Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt instalacji dla zakładu kosmetycznego

gregoro 15 Lis 2009 19:48 1922 6
  • #1 15 Lis 2009 19:48
    gregoro
    Poziom 8  

Witam, napiszę krótko jak ja to widzę a Was bardzo proszę o opinie

Do zakładu kosmetycznego (na 2 pietrze) doprowadzono kablem 3 fazy po liczniku.
    Teraz muszę wykonac instalację na 80m2 dla 3 pomieszczeń zabiegowych + łazienka gospodarczy i biuro. Moja myśl jest taka, że dla każdego pomieszczenia będzie oddzielny obwód na jednym bezpieczniku. Ale wszystkie łączenia wykonam w podtynkowych puszkach gniazdek prądowych doprowadzając kablem 1,5mm oświetlenie + kilka dodatkowych gniazdek prądowych łączonych kablem 2,5mm i takim samym do bezpiecznika. Dla pozostałych pomieszczeń analogicznie.
    Dla pomieszczeń typu łazienka, kuchenka zastosuje bezpieczniki typu B a dla pozostałych typ C. Zastosuję także wyłącznik różnicowy tu mam na myśli BPC 4P 30mA, 25A.

Pytania:
    - czy dla pomieszczenia zabiegowego gdzie w gniazdkach będzie podłączonych kilka różnych urzadzeń typu jakaś suszarka nie będzie za bardzo obciążone gniazdko prądowe gdzie zostanie połączone oświetlenie? a może w tym samym pomieszczeniu dla pozostałych gniazdek zrobic oddzielny obwód? i analogicznie dla pozostałych pomieszczeń.

- teraz jeszcze opiszę Wam jak połączę w rozdzielni
    Prąd L1, L2, L3 który został doprowadzony kablem na piętro podłączę do wyłącznika różnicowego DPC 4P 30mA, 25A nastepnie mostkami doprowadzę prąd do bezpiecznika 3 fazowego (w jednym pomieszczeniu będzie potrzebny prąd 3 fazowy) a z tego bezpiecznika 3 fazowego mostkami na pozostałe bezpieczniki jednofazowe oczywiście obciążając każdą fazę w miarę równomiernie.
    Czy w przypadku różnicówki N ma byc zmostkowane z PE a może zły wyłącznik różnicowy chce zastosowac?

Każda Wasza opinia rada bedzie dla mnie bardzo cenna

pozdrawiam,
    Grzegozr

0 6
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 15 Lis 2009 20:33
    retrofood
    Moderator

Czy Ty masz uprawnienia projektowe UB???
    Jesli nie - to po co się za to bierzesz? Czyżby u Was san-epid odbierał zakłady na wariackich papierach? i PINB u Was nie ma? Ciekawe, kto będzie robil przeglądy i na jakiej podstawie, skoro nie będzie dokumentacji.
    A poza tym, to wszystko należałoby wyliczyć, a nie tak na hurrra.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 15 Lis 2009 20:39
    michcio
    Specjalista elektryk

Gabinet kosmetyczny to nie takie hop-siup jak instalacja w byle domu.
    Tam są urządzenia mające kontakt z wodą i z ciałem człowieka.

Nie wariuj z tymi charakterystykami C bo nie wiadomo, czy w ogóle jest taka potrzeba, a może się okazać, że nie spełnisz warunków SWZ.

Sposób myślenia, że po jednym obwodzie dam na pomieszczenie i będzie OK trzeba odrzucić. Przede wszystkim musisz wiedzieć dokładnie jakie urządzenia tam będą zamontowane. Może okazać się, że w jednym pomieszczeniu trzeba będzie wykonać może i ponad 5 obwodów.
    Każde urządzenie powyżej 2 kW powinno mieć swój obwód, choć są urządzenia, które pomimo niewielkiej mocy powinny mieć dedykowany obwód.

W żadnym wypadku nie wolno łączyć oświetlenia z gniazdami! To mają być oddzielne obwody.

A tak w ogóle mam pewne wątpliwości co do tego, czy aby na pewno jesteś elektrykiem. Co jak co, ale nie masz podstawowej wiedzy, choćby to pytanie o mostkowanie PE i N. Przecież to powinieneś wiedzieć!
    Jeśli nie jesteś elektrykiem i nie wiesz jak to zrobić, to nawet nie bierz się za tą robotę!
    W takim miejscu ryzyko nieszczęścia jest bardzo wysokie.
    Poza tym kto odbierze i pomierzy taka instalację?

0
  • #4 15 Lis 2009 22:28
    unemake
    Poziom 16  

gregoro napisał:

Czy w przypadku różnicówki N ma byc zmostkowane z PE a może zły wyłącznik różnicowy chce zastosowac?

Bez urazy- na Twoim miejscu dałbym sobie spokój z projektowaniem i wykonaniem tej instalacji, skoro brak Ci takiej wiedzy...

0
  • #5 15 Lis 2009 22:32
    gregoro
    Poziom 8  

Ja zawodowo zajmuję się systemami alarmowymi i telewizja przemysłową a ta instalacja elektryczna w takim miejscu jak ten zakład to pierwszy raz. Od kilku miesięcy mam już za sobą kilka łatwych instalacji z projektu. Przepraszam za durne pytania ale ja wolę zapytac ...

każdy merytoryczny post bedzie cenny - Dzięki

0
  • #6 16 Lis 2009 00:26
    Patryk 18
    Poziom 11  

Taka moja rada . Jedna RCD to będzie stanowczo za mało. Lepiej będzie zastosować może nawet z 5 jednofazowch niż jedną trójfazową. Pozatym dokładam się do zdania kolegów wyżej , nie powinieneś dotykać się do tej instalacji

0
  • #7 16 Lis 2009 07:23
    retrofood
    Moderator

gregoro napisał:
    Ja zawodowo zajmuję się systemami alarmowymi i telewizja przemysłową

To zajmuj się tym nadal, skoro robisz to dobrze, a instalację elektryczną zostaw tym, którzy znają się na instalacjach. Bo widzę, że zupełnie nie zdajesz sobie sprawy z konsekwencji swojej niewiedzy.
    Więc wyjaśniam: Taki zakład przed otwarciem będzie "prześwietlony". I muszę Ci podpowiedzieć, że zmierzą nawet szerokość drzwi. Instalację też sprawdzą, czy spełnia wszelkie normy, a zaczną od pytania o dokumentację i poświadczenie elektryka, że instalacja spełnia wymagania norm. To jest zakład, gdzie dziennie przewijać się będzie dziesiątki ludzi, którzy nie mogą mieć pecha, że jak czegoś dotkną, to im płuca przestaną działać. A Ty, bez obrazy, o normach nie masz nawet pojęcia.
    Apeluję, powiedz Inwestorowi, by najpierw dowiedział się o wymaganiach, jakie stawiane są takim zakładom, a potem zlecał Tobie taką robotę.
    I nie da się tu nic ominąć, bo zmiana sposobu użytkowania obiektu lub lokalu wymaga zgłoszenia do PINB, lub Administratora budynku, a on zażąda odpowiednich opinii, chociażby w trosce o własną rzyć.
    Muszę dodać, ze po katastrofie katowickiej, a także po pożarze hali (w Gdańsku, czy Gdyni, dobrze nie pamiętam) skończyło się lekceważenie przeglądów okresowych i zaostrzyły się warunki odbiorów technicznych. Zresztą, kto śledzi zmiany w Prawie Budowlanym, to wie, ile poprawek weszło w życie od tego czasu i w którą stronę zmiany poszły.

Podsumowując: Jeśli nie masz uprawnień, to szukasz drogi do pierdla.

0