Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centala Satel - czy kupiłem za słabą centralkę?

cobaltus 14 Nov 2009 21:05 7724 9
Optex
 • #1
  cobaltus
  Level 9  
  Witam
  Ponieważ to mój pierwszy post na elektrodzie - szacun dla twórców i forumowiczów za nie przebrane pokłady wiedzy.

  Kupiłem natomiast centalkę Versa 10 + 6 czujek dualnych PIR+szyby (CROW FLASH), czujkę gazu DG-1 ME, moduł GPRS-T2, sygnalizator SP-4006, 2 klawiatury LED i 1 LCD oraz oczywiście pare drobiazgów do kompletu.

  System alarmowy został kupiony do budynku w którym posiadamy 2 niezależne lokale do wynajęcia + wspólna kuchnia i WC, łazienka oraz wspólna piwnica. I tu roją się pytania. Powinno to działać w ten sposób, że najemcy mając swoje klawiatury, zarządzają włączaniem i wyłączaniem alarmu u siebie oraz w części wspólnej, czyli jeżeli rano któryś z nich przyjdzie pierwszy, to rozbroi zarówno u siebie, jak i w części wspólnej, niezależnie który przyjdzie pierwszy. Z kolei na koniec dnia dopiero przy tym ostatnim wychodzącym centala powinna zazboić część wspólną. Centralka obsługuje tylko niestety 2 strefy i to mnie martwi.
  Do tego dochodzi piwnica która powinna być zazbrojona cały czas, a rozbrajana tylko na czas kiedy przebywają w niej najemcy.
  Kolejny problem to zdaje się ilość wejść (ok można rozszeżyć), ale czujka dualna mimo podłączenia w schemacie 2EOL/NC i tak wymaga 2 wejść w centalce, albo podłaczenia szeregowo czujników. Przy 6-ciu dualkach mamy już 12 wejść, centalka standardowo ma ich 10...
  Kolejny zonk jaki zrobiłem - sądziłem, że moduł GPRS-T2 zastąpi konieczność podłączenia linii telefonicznej do centalki, a tu kiszka. Moduł nie łączy się szyną komunikacyjną z centalką. W zasadzie jak myślę można jedynie podłączyć ten moduł z centralką w ten sposób, że jakiekolwiek zdarzenie wystawia stan na wyjściu centalki a ten podłączony do wejścia modułu powoduje zdarzenie typu SMS czy CLIP.

  Czy moje obawy o to że to jednak za mała centalka są słuszne? Czy nie powinna to być np. Integra 64? Obsługuje partycje (vel piwnica)? Nie wiem czy będzie możliwa ew. wymiana na inną centalkę u sprzedawcy. Czy to nie pociągnie konieczności wymiany skrzynki (AWO 500 PULSAR) i zasilacza (40W), bo jest już pod tynkiem?...

  Z góry dzięki za uwagi.
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Optex
 • #3
  cobaltus
  Level 9  
  Quote:
  Zabraknie Ci jednej strefy - tej obsługującej piwnicę. O ile dwie pierwsze, te obslugujące lokale, da się tak zaprogramować, jak piszesz, o tyle do piwnicy strefy zabraknie.

  Tą Versę chyba zbyt szybko kupiłem. Nie było w planie piwnicy... Z drugiej strony tylko 2 strefy w centralce którą tak reklamują jako następna generacja to nieporozumienie.
  Quote:
  Tego Crowa Flash'a można wpisać do pojedyńczej linii w centrali, łącząc szeregowo ze sobą moduły PIR i GB w czujce - wystąpi wtedy tylko brak rozróżnienia , który detektor wyzwolił alarm (podczerwień, czy stłuczeniówka). https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1065508.html

  Tak też trzeba będzie zrobić.
  Quote:
  GPRS-T2 jest wyzwalany tylko podaniem stanów na wejścia.

  Właśnie właśnie - opisy w internecie mówią że jest to "moduł". Jaki z niego moduł jak żyje swoim życiem, bez szyny komunikacyjnej z centralką.
  Quote:
  Integra byłaby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (tu może nawet wystarczyłaby CA-10), ale I64 z tego , co kojarzę nie mieści się do tej skrzynki. Wejdzie za to I32 z ekspanderem.

  Sprawdzałem wymiary - Integra 64 ma 264x134 mm, a skrzynka wewnątrz 300x305 mm. Chyba wejdzie :)
  Quote:
  Jest jeszcze kwestia sygnalizatora - kompletnie niezrozumiałe dla mnie jest dawanie w komplecie z Versą sygnalizatora SP4006. Jego połączenie z centralą wymaga od instalatora pewnej dozy ekwilibrystyki (zasilanie bezpośrednio z akumulatora), bo centrala nie oferuje możliwości podpięcia do wyjść o odpowiedniej wydajności prądowej. O wiele lepszym rozwiązaniem byłby wysokoprądowy SP4003.

  Hmm.. W instrukcji od SP-4006 podają jako przykład podłaczenie z Integrą 32, która ma wydajność prądową zasilacza = 1.2A. Wydajność prądowa zasilacza VERSA 10 = 2A. Coś źle rozumuję?
  Centala Satel - czy kupiłem za słabą centralkę?
  Quote:
  PS. avatar - rewelka...

  Aaa.. podziękował :)
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  cobaltus
  Level 9  
  Myślę, że zostawię jednak tą VERSĘ 10. Zamiana na Integrę pociągnęłaby za dużo konsekwencji, w tym wymianę już wmurowanej skrzynki i zasilacza... Szkoda że (jak myślę) nie można jej rozbudować o dodatkowe strefy - byłby problem z piwnicą z głowy. Trudno - podłączę piwnicę pod wspólną kuchnię.
  Potrzebuję tylko potwierdzenia, czy nie będzie problemu z zaprogramowaniem włączania i wyłączania wspólnej kuchni (i teraz też piwnicy) w sposób jaki pisałem w pierwszym poście?
  A tak na marginesie - czy są centralki porównywalne/lepsze od Integry, ale tańsze? Cena do jakości?
 • #6
  crunky
  Level 32  
  Jeżeli masz już tą płytę to może nie jest zbyt eleganckie, profesjonalne i bezpieczne ale możesz czujki w strefie "niby wspólnej" ustawić jako NC a następnie blokować równolegle dołączonymi przekaźnikami. Przekaźniki te sterujesz z wyjścia, wyjście programujesz jako "18 Wskaźnik czuwania", zaznaczasz strefy 1 i 2 , odwracasz polaryzację, odznaczasz "sygnalizuj czuwanie jednej strefy". Efekt jest taki że czujki będą fizycznie zablokowane do momentu załączenia obydwu stref. Oczywiście musisz zapewnić pętlę sabotażową- przewody 6 żyłowe. Nic innego do głowy mi nie przychodzi poza wymianą na Integrę. Radziłbym ci też kupić ekspander bo jeśli będziesz miał fałszywki z tych czujek ładu nie dojdziesz.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  cobaltus
  Level 9  
  I tak zrobię - Integra to chyba przesada znów w drugą stronę. Instalacja dość prosta i Versa da sobie radę.
  Panowie - dziękuję za dyskusję :)
 • #9
  saimon79
  Level 15  
  Co do czujek flash to łatwo można problem rozwiązać stosując centralę z możliwością dublowania linii. Na rynku jest wiele ciekawszych central w podobnych przedziałach cenowych i to wcale nie trudniejszych w obsłudze i programowaniu od satel'a.
 • #10
  kris1966
  Level 18  
  Możesz część piwniczną blokować dodatkowym zamkiem szyfrowym w piwnicy.