją pozostawić otwartą)
  - drugie wciśnięcie zamyka.
 • #76
  pilatus
  Level 12  
  No to OK.
  Zostały mi jeszcze do zamontowania fotokomórki zabezpieczające zamykanie. Z innych postów na tym forum można się dowiedzieć, iż foto odbiorcza czyli RX powinna być zamontowana po stronie mniej nasłonecznionej, a TX czyli nadawcza po drugiej. Mam jednak wątpliwości co do sposobu ich podłączenia, bo instrukcja mówi jedno a posty na forum drugie, zatem żeby nie było problemu to zapytam czy tak mam to podłączyć:

  Montaż FAAC 414 z odbiornikiem fix 2k 2 25 lux

  powyższy schemat informuje żeby to zrobić następująco:

  fotokomórka TX:
  13 do 1
  19 do 1
  18 do 2

  fotokomórka RX:
  12 do 2
  14 do 3
  14 do 4
  18 do 5

  I jeszcze jedna sprawa, jaką tolerancje mają fotokomórki jeśli chodzi o zakres trafienia pola z TX do RX, bo u mnie podczas otwierania i zamykania bramy słupki na których będą zamocowane mają delikatne odchyłki - ok 1 mm.
 • #77
  stk90
  Level 11  
  Panowie pilnie potrzebuje odpowiedzi na pytanie. Montuję słupki i kładę kable i teraz: kable od fotokomórek: puszczam oba osobno od centrali do każdej fotokomórki, czy od jednej do drugiej i dopiero do centrali?
 • #78
  machefi
  Home appliances specialist
  Jeden i drugi sposób jest dobry , pod warunkiem że do fotki odbiorczej RX idą co najmniej cztery żyły , praktyczniej będzie jednak ciągnąć kable osobno z każdej fotki do centrali i tam dokonać odpowiednich wpięć . Pamiętaj żeby kable puszczać w rurach peszla .
 • #79
  stk90
  Level 11  
  Dziękuję serdecznie. Puszczę osobno. Idę do bramy:)
 • #80
  lekal
  Level 11  
  brakło mi 1 żyły - czy comy od siłowników mogą na jednym drucie ?
 • #82
  lekal
  Level 11  
  obejrzałem płytkę i wejścia com są połączone ze sobą ścieżką druku, omomierz potwierdza. Układ działa.
 • #83
  arturo9876
  Level 2  
  Witam zamontowałem wszystko, działa bez zarzutów, tylko mam pytanie odnośnie funkcji furtki, po podaniu impulsu na open b z pilota otwiera się jedno skrzydło tak jak powinno być, ale otwiera się całkowicie, a ja chciałbym tylko do około połowy drogi tak tylko by móc przejść. Pytanie moje jak to ustawić czy należy to zaprogramować tak jak w przypadku programowania zaawansowanego poprzez podanie 8 impulsów, tylko naciskać przycisk od kanału 2 na pilocie, czy gdzieś zmienić w ustawieniach na centralce? Mam siłowniki genius g-bat 400, centralkę 455 d, radioodbiornik RPE, pilot 4 kanałowy
 • #84
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Programowanie czasów czy proste czy zaawansowane jest do pełnej pracy obu skrzydeł. Nie możesz w trybie furtki zaprogramować częściowo otwarcia skrzydła 1. Otwiera się niestety zawsze całkowicie (ewentualnie możesz pstrykać pilotem dla zatrzymania). Cytat z instrukcji:
  "OPEN B – wejście „Otwieranie częściowe” (kontakt N.O.) / Zamykanie: każdy wchodzący impuls ( z przycisku, detektora itp.) zamykając kontakt powoduje całkowite otwarcie / zamknięcie skrzydła napędzanego pierwszym siłownikiem (M1)"
 • #85
  arturo9876
  Level 2  
  Dzięki wielkie nie będe tracił czasu na zbytnie szukanie. POzdrawiam
 • #86
  kamaras
  Level 10  
  Witam, mam pytanie. chciałbym podłączyć wideofon z funkcją bramy. (czyli dw sterowania - jedno elektrozamkiem furtki i jedno do bramy skrzydłowej. jak zrobić to w 414 ?
 • #87
  101pawel
  Level 28  
  kamaras wrote:
  Witam, mam pytanie. chciałbym podłączyć wideofon z funkcją bramy. (czyli dw sterowania - jedno elektrozamkiem furtki i jedno do bramy skrzydłowej. jak zrobić to w 414 ?
  Rozumiem, że jednym przyciskiem pilota chcesz otwierać bramę, a drugim furtkę? Nie jest to skomplikowane, wykorzystasz do tego celu drugi kanał radiolinii. Warunkiem jest połączenie (kablem) przekaźnika drugiego kanału z ryglem furtki, a przy instalacji domofonowej w obwodem domofonu.
 • #88
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Po pierwsze sprawdzić czy przycisk wideodomofonu do bramy jest bezpotencjałowy, to znaczy nie może pojawiać się tam żadne napięcie, a po przyciśnięciu powinno pojawiać się zwarcie (tak jak w przycisku dzwonkowym).
  Jeżeli jest ok to jeden koniec przycisku podłączasz pod OPEN A, a drugi koniec pod MINUS .
  W przypadku 414ki (centrala 452) open A to zacisk 9, a minus to 14, 15 lub 16.
  Pozdrawiam.
 • #89
  101pawel
  Level 28  
  Marek J. wrote:
  Po pierwsze sprawdzić czy przycisk wideodomofonu do bramy jest bezpotencjałowy, to znaczy nie może pojawiać się tam żadne napięcie, a po przyciśnięciu powinno pojawiać się zwarcie (tak jak w przycisku dzwonkowym).
  Jeżeli jest ok to jeden koniec przycisku podłączasz pod OPEN A, a drugi koniec pod MINUS .
  W przypadku 414ki (centrala 452) open A to zacisk 9, a minus to 14, 15 lub 16.
  Pozdrawiam.
  I powiadasz, źe tym sposobem otworzy furtkę :?:
 • #90
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  kamaras wrote:
  Witam, mam pytanie. chciałbym podłączyć wideofon z funkcją bramy. (czyli dw sterowania - jedno elektrozamkiem furtki i jedno do bramy skrzydłowej. jak zrobić to w 414 ?


  Tak zrozumiałem to pytanie....
  Chodzi wg mnie o otwieranie bramy drugim/wolnym przyciskiem wideodomofonu..
  Najlepiej niech kolega kamaras sprostuje.