Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przycinanie komputera i trzeszczący dźwiek w grach

15 Lis 2009 14:45 4056 13
  • Poziom 9  
    Witam

Około 2ch miesięcy temu na moim komputerze pojawił się problem. Podczas grania w gry (raczej z tych nowszych) komputer zaczął się przycinać a muzyka charczeć (nie tylko ta z gry, również ale również z winampa). Dotychczas w tych samych grach nie miałem żadnych problemów z działaniem. Podczas grania sytuacja pogarsza się na otwartych przestrzeniach gdzie obciążenie komputera jest większe. Format nie przyniósł żadnego efektu.
    Przywróciłem domyślne ustawienia biosu (nie resetowalem go), instalowalem nowe sterowniki karty graficznej, odkurzyłem komputer.

W windowsie (xp) komputer działa jak złoto, system się szybko wczytuje (jak to po formacie) nie mam problemu ani z muzyką ani z filmami.

Po 40sto minutowej grze w world of warcraft bios pokazywał mi temperature CPU około 40 stopni, i nieznacznie większa temp systemu

komputer:
    Procesor: INTEL CORE 2 DUO 2.66 GHz
    Płyta Gówna: GIGABYTE GA-P35-S3
    Grafika:ASUS GF 8600 GT 256 MB - pasywne chłodzenie
    RAM: KINGSTON DDR2 2046 MB
    Dysk: SAMSUNG 320 GB
    Zasilacz: CHIEFTEC CFT-500A-500W
    windows xp sp2

uruchomiłem kilka programów monitorujących prace komputera, oto screen:
    http://img94.imageshack.us/i/systemcheck.jpg/ ,
    (nie wklejam na forum bo duży)
    Opis:
    to po lewej na górze to program nvidia monitor monitorujący karte graf. a po prawej proces explorer

problemy wystąpiły w grach: World of warcraft-(ciągłe przycinanie), Risen-czasem co jest dziwne wogule a czasem strasznie (zwłaszcza na otwartych przestrzeniach).

Z tego co widze co mi ten program nvidia monitor pokazuje to karta ma cały czas około 70 stopni C. (GPU1~70*C-chyba procesor karty?)

Jeszcze spróbuje wymienić paste przewodzącą (czy jak jej tam xD) miedzy radiatorem a procesorem.

Nie znam się specjalnie na komputerach, a jako że skończyły mi się pomysły i w internecie za dużo znaleźć mi się nie udało zwracam się z prośbą o pomoc.
  • Poziom 17  
    Wiesz co... zainstaluj najnowsze steowniki.
    Ale najpierw sprawdz wymagania gier .
  • Poziom 9  
    Ilidan15 napisał:
    Wiesz co... zainstaluj najnowsze steowniki.

don-esteban napisał:
    instalowalem nowe sterowniki karty graficznej

chociaż fakt możne to wina innych sterowników, tylko dlaczego problem zaczął się tak nagle...
    Ilidan15 napisał:
    Ale najpierw sprawdz wymagania gier

don-esteban napisał:
    Dotychczas w tych samych grach nie miałem żadnych problemów z działaniem

ehh
  • Poziom 38  
    A sterowniki od płyty głównej (chipset) i audio ? To nie ważne....
    :roll:
  • Poziom 9  
    no tak ważne, tylko zastanawiam się dla czego nagle zaczęły się problemy skoro nic w komputerze nie zmieniałem. Dam znać co się stanie po wgraniu nowych serowników do płyty głównej, nie wiem czy jest potrzeba wgrywać nowego biosa (prawdę mówiąc boję się trochę ponieważ już kilku znajomych miało problemy z komputerem po wykonaniu tej operacji) :D

jeszcze jedno czy ta temperatura ~70 stopni jest normalna dla kart z pasywnych chłodzeniem? i najważniejsze czy temperatura podana na screenie to jest naprawdę temperatura procesora karty czy coś innego :P
  • Poziom 17  
    Don-esteban chodzi mi o sterowniki audio!! Sam miałem problem identyczny. Moja wierza która grala dobrze stała sie masakrą!! Dopiero odpowiednie stery dały odpocząc moim uszom .

Dodano po 8 [minuty]:

Wiesz co don-esteban . 70 stopni to temperatura która by mnie przyprawiła o ciarki. roiłes O/C kompa?? Jak nie to zainstaluj dodatkowy wentylator . cena max 10 zł. Sprawdz temperature programem Everest .
  • Poziom 9  
    wiem że to 70 stopni to dużo, bardzo żałuje że nigdy wcześniej nie sprawdzałem temperatury i nie mam skali porównawczej, pokombinuje z tymi sterami, posmaruje świeżą kasta przewodzącą ciepło i dam znać.

btw nie podkręcałem nic, może to chłodzenie pasywne nawala bo to w sumie tylko taki pokręcony radiator xD
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    pasta duzo nie da.... Lepiej za to kup jakiegos dobrego wentylatorka:)
  • Poziom 38  
    Chyba "pokombinował" ze sterami i "się naprawiło".
  • Poziom 9  
    Wcale się nie naprawiło...
    dalej przy większym obciążeniu komputer zacina, po prostu zachowuje się tak jakby nagle ktoś podmienił mi wszystkie części na starsze xD (tylko w grach)
    Jak ustawiam wymagania na minimum to widać lekką poprawę.

Zainstalowałem nowe sterowniki chipsetu/audio/i graf/ wymieniłem pastę termo przewodzącą...
  • Poziom 17  
    Nie wiem jak jest z tymi innymi sterami. Ale zapytam sie . Czy odinstalowałes stare stery ?? Czy zainstalowałes odpowiednie do twqoich podzespołów sterowniki. Bo nowe nie znaczy lepsze
  • Poziom 13  
    Powiadasz, że ciągle masz 70stC na GPU?? Może za słaba wentylacja obudowy?
    Zamontuj na test wentyl do tego pasywnego radiatora(możesz nawet surzarką dmuchać, tylko chłodnym powietrzem). Jak pomoże to grafika się kończy.
    Hehehe a jaka to "karta" muzyczna na pokładzie? Domyślam się, że jakiś układ zintegrowany. Te po zbytnim OC lubią się dość szybko kończyć i takie objawy im właśnie towarzyszą. Jesteś pewien, że nikt inny nie bawił się w OC Twojego komputera??? Sprawdź wydajność w jakimś teście syntetycznym i porównaj do swojego.
  • Poziom 9  
    Zdjąłem obudowę i schładzałem wiatraczkiem "bebechy" :p temperatura spadła do 50 stopni (podczas grania w wowa) -jednak 0 poprawy. Czyli to chyba po nie kąt wyklucza problem przegrzewania się..
    Co do sterowników to odinstalowałem stare sterowniki k. graf i zainstalowałem nowe (poprawne), sterowniki płyty głównej ( w tym audio) nadinstalowałem ponieważ nie wiem jak pozbyć się starych :| :D
    Tak moja karta jest zintegrowana na płycie głównej. Nie rozumiem tylko jaki wpływ ma zepsuta k. muzyczna na płynność działania gry. Chociaż po moich ostatnich problemach z komputerem jestem w stanie uwierzyć we wszystko :D

Zdawało mi się że winowajczynią problemów jest k. graficzna teraz wydaje mi się że...właściwie to już nic mi się nie wydaję nie mam bladego pojęcia co jest. Być może karta graficzna kiedyś się przegrzała coś się sfajczyło i dlatego gorzej chodzi? Jest to możliwe?

Czy komputer nie był podkręcany to nie wiem, sklep w którym go kupowałem raczej ma dobrą opinię (Arest-Wrocław). Nie orientuję się dlatego też się zapytam, po co sprzedawca ma podkręcać kartę graficzną skoro jej model od razu sugeruje jej moc?
    Co innego z procesorami zawsze można podkręcić np 1ghz i wcisnąć jako np 1,2 ghz-mam racje?

tak wogule dzięki że stara staracie sie pomóc :P (pisze bez sarkazmu :D)
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Jak masz go jeszcze na gwarancji to skorzystaj z tego xD