Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nauka lutowania (pytania i problemy)

-=FR!P!N=- 14 Nov 2009 22:27 31160 62
 • #1
  -=FR!P!N=-
  Level 11  
  Mam lutownice taransformatorową i dwa groty które widać na zdjęciach:
  Nauka lutowania (pytania i problemy) Nauka lutowania (pytania i problemy)

  Mam kilka pytań i problemów związanych z tą sztuką. A więc:
  1. Czemu na każdym filmiku koleś dokłada cynę do grotu to ona mu na grocie zostaje al mi ona albo odpada i jest taka kulka na stole albo po prostu on zostaje na drucie (tym z cyny) a dodam że kalafonia jest w cynie i dodatkowo moczę grot w kalafonii którą mam w pudełku.
  2. Jaką cynę mam wybrać 30-tkę, 60-tkę, 90=tkę czy 100-tkę zeby jakoś możliwie sie lutuwało(jestem na poziomie niższym niz zero?? I jaki przekrój??
  3. Jak ten kabelek ocynować, bo zawsze mówią że musi być na grocie i to później rozprowadzac za kablu ale jak mam to zrobic jak wcześniej mi wszystko zpłynie.
  4. Czy mogę sobie zrobić grot z drutu miedzianego czy nie??  Jak do głowy mi przyjdzie jeszcze jakies pytania to sie zapytam. Liczę na pomocne odpowiedzi, filmiki i itp.

  Z góry dzięki za pomoc

  Pozdrawiam.
 • #3
  -=FR!P!N=-
  Level 11  
  A jaki musi być rozmiar i kształt tego grotu.?? A jak go chcę zrobić samemu to jaki.

  Quote:
  Jaką cynę mam wybrać 30-tkę, 60-tkę, 90-tkę czy 100-tkę zeby jakoś możliwie sie lutuwało

  No właśnie.

  Ale jak lutuje np. wtyczke m.jack i to wszystko jest zatopione w plastyku to zanim sie rozgrzeja do takiego stopnia to plastyk mi wypłynie.

  I jeszcze dwa mam pytania:
  1. Jak ocynować kabel?
  2. Jak ocynować grot?
 • #4
  jezjacek
  Level 14  
  Grot rozgrzać i przyłożyc i stopić cynę.
  Rozgrzać końcówkę kabla grotem lutownicy i przyłożyć cynę która się stopi i rozprowadzić po końcówce można także próbować nabrać cynę na grot i smarować po końcówce kabla. Kabel - plecionkę skręcić. Używać kalafoni lub pasty.
 • #5
  -=FR!P!N=-
  Level 11  
  A czemu jak "lutuje" to czemu cyna zwija sie w kulki podobne do rtęci pomomo że uzywam kalafonii?? Jak temu zaradzić??

  I dlaczego cyna nie chce się przykleic do powieżchni mimo ze ją zamtowiłem i wyczyściłem.

  I czy jak lutuje dajmy na to dużego jacka to nóżkę też mam pokryc cyną i potem lutować??

  jezjacek wrote:
  Grot rozgrzać i przyłożyc i stopić cynę.
  I ona powinna sie przykleic do tego grotu ale mi się nie chce za nic przykleić i albo zostaje na cynie kulka albo kulka jakimś cudem odpada od drutu zostaje na grocie ale później spływa
 • #7
  Logi
  Level 19  
  Podstawą jest porządny grot lutownicy. Te dodawane do lutownicy często wykonane są z materiału który kiepsko trzyma cynę ale za to dłużej wytrzymuje. Najlepiej zrób sobie grot z drutu miedzianego (takiego zwykłego jaki stosuje się w instalacjach elektrycznych) , czystego, wyjętego dopiero z izolacji o średnicy 1mm - 1,5mm. Taki czysty grot złapie Ci cynę raz dwa.

  powodzenia
 • #8
  rechu
  Level 11  
  Groty do lutownic są fabrycznie pokrywane warstwą "antylutową" czyli mówiąc potocznie nie przyjmują cyny. Groty do lutownic grzałkowych mają też fabrycznie pocynowany sam czubek. Generalnie chodzi o to by na grocie było jak najmniej cyny - tylko tyle ile potrzeba. Nadmiar powoduje szybsze zużycie grota (wypalanie).

  Rozumiem, że w twoim przypadku groty nie są pocynowane na końcu. Przetrzyj czubki papierem ściernym (drobnoziarnistym, co najmniej 100).
  Możesz też spróbować jakiegoś agresywnego topnika (np: TAK lub pTUN-1)
  Przeszlifować można też przegrzany grote, który przestał przyjmować cynę. Należy jednak pamiętać, że to daje krótkotrwały efekt i przeważnie uszkadza grot (następuje szybsze zużycie - wypalenie).
 • #9
  -=FR!P!N=-
  Level 11  
  A jaki ma być kształt i średnica takiego grotu?? (Chodzi mi o jakisz rysunek w paincie zrobiony). Jeśli chciałby sobie go zrobić samemu??
 • #10
  Logi
  Level 19  
  Zrób grot w przybliżeniu podobny do tego górnego ze zdjęcia w pierwszym poście. Nie musi być identyczny, ważne aby był w miarę podobny.
 • #12
  bozar88
  Level 13  
  Cyna niekiedy nie chce przylegać również dlatego, że powierzchnia do której lutujesz nie jest wystarczająco rozgrzana. W przypadku jack'a jest to całkiem prawdopodobne. Musisz rozgrzać metal do tego stopnia, żeby topił cynę
 • #13
  Zygaqra
  Level 35  
  Jeszcze dwie wskazówki. Pierwsza- kiedy zrobisz już grot z drutu miedzianego, w momencie włączenia lutownicy włóż końcówkę grota do kalafonii, to spowoduje usunięcie tlenków z powierzchni grota i cyna bardzo łatwo się do niego ,,przyklei``, druga sprawa nie należy bez potrzeby utrzymywać rozgrzanego grota, sam grot ale i cyna na nim utlenia się i lutowanie raczej nie powiedzie się, poznać to można po zmatowieniu cyny na grocie. Zabawy papierem ściernym są dość niewygodne ja używam szczotki drucianej mosiężnej lub nawet stalowej. Rozgrzewam grot przecieram szczotką i do kalafonii. Jeśli chodzi o drut to preferuję fi 1.2mm oczywiście do elektroniki tradycyjnej nie obecnej mikro. Jak dobrze przyjrzeć się napisom na lutownicy znajdzie się tam potwierdzenie tego co napisałem tzn praca lutownicy krótkotrwała.
 • #14
  crazymarek13
  Level 10  
  Jeżeli chcesz aby cyna trzymała się grotu to kup kalafonie w osobnym pudełku, i przegrzewaj tam grot lutownicy. ja tak robiłem i teraz mi sie cyna zawsze przykleja;]
 • #15
  etezet
  Level 26  
  crazymarek13 wrote:
  Jeżeli chcesz aby cyna trzymała się grotu to kup kalafonie w osobnym pudełku, i przegrzewaj tam grot lutownicy. ja tak robiłem i teraz mi sie cyna zawsze przykleja;]


  A kolega niech przeczyta pierwszy post zanim coś napisze.

  -=FR!P!N=- wrote:
  1. Czemu na każdym filmiku koleś dokłada cynę do grotu to ona mu na grocie zostaje al mi ona albo odpada i jest taka kulka na stole albo po prostu on zostaje na drucie (tym z cyny) a dodam że kalafonia jest w cynie i dodatkowo moczę grot w kalafonii którą mam w pudełku.


  Do tego aby cyna złapała się grota wcale nie trzeba kalafonii. Wystarczy dobry grot z drutu miedzianego.

  Pozdrawiam
 • #16
  pgnige
  Level 14  
  Mając nowy grot trzeba lekko go rozgrzać i pobielić cyną w tych miejscach, w których cyna ma do niego przylegać (czubek grota). Wtedy jak miedziany grot zrobi się fioletowy od wysokiej temperatury a czubek będzie oblany cyną, można usunąć przetopioną resztę cyny i od tego momentu grot zawsze będzie "łapał" cynę.
  Ten sposób działa na 100%. Przy nowym grocie trzeba pobielić go cyną, a nie jeżeli jest już przepalony ciepłem.

  Jednak takie przyleganie cyny do grotu nie zawsze jest dobre. Zależy do czego się go używa.
 • #17
  -=FR!P!N=-
  Level 11  
  Dzięki za odpowiedzi. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Jak mam dajmy na to m.jacka i te blaszki są zatopione w plastyku to zanim ja rozgrzeje te blaszki do takiego stopnia ze wystarczy że dotknę cynąi ona sie roztopi to ten plastyk sie zamieni w dym i wypłynie.
 • #18
  etezet
  Level 26  
  Zrób tak. Nabierz trochę cyny na grota, zamocz w kalafonii i podgrzej tą blaszkę do tego momentu az cyna przejdzie na nia. Później, gdy wszystko ostygnie przykładasz ocynowany przewód i lekko podgrzewasz.
  Twój problem minie gdy opanujesz czas grzania, 100W to już trochę jest i trzeba uwazac bo można upalić elementy.

  Pozdrawiam.
 • #19
  januss73
  Level 32  
  Polutowanie minijacka to nie prosta sprawa. W ogóle wg mnie transformatorówka do precyzyjnej elektroniki się nie nadaje. Takiego minijacka trzeba najpierw szybko punktowo podgrzać i pobielić, potem równie szybko i punktowo przykleić pobielony przewód. Najlepsze do tego są stacje, gdzie możesz ustawić temperaturę, a grot w zależności od potrzeby szybko wymienić. Wiem że stacje są drogie. Od transformatorówki chyba jednak lepiej nadaje się do tego celu zwykła lutownica oporowa.
 • #20
  -=FR!P!N=-
  Level 11  
  Dobra a jak przylutować dajmy na to kondensator albo rezystor do płytki jak zrobić taki storzek w kształcie wulkanu fidzi:D jak mi się robią takie kulki??. Co mam grzać płytke i drucik opornika i potem przyłozyć cyne czy nalać na grot cynę i potem przyłożyc do płytki??
 • #21
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  O materiale na groty już mówiono. Miedź. Ale jeszcze lepiej zrobić ze srebrzanki, dłużej wytrzyma. Ale jest materiał dużo droższy niestety.
  Co do lutowania, to błędem jest nabieranie cyny na grot i przenoszenie jej na element lutowany. Zrób tak: lutownica w jednej ręce, cyna w drugiej. Włączasz lutownicę, czekasz chwilę, by grot się rozgrzał i równocześnie dotykasz do blaszki grotem i w miejsce styku grota z blaszką, cyną. Grotem możesz lekko "drapać" tą blaszkę. Powinno rozpłynąć się w momencie, bez zbytniego wytapiania. Po kilku próbach dojdziesz do wprawy. Jeśli przewód do pobielenia jest "świeży", to cynujesz w ten sam sposób. Jeśli natomiast stawia trudności, to nabierz na grot cynę, może być dość sporo, połóż przewód na kalafonii i pobiel go tą cyną z grota. Wszystko wtopi się w kalafonię, a nadmiar albo spłynie, albo zbierze się w kulkę i jest łatwy do ściągnięcia.
  Cyna najlepiej 60 w okolicach 1mm.
 • #22
  -=FR!P!N=-
  Level 11  
  Mam jeszcze jedną prośbę do moderatorów tego działu. Nie zamykajcie tego działu.


  OK. Narazie wystarczy mi teorii teraz trzeba trochę popróbować, biorę się do roboty. Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to się zwrócę do was.
 • #23
  omicronNs
  Level 21  
  Do przewodów tak jak wyżej ci koledzy mówią poradzę cynę LC60 1mm. Co do grota to dobrze jest go zanadto nie wyginać ponieważ wtedy szybciej się wypala.
 • #24
  dipol
  Level 34  
  Porada z przed wielu lat (1968)jak chodziłem do technikum -zaliczenie lutowania.Przewód miedziany ok 1mm pociąć na odcinki 1cm i zlutować sześcian i pytań nie będzie ,każdy będzie umiał lutować hi. Lutownica transformatorowa służy do lutowania szybkiego i byle jakiego.Sama cyna nie wystarczy potrzebna kalafonia do ładnego lutowania jak pisze kol. Błażej i kol . januss73. A najlepsza jest stacja lutownicza- lutownica transformatorowa nie ma stabilizacji temperatury grota, byle jaki druk się zaraz się odkleja. Etezet-sądzę że jeszcze musisz poćwiczyć lutowanie to w końcu potrzebna jest kalafonia czy nie potrzebna ? hi. Topników agresywnych nie używamy do lutowania elektroniki !!! po takim użyciu jest wesoła zabawa z ukladem lutowanym(trzaski zmiany parametrów mimo dokładnego umycia płytki)-rynny lutować wskazane.
  73!
 • #25
  etezet
  Level 26  
  dipol wrote:
  Etezet - sądzę, że jeszcze musisz poćwiczyć lutowanie. To w końcu potrzebna jest kalafonia, czy nie potrzebna ? hi.
  73!

  Dzięki za poradę, na pewno skorzystam. Więc tak kalafonia jest niezbędna do lutowania jak wiadomo, ale żeby nabrać cynę na grota nie jest potrzebna (temat początkowo tyczył się problemu nabierania cyny na grota). Na drugi raz proszę czytać uważnie.

  Co do stożków to tak jak kolega Błażej pisał. Lutownica w jedną rękę, w drugą cynę i rownocześnie topić cynę i lutować do ścieżek.

  Pozdrawiam!
 • #26
  Zenek_99
  Level 11  
  Praktyka, czyni mistrza więc musisz poćwiczyć i nie zaczynaj od tego Jacka, bo rzeczywiście możesz przegrzać. 27 lat temu transformatorówka, to był jedyny mój sprzęt, ale ja takich problemów nie miałem. Elektronika, to nie jest tania profesja i sprzęt trzeba tez mieć dobry np. jakiegos Wellera nie koniecznie stację lutowniczą. Ale transformatorówką też można lutować niektóre rzeczy, a do rynien jest troche za mała.
  Jeśli chodzi o topniki agresywne, to tylko wtedy kiedy widzisz, że jakis materiał nie przyjmuje zbyt dobrze cyny. Zasada 1. Weź trochę różnych kabelków i drutu miedzianego o średnicy 1mm, 1,5mm i polutuj je troche tak jak kolega pisał o sześcianie. Poćwiczysz i szybko wprawy nabierzesz.
  Obetnij grot z drutu miedzianego np. instalacyjnego o grubości 1,5 mm, zegnij go na pół w literę V potem dopasuj, by móc go przykręcić końcówkę grota ok. 6mm dociśnij jakimis szczypcami płaskimi do siebie i już jest prawidłowy grot przy dociskaniu niech zostanie minimalna szczelina, wtedy cena tam sobie tez ładnie wpłynie jak pokryjesz grot cyną rozgrzewając go i dotykając cynę. Nie używaj cyny bez kalafonii, używaj cyny o średnicy 1mm, staraj się też bez potrzeby nie używać dodatkowej kalafonii, bo ta w nadmiarze brzydko obcieka, klei się i wypala na czarno przy dłuższym lutowaniu i zostaje na grocie, a także przenosi się na punkty lutownicze i to brzydko wygląda.
  nigdy nie rozgrzewaj nadmiernie grota. Tylko na tyle, by cyna była płynna. Pamientaj, że ten grot w transformatorówce może się rozgrzać do czerwoności i będzie wtedy palił wszystko, a to nie wypalarka, więc na chwilę zwalniaj przełącznik i podgrzewaj tyko tyle ile trzeba. Jak nabierzesz wprawy, to zobaczysz, że cyna się ładnie rozpływa i będzie tak jak mówisz. Będziesz miał nie wulkany, ale ładne szczyty przy lutowaniu elementów przewlekanych na płytce, a punkty lutownicze będą ładnie oblane.
  Jeśli chodzi o gniazda i wtyki typu Jack, to niestety ci chałowi producenci robią je z jakichś chałowych blach i najczęściej jest tak, że one ciężko przyjmują cynę, dlatego należy je delikatnie papierkiem ściernym taki drobnym - 160 / 200, a nawet drobniejszym lekko przeczyścić, szczególnie tą blaszkę od masy (gdzie się lutuje przewód od ekranu). Potem dopiero lutować. Można też troszeczkę dodatkowej kalafonii dołożyć. Troszeczkę i nie moczyć tak mocno grota w kalafonii, bo przecież nie lutujesz ocynkowanej rynny. Zresztą na rynny to za mała moc. Jak chcesz profesjonalnie coś robić to musisz w porządny sprzęt np. w tego Wellera zainwestować. To jakieś może 200 zł. Bo transformatorówką ciężko jest lutować scalaki w DIL-u (chodzi o typ obudowy) nie mówiąc już o montażu SMD, który przy transformatorówce jest prawie niemożliwy.
  No i poćwicz, bo każdy tego się musiał nauczyć. pamiętaj nie jest to takie trudne. najlepiej, by było jak ktoś pokaże. Więc pytaj może masz kogoś, kto potrafi wśród znajomych i pokaże.
  I pamiętaj, że tu nie wszyscy mają dostateczną wiedzę, czyli nie dowiesz się od niektórych, bo niektórzy od tygodnia lutują i z satysfakcją mówią, że oni potrafią, bo juz nie jeden, a dwa złącza Jack polutowali. Jaksię nauczysz lutować, to z czym innym będziesz miał problem - właśnie z tym brudem z kalafonii. Do tego służy taka niepalna gąbka nabierająca dobrze wodę - należy ją moczyć (najlepiej w małym metalowym pojemniczku należy ją umiescić) i wycierać w nią gorący grot. Nie pamiętam nazwy tej gąbki choć ją używam, więc zapytaj kogoś innego. maja ją w sklepach dla elektroników więc kupisz jak będziesz potrzebował.
  Pozdrawiam wszystkich profesjonalistów i laików.
  Zenek.
 • #27
  bonek
  Level 13  
  Obawiam się, że do tej lutownicy musisz używac oryginalnego grotu :-( grot miedziany nie będzie się wystarczająco szybko nagrzewał, w przeciwieństwie do trafa lutownicy...
 • #28
  -=FR!P!N=-
  Level 11  
  bonek wrote:
  Obawiam się, że do tej lutownicy musisz używac oryginalnego grotu :-( grot miedziany nie będzie się wystarczająco szybko nagrzewał, w przeciwieństwie do trafa lutownicy...


  A niby dlaczego?? :|

  Zenek_99
  Żeś się rozpisał. Mnie na twoim miejscu by się nie chciało. A czy opłaca sie juz po ćwiczeniach wstępnych kupic jakiś mały zestaw do samodzielnego montarzu i zmontowac według schematu??

  A co do tego sześcianu jak się zmobilizuje i będę miał wolnego czasu zrobię taki i dam wam fotki do oceny :D

  A co du lutownicy mam możliwać skombinowania sobie lutownicy oporowej (jakiś stary rupieć nie wiem nawet czy działa) tylko że ona ma taki bardzo obły kształt grotu to mogę go wyszlifować na szlifierce żebym miał taki wąski czubek?? (bo nie wiem czy da sie w niej wymienić grot)


  A co do tej gąbki to to jest gąbka celulozowa.

  A co do tego zeby mi ktos pokazał jak lutować to ten pomysł nie wypali. Jako jedyny w klasie (gimnazjum) sie interesuję takiego typu rzeczami (reszta to humanisci i debile)
  Mój kolega podobno "umie" lutować ale wątpie żeby był taki pro w te klocki:D. A może ktos z was nakręci taki amatorski filmik dla mnie i innych, którzy mają ten sam problem.
 • #29
  etezet
  Level 26  
  bonek wrote:
  Obawiam się, że do tej lutownicy musisz używac oryginalnego grotu :-( grot miedziany nie będzie się wystarczająco szybko nagrzewał, w przeciwieństwie do trafa lutownicy...


  Obawiam się, że może być odwrotnie.
  Też mam jakąś starą polską lutownice 100W i drut Cu 1,5mm rozgrzewam do temp topnięca cyny w jakieś 1-2s.
 • #30
  -=FR!P!N=-
  Level 11  
  etezet wrote:
  Też mam jakąś starą polską lutownice 100W i drut Cu 1,5mm rozgrzewam do temp topnięca cyny w jakieś 1-2s.
  .
  A ja mam nową lutownice 100W i mi na rozgrzanie do grotu do temperatury topnienia cyny zajmuje jakies 60 s albo więcej. :D nieźle nie??