Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centala Satel - czy kupiłem za słabą centralkę?

14 Lis 2009 21:05 7106 9
  • Poziom 9  
    Witam
    Ponieważ to mój pierwszy post na elektrodzie - szacun dla twórców i forumowiczów za nie przebrane pokłady wiedzy.

Kupiłem natomiast centalkę Versa 10 + 6 czujek dualnych PIR+szyby (CROW FLASH), czujkę gazu DG-1 ME, moduł GPRS-T2, sygnalizator SP-4006, 2 klawiatury LED i 1 LCD oraz oczywiście pare drobiazgów do kompletu.

System alarmowy został kupiony do budynku w którym posiadamy 2 niezależne lokale do wynajęcia + wspólna kuchnia i WC, łazienka oraz wspólna piwnica. I tu roją się pytania. Powinno to działać w ten sposób, że najemcy mając swoje klawiatury, zarządzają włączaniem i wyłączaniem alarmu u siebie oraz w części wspólnej, czyli jeżeli rano któryś z nich przyjdzie pierwszy, to rozbroi zarówno u siebie, jak i w części wspólnej, niezależnie który przyjdzie pierwszy. Z kolei na koniec dnia dopiero przy tym ostatnim wychodzącym centala powinna zazboić część wspólną. Centralka obsługuje tylko niestety 2 strefy i to mnie martwi.
    Do tego dochodzi piwnica która powinna być zazbrojona cały czas, a rozbrajana tylko na czas kiedy przebywają w niej najemcy.
    Kolejny problem to zdaje się ilość wejść (ok można rozszeżyć), ale czujka dualna mimo podłączenia w schemacie 2EOL/NC i tak wymaga 2 wejść w centalce, albo podłaczenia szeregowo czujników. Przy 6-ciu dualkach mamy już 12 wejść, centalka standardowo ma ich 10...
    Kolejny zonk jaki zrobiłem - sądziłem, że moduł GPRS-T2 zastąpi konieczność podłączenia linii telefonicznej do centalki, a tu kiszka. Moduł nie łączy się szyną komunikacyjną z centalką. W zasadzie jak myślę można jedynie podłączyć ten moduł z centralką w ten sposób, że jakiekolwiek zdarzenie wystawia stan na wyjściu centalki a ten podłączony do wejścia modułu powoduje zdarzenie typu SMS czy CLIP.

Czy moje obawy o to że to jednak za mała centalka są słuszne? Czy nie powinna to być np. Integra 64? Obsługuje partycje (vel piwnica)? Nie wiem czy będzie możliwa ew. wymiana na inną centalkę u sprzedawcy. Czy to nie pociągnie konieczności wymiany skrzynki (AWO 500 PULSAR) i zasilacza (40W), bo jest już pod tynkiem?...

Z góry dzięki za uwagi.
  • OptexOptex
  • Poziom 41  
    Zabraknie Ci jednej strefy - tej obsługującej piwnicę. O ile dwie pierwsze, te obslugujące lokale, da się tak zaprogramować, jak piszesz, o tyle do piwnicy strefy zabraknie.
    Tego Crowa Flash'a można wpisać do pojedyńczej linii w centrali, łącząc szeregowo ze sobą moduły PIR i GB w czujce - wystąpi wtedy tylko brak rozróżnienia , który detektor wyzwolił alarm (podczerwień, czy stłuczeniówka). https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1065508.html
    GPRS-T2 jest wyzwalany tylko podaniem stanów na wejścia.
    Integra byłaby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (tu może nawet wystarczyłaby CA-10), ale I64 z tego , co kojarzę nie mieści się do tej skrzynki. Wejdzie za to I32 z ekspanderem.
    Jest jeszcze kwestia sygnalizatora - kompletnie niezrozumiałe dla mnie jest dawanie w komplecie z Versą sygnalizatora SP4006. Jego połączenie z centralą wymaga od instalatora pewnej dozy ekwilibrystyki (zasilanie bezpośrednio z akumulatora), bo centrala nie oferuje możliwości podpięcia do wyjść o odpowiedniej wydajności prądowej. O wiele lepszym rozwiązaniem byłby wysokoprądowy SP4003.

PS. avatar - rewelka...
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Zabraknie Ci jednej strefy - tej obsługującej piwnicę. O ile dwie pierwsze, te obslugujące lokale, da się tak zaprogramować, jak piszesz, o tyle do piwnicy strefy zabraknie.

Tą Versę chyba zbyt szybko kupiłem. Nie było w planie piwnicy... Z drugiej strony tylko 2 strefy w centralce którą tak reklamują jako następna generacja to nieporozumienie.
    Cytat:
    Tego Crowa Flash'a można wpisać do pojedyńczej linii w centrali, łącząc szeregowo ze sobą moduły PIR i GB w czujce - wystąpi wtedy tylko brak rozróżnienia , który detektor wyzwolił alarm (podczerwień, czy stłuczeniówka). https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1065508.html

Tak też trzeba będzie zrobić.
    Cytat:
    GPRS-T2 jest wyzwalany tylko podaniem stanów na wejścia.

Właśnie właśnie - opisy w internecie mówią że jest to "moduł". Jaki z niego moduł jak żyje swoim życiem, bez szyny komunikacyjnej z centralką.
    Cytat:
    Integra byłaby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (tu może nawet wystarczyłaby CA-10), ale I64 z tego , co kojarzę nie mieści się do tej skrzynki. Wejdzie za to I32 z ekspanderem.

Sprawdzałem wymiary - Integra 64 ma 264x134 mm, a skrzynka wewnątrz 300x305 mm. Chyba wejdzie :)
    Cytat:
    Jest jeszcze kwestia sygnalizatora - kompletnie niezrozumiałe dla mnie jest dawanie w komplecie z Versą sygnalizatora SP4006. Jego połączenie z centralą wymaga od instalatora pewnej dozy ekwilibrystyki (zasilanie bezpośrednio z akumulatora), bo centrala nie oferuje możliwości podpięcia do wyjść o odpowiedniej wydajności prądowej. O wiele lepszym rozwiązaniem byłby wysokoprądowy SP4003.

Hmm.. W instrukcji od SP-4006 podają jako przykład podłaczenie z Integrą 32, która ma wydajność prądową zasilacza = 1.2A. Wydajność prądowa zasilacza VERSA 10 = 2A. Coś źle rozumuję?
    Centala Satel - czy kupiłem za słabą centralkę?
    Cytat:
    PS. avatar - rewelka...

Aaa.. podziękował :)
  • Poziom 41  
    cobaltus napisał:
    tylko 2 strefy w centralce którą tak reklamują jako następna generacja to nieporozumienie.

Nie przesadzaj - to następca CA-5, CA-6, pod pewnymi względami CA-10; do bardziej zaawansowanych zastosowań (sterowanie, automatyka...)jest Integra.
    cobaltus napisał:
    opisy w internecie mówią że jest to "moduł". Jaki z niego moduł jak żyje swoim życiem, bez szyny komunikacyjnej z centralką.

moduł uniwersalny - nie musi działać z "magistralowymi" centralami Satela.
    cobaltus napisał:
    Cytat:

Sprawdzałem wymiary - Integra 64 ma 264x134 mm, a skrzynka wewnątrz 300x305 mm. Chyba wejdzie :)

Tu nie chodzi tylko o wymiary, ale też o rozstaw otworów pod kołki montażowe oraz zagadnienia wentylacyjne. Dodatkowo w Twojej skrzynce jest transformator 18V, a Integra 64 wymaga 20V. Oraz zdecydowanie większego akumulatora.
    cobaltus napisał:
    W instrukcji od SP-4006 podają jako przykład podłaczenie z Integrą 32, która ma wydajność prądową zasilacza = 1.2A. Wydajność prądowa zasilacza VERSA 10 = 2A. Coś źle rozumuję?

Nie patrz w tym miejscu na wydajność zasilacza - w razie potrzeby moc pobierana jest z akumulatora, ale centrala nie da przez żadne wyjście zasilające prądu ponad 2A potrzebnego (co prawda w ekstremalnych warunkach, ale może się zdarzyć) do zasilenia sygnalizatora. AUX daje tylko 0,5A, Prądowe OUT-y dadzą ponad 1A, ale nie można ich ustawić jako zasilające.
    W Integrze prąd z wyjść wysokoprądowych jest odcinany dopiero przy 3,15A...
  • Poziom 9  
    Myślę, że zostawię jednak tą VERSĘ 10. Zamiana na Integrę pociągnęłaby za dużo konsekwencji, w tym wymianę już wmurowanej skrzynki i zasilacza... Szkoda że (jak myślę) nie można jej rozbudować o dodatkowe strefy - byłby problem z piwnicą z głowy. Trudno - podłączę piwnicę pod wspólną kuchnię.
    Potrzebuję tylko potwierdzenia, czy nie będzie problemu z zaprogramowaniem włączania i wyłączania wspólnej kuchni (i teraz też piwnicy) w sposób jaki pisałem w pierwszym poście?
    A tak na marginesie - czy są centralki porównywalne/lepsze od Integry, ale tańsze? Cena do jakości?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Jeżeli masz już tą płytę to może nie jest zbyt eleganckie, profesjonalne i bezpieczne ale możesz czujki w strefie "niby wspólnej" ustawić jako NC a następnie blokować równolegle dołączonymi przekaźnikami. Przekaźniki te sterujesz z wyjścia, wyjście programujesz jako "18 Wskaźnik czuwania", zaznaczasz strefy 1 i 2 , odwracasz polaryzację, odznaczasz "sygnalizuj czuwanie jednej strefy". Efekt jest taki że czujki będą fizycznie zablokowane do momentu załączenia obydwu stref. Oczywiście musisz zapewnić pętlę sabotażową- przewody 6 żyłowe. Nic innego do głowy mi nie przychodzi poza wymianą na Integrę. Radziłbym ci też kupić ekspander bo jeśli będziesz miał fałszywki z tych czujek ładu nie dojdziesz.
  • Poziom 41  
    Ja bym tu nic nie kombinował. Normalnie, jak Bozia przykazała, detektory w czujkach zmostkować, czujki w 2EOL-u podłączyć do płyty, linie wspólne przypisać do obu stref, w ich opcjach linii odpowiednio zaznaczyć działanie funkcji "Czuwa przy czuwaniu jednej strefy" i to wszystko.
  • Poziom 9  
    I tak zrobię - Integra to chyba przesada znów w drugą stronę. Instalacja dość prosta i Versa da sobie radę.
    Panowie - dziękuję za dyskusję :)
  • Poziom 14  
    Co do czujek flash to łatwo można problem rozwiązać stosując centralę z możliwością dublowania linii. Na rynku jest wiele ciekawszych central w podobnych przedziałach cenowych i to wcale nie trudniejszych w obsłudze i programowaniu od satel'a.
  • Poziom 17  
    Możesz część piwniczną blokować dodatkowym zamkiem szyfrowym w piwnicy.