Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o bezpieczniki w mieszkaniu

15 Lis 2009 21:29 12726 12
  • Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    spyx napisał:
    Cytat:
    obecne bezpieczniki są 10A, jeden 6A, czy do mieszkania wystarczą wyłączniki nadprądowe klasy B, czy ważne są jeszcze inne parametry?

Do mieszkania standardowe wyłączniki instalacyjne "klasy B".
    Cytat:
    no i jeszcze jedna sprawa zauważyłem, że obecnie jeden z bezpieczników jest wmontowany tylko przed dzwonkiem- jest to taki zwykły w ceramicznej obudowie, który się wyrzuca gdy się przepala (nie wiem jak sie fachowo nazywa), czy to rozwiązanie jest standardowe ?(oznaczenia z bezpiecznika to 17.3 10/660)

Jest to wkładka topikowa Bi 10A i jest to często praktykowane (słusznie). Możesz zastąpić wyłącznikiem instalacyjnym (nadprądowym)- jeśli tylko dzwonek, to może być mniejszy (np. B6).
    Cytat:
    Jeżeli mam rację, to czy taki pierwszy lepszy z allegro będzie dobry?
    WYŁĄCZNIK NADPRĄDOWY TYPU S-301 CLS6-B10 10A Moeller

Będzie dobry...
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista elektryk
    Jak robisz remont to i wymień instalację, bo na takich zabezpieczeniach nie da się dzisiaj normalnie funkcjonować.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Wystarczą. Rozważ to, co napisał kol. michcio.
  • Specjalista elektryk
    Plusy?
    Bezpieczna instalacja - trzeci przewód ochronny. Znikome ryzyko porażenia.
    Możliwość używania różnych urządzeń jednocześnie - teraz jak włączysz czajnik, to niestety, ale jakiekolwiek inne urządzenie o nieco większej mocy nie może być użyte.
    Jeśli zabezpieczenie będzie takie jak teraz, to najwyżej wybije, po paru minutach będzie można je włączyć. Jeśli większe, a ktoś na pewno je kiedyś zwiększy, bo pomimo, że będzie za duże, to jednak chęć życia jakoś z prądem będzie większa, zacznie palić się instalacja.

Komputer nie będzie kopał.
    Pralka nie będzie kopała.
    To samo zmywarka czy lodówka.
    Listwa do komputera będzie zapewniała jakąkolwiek ochronę (teraz raczej nic nie daje).
    Zmywarka, piekarnik, lodówka, pralka itd. będą miały ważne gwarancje - pewnie są teraz podłączone do gniazd bez bolca - przeważnie w takim wypadku gwarancja jest nie ważna.

Gniazd można dołożyć, teraz pewnie jest tyle co kot napłakał.

Oczywiście to wszystko zakładam, że instalacja jest 2-przewodowa (do gniazd dochodzi po 2 przewody). A jaki jest przekrój?

Cytat:
    Trochę nie widze sensu wymieniać tego co nie widać...[\quote]

Stąd właśnie ta wysoka ilość zgonów spowodowana porażeniem prądem w porównaniu z krajami na zachodzie.
    Oczywiście kafelki czy gładź to co innego - to widać, instalacji ludzie nie zobaczą.
    Gdy zobaczyłem Twoją "rozdzielnię" domową, to mogę napisać tylko jedno- zatrudnij do tej roboty elektryka- to wszystko należy uporządkować. Tablica bezpiecznikowa to nie zabawa!
    To się doczekałeś :| Dział "Elektryka Początkujący" w którym amator elektryki zabiera się za wymianę tablicy, oraz "porządkowanie" kabli zasilających?
    Niestety, nie za moich "rządów"... Przykro mi :|

Ps. To nie jest podłączenie lampy, silnika, czy wyłącznika...
  • Poziom 16  
    spyx napisał:
    No tak tylko czekalem kiedy uslysze zatrudnij elektryka...

Bo na forum z tym "pająkiem" nikt Ci nie pomoże. Tego trzeba najzwyczajniej dotknąć. I musi to zrobić osoba kompetentna, bo nie sposób przewidzieć wszystkiego, a na pewne niuanse możesz nie zwrócić uwagi.