Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowe stopniowanie zabezpieczeń

anntek 15 Lis 2009 00:49 5311 10
  • #1 15 Lis 2009 00:49
    anntek
    Poziom 20  

Witam. Mam takie pytanie. Byłem ostatnio u znajomego i zdarzyło się zwarcie na instalacji. Co mnie zdziwiło wyskoczył S303 na ZK. Po załączeniu go wszystko wróciło do normy. Po krótkiej diagnozie wyszło że ma złe stopniowanie zrobione, ponieważ: Na ZK ma C40 potem na rozdzielnicy głównej ma C64 a następnie na obwód osobny na piętro C40. Zwarcie było na piętrze. Oczywiście mowa o zasilaniu z 3XL. Jedynie co nie sprawdziłem to czy zasilanie na piętro jest brane zza/przed zabezpieczenia na głównej rozdzielnicy C62. Po czym jak wszytko wytłumaczyłem właścicielowi poprosił mnie abym mu to zmienił. I tu moje pytanie czy prawidłowo myślę że jeżeli mamy na ZK C40 na rozdzielnicy głównej powinno być C32 (jeżeli zasilanie piętra jest brane zza tego zabezpieczenia) i wtedy dać na piętro C25. Lub zrobić tak na ZK C40 na rozdzielnicy głównej powinno być C25 (jeżeli zasilanie piętra jest brane z przed tego zabezpieczenia) i wtedy dać na piętro C25. Mam nadzieje że napisałem zrozumiale.

• #2 15 Lis 2009 08:15
    roks
    Spec od PLC

Mocno upraszczając sprawę to myślisz poprawnie .

Jednak do poprawnego stopniowania zabezpieczeń trzeba posłużyć się charakterystykami , zastosowanie wszędzie charakterystyki C i oparcie się tylko na zmniejszaniu prądu może nie dać spodziewanego efektu .

pozdrowienia

• #3 15 Lis 2009 08:37
    czesiu
    Poziom 32  

Właściwie to powinieneś sprawdzić prądy zwarciowe. Jeżeli w domu są powyżej 400A to przypadek zadecyduje czy wyrzuci najpierw C40 czy jakikolwiek mniejszy. Powinno się unikać stopniowania esek ze względu na to że prądy zwarciowe (powyżej 10xIn dla typu C i 5xIn dla B) są wyłączane bezzwłocznie i prawdopodobieństwo zadziałania jednego z nich wynosi wtedy 50%.

• Pomocny post
    #4 15 Lis 2009 09:07
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Przy wkładkach topikowych, które mają przeważnie charakterystykę o mniejszym "k", zasadą było, że selektywność uzyskuje się dopiero przy zastosowaniu różnicy dwu stopni, czyli np. nie 32 i 25, ale 32 i 20, albo 25 i 16A.
    Natomiast przy zwykłych eS-ach selektywność jest nie do uzyskania, czasem nawet przy dużych różnicach w amperażu.
    Tym niemniej zabezpieczenie należy dobierać do odbiorów, mając na uwadze wszystkie zastrzeżenia dotyczące instalacji. Charakterystykę C stosujemy raczej przy silnikach, a nie żarówkach.

• #5 15 Lis 2009 10:41
    parura09
    Poziom 13  

Na twoim miejscu wszystkie Ski za ZK zmieniłbym charakterystykę B pozostawiając ten sam prąd znamionowy, ale nie wiem czy to coś pomoże.Najlepiej jest uzyskać stopniowanie kiedy obwody odbiorcze w mieszkaniu są zabezpieczone S-kami a w ZK są bezpieczniki topikowe.

• #6 15 Lis 2009 11:05
    wasyl79
    Poziom 11  

Witam .Niedawno poruszałem na forum podobny temat,tylko że wtedy to ja byłem tym który montował zabezpieczenia o charakterystyce S303 C ,no i teraz jestem mądrzejszy o tyle że wiem że w mieszkaniach i domach montujemy zab o charakterze-B-.No i muszą być stopniowo mniejsze a z tego co można wyczytać z twojego postu ,to ten w domu jest większy od tego w zł kabl. Ps.Aten kolega to czasami nikt z okolic Koszalina (żarcik)

• #7 15 Lis 2009 11:22
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

W uzupełnieniu tego co napisał kol. retrofood dodam od siebie:
    Cytat kol. anntek-

Cytat:
    Byłem ostatnio u znajomego i zdarzyło się zwarcie na instalacji. Co mnie zdziwiło wyskoczył S303 na ZK.

Nic nadzwyczajnego.
    Cytat:
    Po krótkiej diagnozie wyszło że ma złe stopniowanie zrobione, ponieważ: Na ZK ma C40 potem na rozdzielnicy głównej ma C64 a następnie na obwód osobny na piętro C40. Zwarcie było na piętrze.

Należy zadać sobie pytanie: czy selektywność (stopniowanie) ma na celu zabezpieczenie obwodu od przeciążeń, czy od zwarć. Możliwe, że ten C63 miał pełnić rolę WG (chociaż nie do tego aparatu należy ta funkcja).
    Cytat:
    I tu moje pytanie czy prawidłowo myślę że jeżeli mamy na ZK C40 na rozdzielnicy głównej powinno być C32 (jeżeli zasilanie piętra jest brane zza tego zabezpieczenia) i wtedy dać na piętro C25. Lub zrobić tak na ZK C40 na rozdzielnicy głównej powinno być C25 (jeżeli zasilanie piętra jest brane z przed tego zabezpieczenia) i wtedy dać na piętro C25. Mam nadzieje że napisałem zrozumiale.

Wg mnie mało danych żeby podjąć się doboru zabezpieczeń. Nie mniej jednak stopniowanie powinno być zachowane z uwzględnieniem zabezpieczeń selektywnych lub wkładek topikowych. Pamiętaj, że przy stopniowaniu "zwykłych" wyłączników instalacyjnych nie uzyskasz selektywności od zwarć- tylko od przeciążeń. W rozdzielnicach GŁ jako WG stosuje się np. FR-y

• #8 15 Lis 2009 12:03
    wasyl79
    Poziom 11  

Zamierzchłe czasy temu pracowałem na bloku(ośrodek wczasowy) montowałem tam osprzęt,instalację wykonywała inna firma.No i był tam taki bajer że jak zrobiłem zwarcie na 3 piętrze ,to bezpiecznik wyskakiwał w tym pokoju gdzie było zrobione zwarcie na korytarzu w rozdzielce no i w gł rozdzielni na parterze.To ciekawe jak jest teraz,jeden z gości robi zwarcie ,no i na korytarzu 20 pokoi nie ma prądu + parter -1p 2p 3p.

• #9 15 Lis 2009 15:01
    anntek
    Poziom 20  

Nie no racja że w domach w których instalacja została wykonana po 91r należy stosować zabezpieczenia typu S a na Zk topikowe nawet jest to napisane w normach ale zabezpieczenie w ZK należy do energetyki i jest zaplombowane i to oni powinni dać topika. Spotykam się na co dzień u klientów że w ZK jest zabezpieczenie S i nikt z energetyki nic z tym nie robi. Prawdą jest że zabezpieczenie np B25 i B32 maja te same czasy zadziałania wg charakterystyki, ale trzeba ten problem rozwiązać jakoś no myślę jakią tu dać selektywność

• #10 15 Lis 2009 15:10
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Z selektywnością na zwarcia nic nie zrobisz, jeśli w ZK jest zwykły "S".
    Znam przypadek, gdzie w domu klient ma B10 i w przypadku zwarcia wyłącza C63 w złączu (duże przekroje, stacja trafo blisko). "Skoncentruj" się na przeciążeniu- jeśli nie możesz nic zrobić w złączu. Energetyka nie zmieni na selektywny, gdyż będzie mieć problem w stacji- tam nie znajdziesz gg :wink:

• #11 15 Lis 2009 15:13
    anntek
    Poziom 20  

no to wykonam selektywność i go poinformuje o całej sytuacji jak to wygląda temat można zamknąć

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME