Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nauka lutowania (pytania i problemy)

-=FR!P!N=- 17 Gru 2009 20:28 26426 62
    -=FR!P!N=-
    Poziom 11  
    Sorry pomyliłem się. Zawsze jedno mi sie myli z drugim :P
  • PCBway
    noe1
    Poziom 21  
    Przecież groty które są na zdjęciu są wykonane ze specjalnego stopu (kanthal). Niestety nie można ich zastąpić miedzianymi. Lutownica ich nie dogrzeje. Do grotów kanthalowych uzwojenie wtórne lutownicy ma więcej zwojów i mniejszy przekrój. Niestety jednorazowe przegrzanie tych grotów, o co zresztą bardzo łatwo, powoduje, że nie "łapią" one cyny. Regeneracja ich jest trudna. Należy je bardzo dokładnie oczyścić i pocynować inną lutownicą. Przy następnych lutowaniach należy bardzo uważać aby ich nie przegrzać.
  • PCBway
    utak3r
    Poziom 25  
    Jeżeli lutownica transformatorowa nie jest wykonana w Chinach, to do temperatury roboczej nagrzewa się w sekundę, góra dwie. Dodatkowo, jak już wspomniano, dzięki innemu trybowi pracy nie przepala ani cyny ani topnika.
    Co do precyzji... można kupić bardzo dobre groty posrebrzane z kolcem - z powodzeniem zlutowałem tym grotem elementy SMD. Co prawda, taki grot wystarcza raptem na góra dwie sesje lutowania... no ale.

Mam również lutownicę oporową i prawdę mówiąc, używam jej dzisiaj już tylko do lutowania przewodów - PCB lutuję właśnie ową transformatorówką. Najgorsze jest, jak ktoś wygłasza swoje opinie na podstawie badziewia produkcji firmy "Krzak"...

W tej materii dopiero porządna stacja lutownicza z regulacją temperatury zmienia układ sił, natomiast w dziedzinie lutownic < 100zł, polecam jednak transformator - ale nie za 20zł ;)