Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana opon na mniejszy profil? Będzie różnica optyczna?

14 Lis 2009 20:17 5855 16
  • Poziom 12  
    Witam!
    Posiadam Opla Vectre A rocznikowo 92, silnik mam 2.0 i opony aktualnie 185/65 R14. Znalazlem w okazyjnej cenie oponki 175/60 R14 i zastanawiam sie czy optycznie będą znacznie mniejsze od tych co mam teraz?
    I jak to bedzie z zalozeniem na fele - problematyczne czy bez problemu?
  • Poziom 25  
    Promień jest taki sam, Tylko profil i szerokość inna. Teoretycznie nie powinno być problemu. Ja zimówki mam 145, letnie 155 na standardowych felgach jedna i druga trzyma się tak samo.
  • Poziom 22  
    Eee jak te same R14 a tylko inny profil i szerokość to bierz śmiało. Będą pasowały spokojnie.
  • Poziom 12  
    no a jak z wyglądem? dużo strace? bo sa wezsze o 10mm ale tez nizsze o 5 pkt procentowych co chyba optycznie zwieksza ich szerokosc
  • Poziom 22  
    Uwierz mi, że jak są na zwykłych stalowych felgach, z kołpakami w dodatku, to nic nie będzie widać. Ktoś spostrzegawczy się tam dopatrzy, ale nie dużo to da. No, ale jak sam mówiłeś. Masz korzystną okazję to kupuj.
  • Poziom 12  
    a co jeszcze z komfortem/bezpieczeństwem jazdy? pogorszy sie?
  • Poziom 25  
    Na komforcie nie odczujesz dużo różnicy. Profil nieco niższy, a drogi dziurawe, trochę trzęsie.
  • Poziom 12  
    CZyli znacznie szybciej mi zawieszenie pójdzie na niższych ?
  • Poziom 21  
    Różnica średnic wynosi 30 mm więc trzeba się liczyć z zawyżaniem wskazań szybkościomierza o +5% . W tym samym stopniu zwiększy się moment obrotowy czyli auto będzie silniejsze lecz zarazem spadnie maksymalna prędkość . Niższy profil spowoduje też trochę większą sztywność zawieszenia . Teraz wybieraj świadomie sam .
  • Poziom 16  
    Jeśli to mają być opony na zimę, to powinny być węższe od swoich letnich odpowiedników, a różnicy w profilach miedzy 60 a 65 praktycznie nie odczujesz ;)
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    wydramax napisał:
    Jeśli to mają być opony na zimę, to powinny być węższe od swoich letnich odpowiedników, a różnicy w profilach miedzy 60 a 65 praktycznie nie odczujesz ;)
    Pozdrawiam

Oczywiście że odczuje, jako lepsze przyspieszanie (mniejsza średnica koła jak podano wyżej o 30mm ) i minimalne zafałszowanie pomiaru prędkości (zużycia paliwa) i przebiegu.
  • Poziom 16  
    różnica w średnicach wynosi 10mm, pierwotnie opony miały 65mm profil, następne 60mm czyli różnica 5mm na promień, czyli na średnicy 10mm...
    nie wiem skąd wam się wzięło te 30mm :P
  • Poziom 13  
    wydramax napisał:
    różnica w średnicach wynosi 10mm, pierwotnie opony miały 65mm profil, następne 60mm czyli różnica 5mm na promień, czyli na średnicy 10mm...
    nie wiem skąd wam się wzięło te 30mm :P

Żartujesz ?

Zmiana opon na mniejszy profil? Będzie różnica optyczna?

Dla ułatwienia wzór na średnicę koła dla przykładowego rozmiaru opon 215/45ZR17:

d=(2x0.45x21.5)+2.54x17
  • Poziom 16  
    sory, ale jaki związek ma szerokość opony ze średnicą koła?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    przy standartowym wymiarowaniu masz szerokosc opony(w mm)/ na profil w % szerokosci/ na srednice wewnetrzna w calach( czyli felgi/obreczy)
    zatem- jak zmieniasz 175 na 165 przy tym samym profilu, czyli 65% z szerokosci, to sobie policz- wychodzi ok 10-12 mm na wysokosci, a zatem jakies 20-25 mm na srednicy zewnetrznej- ok 5 %