Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł oszczędniejszy, gazowy czy na paliwo stałe (owies)?

Laertes 15 Lis 2009 16:50 7337 12
  • #1 15 Lis 2009 16:50
    Laertes
    Poziom 8  

Projektuję kotłownię w domu 150 m 2, który dopiero wybuduję.
    Chcę tanio grzać i myć się stosując tylko gaz lub paliwa stałe (może być owies) bez innych "dogrzewaczy".

• #2 15 Lis 2009 22:43
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Najpierw zajmij się dobrym dociepleniem domu, żeby ciepło zatrzymać w środku, a nie wypuszczać na zewnątrz. Potem kup kocioł kondensacyjny. Powinno być fajnie i tanio. :D

• #3 16 Lis 2009 13:51
    systemgaz
    Poziom 22  

Chcesz kolego zastosować paliwo alternatywne zamiast paliwa gazowego, olejowego, lub masy biogeniczne to polecam e-biblioteki producenta:

Systemy grzewcze na olej opałowy, gaz, energię słoneczną, drewno i ciepło z natury
    http://www.viessmann.pl/pl/energy-saving.html
    http://www.viessmann.pl/pl/energy-saving/heizsysteme_fuer_oel.html.html
    lub

Bariery stosowania paliw alternatywnych w energetyce
    http://www.min-pan.krakow.pl/Wydawnictwa/PE112/13-wasilewski-tora.pdf

Regulacje prawne odnoszące się do tzw. paliw alternatywnych
    Dz.U. nr 112, poz. 1206;
    Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. nr 62, poz. 627) z późn. zm.,
    Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. nr 62, poz. 628) z późn. zm.,
    Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz.U. nr 54 poz. 348) z późn. zm., a także rozporządzenia wykonawcze, wydane na podstawie delegacji zawartych w tych ustawach.

• #4 16 Lis 2009 15:11
    Laertes
    Poziom 8  

Dziękuję za post od " SYSTEMGAZ " , widzę że posiada kolega ogromną wiedzę techniczną i prawną . Może bardziej sprecyzuję moje pytanie ; co do ogrzew. gazowego to za radą kol. " MIRRZO " za którą również dziękuję rozważam kociol kondensacyjny w cenie do 5 tys. zl ( dlatego zaznaczyłem w pytaniu co mnie interesuje , nie mogę wydac w tej chwili 50 -70 tys. zł. na ekonomiczne ogrzewanie pochodzące z pompy cieplnej i energii słonecznej do których jestem przekonany i za 10-15 lat kiedy zużyje się ten kociol o którym teraz rozważamy na pewno zastosuję te żródła ) lub gazowy kociol żeliwny który bardziej do mnie przemawia w podobnej cenie. Odbiorniki c.w.u . będą znajdowac się do 5-6 m od kotła , jeżeli uważacie za ekonomiczniejsze zastosowanie zasobnika c.w.u. to napiszcie uzasadniając . Priorytetem w wyborze kotła są minimalne koszty za gaz , jego bezobsługowosc oraz minimalizacja kosztów serwisowych ( WYBACZCIE PANOWIE SERWISANCI ) . Na codzień zajmuję się samochodami i wiem , że im więcej elektroniki i "bajerów" w aucie , tym częściej odwiedzamy serwis . Tak więc proste jest najlepsze . Jezeli chodzi o paliwa stałe to rozważam zakup kotła KLIMOSZ LING DUO z głowicą do spalania owsa . Koszt kotła ok. 9 tys. zł powinien się chyba szybko zwrócic , rolników w okolicy nie brakuje . Sądzę żę spaliłbym ok. 1 tony owsa/miesiąc czyli średnio 6 ton rocznie po ok. 300 zł daje na okrągło z innymi kosztami energi za pompę ok.2 tys. złotych/rocznie . I takich kosztów bym sobie życzył...Jeżeli jest możliwe osiągnięcie podobnych kosztów przy ogrzew. gazowym to oczywiście je zastosuję , tylko jakoś nie do końca w to wierzę ... Proszę napiszcie ile płacicie i za co ?

• #5 16 Lis 2009 19:59
    mirrzo

Laertes napisał:
    Odbiorniki c.w.u . będą znajdowac się do 5-6 m od kotła ...
    Sądzę żę spaliłbym ok. 1 tony owsa/miesiąc czyli średnio 6 ton rocznie po ok. 300 zł daje na okrągło z innymi kosztami energi za pompę ok.2 tys. złotych/rocznie

Jeżeli do cwu jest 5-6 m, to zawsze 2 funkcyjny, ew. wiszący z wbudowanym zasobnikiem, oraz możliwością podłączenia cyrkulacji do niego.
    Mówimy tu tylko o sezonie grzewczym - bez wody w okresie letnim
    Myślę, że przy dobrym wykonaniu izolacji, koszt gazu nie będzie dużo większy, ale wygoda i owszem. Ja nawet, gdybym miał wydać 100% więcej, nie zawahałbym się ani chwili. Zawsze jednak - KONDENSACYJNY

• #6 16 Lis 2009 20:50
    serwo66
    Poziom 24  

Twój priorytet min. koszty za gaz oraz min. koszty serwisu - tego nie idzie połączyć. Zakup zwykłego atmosferyka w internecie ok.2200 zł., kondensat ok. 4000 zł. Atmosferyk tani w zakupie i serwisie ale większe opłaty za gaz, kondensat droższy w zakupie i serwisie ale mniejsze opłaty za gaz. Pamiętaj im więcej ocieplenia tym mniej zapłacisz za gaz, tak samo węgiel i wszelkie inne paliwa ale przy gazie zero roboty masz czas aby zarobić na niego.

Dodano po 25 [minuty]:

Jeśli chodzi o kocioł z zasobnikiem pamiętaj, że przy piecu przepływowym 1m zimnej wody = 1m kanalizacji ( czas oczekiwania na gorącą wode ), komfort przy zasobniku jest nie do porównania.

• #7 17 Lis 2009 15:50
    cirrostrato
    Poziom 36  

Dopiero budujesz...jeszcze raz chciał bym być w takiej sytuacji. Mam spory (280m) budynek , dobrze ocieplony ,ogrzewanie gazowe( jeśli jest dostęp do gazu ziemnego to nie ma co gdybać). Zastanów się (dopiero startujesz) np. nad kształtem budynku, nie chodzi aby to był nudny klocek ale wielospadowy dach, rozwinięta struktura/powierzchnia ścian, niedocieplone mostki cieplne to dodatkowe straty ciepła, okna (może nie standard k=1,1 ale k= 0,5-0,6), odpowiednie/ciepłe drzwi wejściowe (Gierkowską futrynę metalową na wejściu wywaliłem po sezonie), kształt budynku uwzględniający strony świata (od południa pokój dzienny a od północy kibelki, kuchnia itp)..jest sporo literatury i naprawdę warto poczytać, zanim ociepliłem chałupę to przeczytałem co miałem w zasięgu. Powodzenia.

• #8 17 Lis 2009 21:46
    mirrzo

serwo66 napisał:
    ...przy piecu przepływowym 1m zimnej wody = 1m kanalizacji ( czas oczekiwania na gorącą wode ), komfort przy zasobniku jest nie do porównania.

Przy zasobniku dochodzi cena prądu do pompy i straty na ciągłym jej przesyłaniu. Ale komfort oczywiście tak, pod warunkiem wykonania mądrej cyrkulacji

• #9 20 Lis 2010 21:06
    hydro-man
    Poziom 17  

Witam
    porad jak zwykle nie brakuje więc i ja swoją dorzucę - ciepła woda latem zamiast z kotła to może solary. Pozdrawiam

• #11 17 Gru 2011 10:37
    Piasek80
    Poziom 28  

Wszelkiego rodzaju kotły na paliwa ekologiczne typu słoma, zrębki, pellet itp to piece jednorazowych okazji... W tym roku ceny powyższych materiałów opałowych są astronomiczne - nawet słoma jest bardzo droga (brykieciarnie stoją bo pomijając fakt że przy obecnych cenach słomy nikt nie kupi zeń brykietu za takie pieniądze - to po prostu nikt słomy nie chce sprzedawać bo każdy ma mało). Podobnie zboża. 2 lata temu w firmie żytem paliliśmy bo było śmiesznie tanie a okoliczni rolnicy sprzedawali je za bezcen. Dzisiaj tona żyta to ponad 900zł !! Eko-groszek można już za 700 dostać o takiej samej wartości opałowej. Owies tez jest bardzo drogi i wszystko wskazuje na to że w tej materii (czyli cen zbóż) taniej już nie będzie. Będą jakieś wahnięcia cenowe jak zawsze w sezonie - ale nie ma co liczyć że ich ceny spadną do 200-300zł za tonę...
    Dlatego jak pisałem w tym temacie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10269291#10269291
    nie ma się co uwiązywać na siłę do piecy o ograniczonych możliwościach spalania wszystkiego (czyli tych z podajnikami) bo opał jaki są w stanie spalać te piece jest z roku na rok coraz droższy...

• #12 17 Gru 2011 19:15
    Laertes
    Poziom 8  

Dziękuję za zainteresowanie , domu jeszcze nie ma , dopiero dostałem pozwolenie ( wszystko trwało ok. 4 lat !!!) dlatego byłem mniej aktywny na forum . Zgadzam się z Piaskiem , Mirrzo i Hydro-man . Dom będę miał dobrze ocieplony , aktywnie uczestniczyłem w jego projektowaniu ( będzie prosty i na płycie fundamentowej na XPS-sie ) . Piec gazowy kondensacyjny z dużą modulacją dojrzał do mnie , jednak gaz będę miał ok. 2 lata po wybudowaniu domu ( decyzja gazowni ) , dlatego chciałbym miec również dobry kociol stałopalny na wszystko z priortetem drewno i węgiel( najlepiej brunatny czeski ) . Nie koniecznie z podajnikiem choc najlepiej ( jest tylko jeden producent takiego kotła ale cena nie jest niska ok. 14-15 tys.) Byc może kupię coś używanego z Niemiec ( często tam bywam , teraz dużo super kotłow wymieniają z powodu opłat emisyjnych ) .
    mirzzo - do dazu mnie przekonałeś , pompa ciepła do c.w.u. chodzi mi od dawna po głowie jako alternatywa solara ( taka powietrze - woda , chyba dobrze to określiłem bo powietrze-powietrze jak piszesz to do nadmuchu powietrza ?) .

Potrzebuję teraz innej porady fachowców instalatorów :
    1. Jak najlepiej zrobic instalacje c.o. żeby była bardzo ekonomiczna , prosta i najlepiej dziłała również grawitacyjnie .
    2.Czy budując dom rozsądne będzie przygotowanie instalacji pod kociol kondensacyjny w postaci podłogówki i po jednym grzejniku na kondygnacji którą uruchomię dopiero po jakimms czasie gdy bedzie gaz ( oczywiście w obiegu zamkniętym ).
    3.Chciałbym posiadac kociol stałopalny ( a może nawet dwa , tzn . prawdziwy do c.o. o sprawności ponad 85% i dla ojca któremu zaprojektowałem taką garsonierę w tym domu pieco-kuchnię z płaszczem wodnym ).Czyli w/g polskich przepisów najlepiej w obiegu otwartym ?
    4.Jak sensownie je połączyc i czy je łączyc ? , żeby nie było strat cieplnych ( podobno zastosowanie wymiennika płytowego to strata ok.20 % ciepła , jeżeli to prawda to odpada ).
    5.Jaki zastosowac zbiornik c.w.u. żeby ewentualnie oba układy (otwarty i zamknięty) połączyc właśnie w takim zbiorniku i dogrzewac go np. solarem lub pompą cieplną . Czy taki z potrójną wężownicą czy jeszcze coś innego ?
    6. Czy zastosowanie bufora w układzie otwartym może jednocześnie wspomagac ten zbiornik c.w.u , a może są takie bufory z z wbudowanymi zbiornikami c.w.u.

Jak już wybierzemy najlepsze roziązanie to bedę potrzebował kogoś do wykonania tego układu (najtrudniej w moich stronach o instalatorów mających pojęcie o instalacji grawitacyjnej ) .

• #13 17 Gru 2011 23:35
    Piasek80
    Poziom 28  

Laertes napisał:
    Jak najlepiej zrobic instalacje c.o. żeby była bardzo ekonomiczna , prosta i najlepiej dziłała również grawitacyjnie .

dokładnie tak jak to napisałeś: możliwie najprościej. Im więcej kombinacji, rozdzielaczy itp... tym więcej wymaganych pomp cyrkulacyjnych pożerających prąd.
    W przyp. pomp cyrkulacyjnych powinieneś mieć ich 3 szt - czyli tyle ile układów:
    - jedna dla grzejnikowego
    - druga dla podłogowego
    - i trzecia, maleńka co c.w.u
    Laertes napisał:
    Czy budując dom rozsądne będzie przygotowanie instalacji pod kociol kondensacyjny w postaci podłogówki

A jak sobie wyobrażasz jej wykonanie już po wykończeniu domu ?
    Laertes napisał:
    i po jednym grzejniku na kondygnacji którą uruchomię dopiero po jakimms czasie gdy bedzie gaz ( oczywiście w obiegu zamkniętym ).

za dużo kombinacji, za dużo komplikacji no i najważniejsze: wpędzasz się w potężne koszty materiałowe i wykonawcze.
    Jak pisałem wcześniej: 2 niezależne układy: grzejnikowy i podłogowy. Źródeł grzewczych możesz mieć i 10, najważniejsze aby wszystkie napędzały te same układy grzewcze i się wzajemnie uzupełniały. Dlatego jedyne słuszne rozwiązanie to układ c.o zamknięty.
    Laertes napisał:
    Chciałbym posiadac kociol stałopalny ( a może nawet dwa , tzn . prawdziwy do c.o. o sprawności ponad 85% i dla ojca któremu zaprojektowałem taką garsonierę w tym domu pieco-kuchnię z płaszczem wodnym ).Czyli w/g polskich przepisów najlepiej w obiegu otwartym ?

Szalejesz... Jeden kocioł główny, pomocniczy jakiś gazowy dla wygody a jak ojcu zimno to mu kozę zamontuj. Radości z tego więcej niż z kolejnego kotła c.o za ciężki szmal... Instalatorzy cie zjedzą... I w Polsce dopuszczone już jest stosowanie kotłów c.o. w układzie zamkniętym - ale nie każdy kocioł się do tego nadaje - trzeba to wiedzieć przed zakupem.
    Laertes napisał:
    Jaki zastosowac zbiornik c.w.u. żeby ewentualnie oba układy (otwarty i zamknięty) połączyc właśnie w takim zbiorniku i dogrzewac go np. solarem lub pompą cieplną .

Ile źródeł ciepłą - tyle wężownic. Chyba ze zawory na wejściu i przełączanie tego co akurat grzeje...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME