Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protech Karo - sterowanie pomp± CO.

wiwe 15 Lis 2009 22:42 2730 0
 • #1
  wiwe
  Poziom 10  
  Poprawka sterowania pomp± CO.

  Nadmienię, że do sterowania pieca wykorzystuję również regulator pokojowy AURATRON 2020 i sterownik pieca ST-40.
  Je¶li wykorzystujemy piec do ogrzewania bojlera, to wybieramy tryb pracy – PRIORYTET BOJLERA.
  Wybór takiego trybu powoduje ogrzewanie bojlera do zadanej temperatury, a po jej osi±gnięciu sterownik ST-40 wył±cza pompę CWU i wł±cza pompę CO. Powoduje to wysyłanie ciepłej wody do instalacji centralnego ogrzewania, mimo iż regulator pokojowy tego nie chce (temperatura w pokojach jest już osi±gnięta). Takie rozwi±zanie doprowadza do szybkiego wychłodzenia pieca i nadmiernego nagrzewania pomieszczeń.
  Rozwi±zaniem tego problemu jest zastosowanie poniższego układu – numery zacisków na listwie dotycz± sterownika ST-40.
  Wszystkie poł±czenia i modyfikacje wykonywane s± bezinwazyjnie – na dodatkowych zewnętrznych listwach.
  Sterowanie prac± pieca nadal realizowane jest za pomoc± regulatora pokojowego, sterowanie pomp± CO również uzależnione jest od zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach – ten sam regulator pokojowy.
  Teraz po nagrzaniu wody w bojlerze je¶li regulator pokojowy nie ż±da podawania ciepła na pokoje, sterowanie pompami CO i CWU -WYŁˇCZA SIĘ – mimo iż znaczek pompy CO na sterowniku pulsuje.
  W parametrach serwisowych ustawiłem start pracy pomp na 46stC – po długim przestoju pieca s± mniejsze straty przy rozpoczęciu grzania, zarówno bojlera, jak i domu.
  Przy sterowaniu pomp± CO za pomoc± regulatora pokojowego, NIEZBĘDNYM ELEMENTEM BEZPIECZEŃSTWA, jest zastosowanie termostatu normalnie otwartego podł±czonego równolegle do styków przekaĽnika sterowanego z regulatora pokojowego.
  Zastosowałem taki termostat BT F-080 ZAL/WYL 80/65 C - Mikro, styk zamyka się po osi±gnięciu 80stC, a otwiera je¶li temperatura spadnie do 65stC.
  Element ten zapewnia przejęcie kontroli przez sterownik pieca po przekroczeniu temperatury alarmowej na piecu – 85stC.
  Bez niego może doj¶ć do sytuacji niebezpiecznej – NIE MOŻNA DO TEGO DOPU¦CIĆ, bo wysoka temperatura wody rozerwie nam piec.
  Termostat przykleić najlepiej płynnym metalem (przewodno¶ć cieplna) na ¶cianie kotła zaraz obok podajnika, możliwie jak najwyżej.

  Protech Karo - sterowanie pomp± CO. Protech Karo - sterowanie pomp± CO. Protech Karo - sterowanie pomp± CO.